bugün

sütü bozuk sovyetler bu isyanı bastırmada türkiyeye yardım etmiştir. kahraman arabistanlı lawrence de bu isyanda kışkırtıcı rolündedir.

komünist kürtler bu isyanı nasıl değerlediriyorlar merak ediyorum. ama gördüğüm hiç bir kürt internet sitesinde olumsuz bir şey okumadım bu isyanla ilgili.
Ağrı isyanları sırasında Türkiye Cumhuriyetinin kuzeydoğu bölgesinde Hoybun Merkez Komitesi tarafından ilan edilen; fakat hiçbir devlet tarafından tanınmayan Kürt devleti.

--spoiler--
1927 yılında Hoybun Merkez Komitesi tarafından Ağrı askerî delegesi ve millî hareketin genel kumandanı olarak tayin edilen ihsan Nuri Paşa'nın askerî hareketini başlatmasından sonra Encyclopedia of the Peoples of Africa and the Middle East 'te yer alan bilgiye göre, Birleşik Krallık'ın desteğiyle Ekim 1927 ya da 1928 yılında ilan edilen kısa ömürlü bir cumhuriyet.
Ağrı isyancıları ile Türkler arasındaki kontrol sınırı Şeyhli Köprüsü'nde olup, aynı yerde "Kürdistan Devrimci Ordusu komutanı" ihsan Nuri başkanlığındaki Kürt heyeti, Türk hükûmetinin 12 milletvekili, Karakilise Valisi, 29. Tümen Komutanı, Karakilise Jandarma Komutanı, Diyadin ve Beyazıt kaymakmalarından oluşan bir delegasyonu ile görüşme yaptı.
Ekim 1927 yılında Ağrı Dağı yakınlarındaki bir köy olan Kurd Ava veya Kurdava (günümüzde Doğubayazıt ilçesi Çiftlikköy'e bağlı Türkmen mezrası) Kürdistan'ın geçici başkenti olarak ilan edildi. Hoybun Merkez Komitesi, Büyük Güçler ve Milletler Cemiyeti'ne başvurdu ve Irak ile Suriye'deki diğer Kürtlere işbirliği isteyen mesajlar gönderdi.
--spoiler--
baş ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı, karın ağrısı, bel ağrısı gibi durumlarda verilen tepkilerdir.
ağrı 'daki sorik,cilkanlı,kızılbaşoğlu ve bilhanlılar aşiretleri ve ibrahim bey ve adamları birleşerek ayaklandılar. iranın baştaki desteği üzerine ayaklanma büyüyerek türkiye ordusunun karşı koymasına neden oldu ancak ilk askeri harekat başarısızlıkla sonuçlandı. doğubeyazıta çekilen kürt birlikleri ikinci harekatı başlattı ancak iran hükümetinin tutarsız davranışları yüzünden isyan başarısızlıkla sonuçlandı. bunun üzerine

zilan bey ve nuri bey iran sınırını aşarak yeni bir isyan başlattı. türk ordusunun yetersiz kalması sonucu kürt birlikleri, doğubeyazıtın bulunduğu bir bölgeyi denetim altına almıştır. hoybun cemiyetinin desteğide alınarak ağrı bağımsızlığını ilan etmiştir.

yaşar kemalin bir röportajında "zilan deresi katliamı"ından çok etkilendiğini dile getirmiştir. ve bir romanında da katliamdan söz etmiştir.
ermenilerin çok uğraştığı isyandır.
özellikle diş ağrısı tam isyan ettirebilir bazen. (afedersiniz)
Türk askerinin Atatürke benzemesiyle dikkat çekendir.
güncel Önemli Başlıklar