bugün

entry'ler (105)

laptopa su dökülmesi

panik yapıp bi an önce kurutmak adına saç kurutma makinesi kullanılmaması gereken eylem.

ben kullandım, klavye eridi. tavsiye etmiyorum.

ruzgara karsi yuruyen adam

buralardaysa bana bi ulaşması gereken yazar.

önemli bi sorum var.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

https://youtu.be/_TtFopksPl4

sadece şu an değil dünden beri dinlediğim şarkı. bugünlerde mutlu hissettiğim tek an da bu şarkının yayınlandığını gördüğüm an sanırım..

seviyorum seni güzel adam, şarkıların da sen de hep var ol..

grave of the fireflies

Dün gece izlediğim ve izlerken ağladığım yetmezmiş gibi hala her aklıma geldiğinde gözlerimin dolduğu film.
Çocukların masumiyeti, kardeşlik duygusu ve çaresizlik daha iyi anlatılamazdı sanırım.

aile

Mutlu etmek adına mutlu olma ihtimalimden vazgeçtiğim insanlar topluluğu. ve kesinlikle kişinin doğuştan sahip olduğu en büyük şans ya da şanssızlık..

ne olmak istiyorsun

hiçbir şeyi düşünemeyecek kadar sarhoş olmak istiyorum. Tüm beynim uyuşsun sürekli sırıtayım istiyorum.

işin saçma tarafı daha önce hiç sarhoş olmadım, yapılacaklar listemde duruyor hala.

boş insanların ortak özellikleri

dolu olduklarını düşünmeleri. hatta ciddi ciddi buna inanmaları.

annenin garip huyları

Mutfakta işi kolaylaştırıcı hiçbir araç gereç kullandırmaması.
yemek için soğan, domates doğrayacağım; tahta kullanmak yasak elde doğranacak.
pilav için bardakla ölçeceğim; o da yasak göz kararı olmalı.
sarma için düz bi yere koyup sarayım ince olsun diyorum; olmaz elde yapmayı öğrenecekmişim. bi gün bi yere gidermişim bunların hiçbirini bulamazmışım yapmakta zorlanırmışım.

canım anam sayesinde uzayda bile olsam yemek yapabilme kabiliyetindeyim sanırım.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Bugün onkoloji koridorunda sıra beklerken insanlara baktım da; hayatta hiçbir şey çaresizlik kadar berbat değil. Her şeye alışır insanoğlu; parasizlik, yalnızlık, mutsuzluk... ama bu çok farklı, çok acımasızca.
herkes bunu söyler ama gerçekten de hiçbir şeyi ertelememek lazım şu hayatta. sevdiğin insanlara sımsıkı sarılman lazım, değer verdiğin kalpleri kırmaman lazım.

Bunlar da kendime not olsun. baktığımda bugünü hatırlayayım, aslında ne kadar aciz olduğumu kendi kendime yüzüme vurmuş olayım.

nazım hikmet

sevmeyi öğreten adam; iyi ki geçmişsin bu dünyadan, bu topraklardan.
doğum günün kutlu olsun.

trafikte uzak durulması gereken araçlar

yaya trafiği için konuşursak
(bkz: bebek arabası)

tüm yolu/kaldırımı kullanmayı kendisine hak gören, ayak-kol-bacak dinlemeden çarpıp özür bile dilemeden çarpıp geçen sürücüsü olur genelde, görüldüğü anda mecburen yol verilir.

içinde sevimli sevimli sırıtan ufaklık da olmasa çekilir şey değil.

evlenilecek adamda aranan özellikler

"insan" olması ve beyin yerine bezelye taşımaması.
ama bu demek değil ki fakir, tipsiz, işsiz, evsiz, arabasız olabilir.

paket yaptırabiliyor muyuz?

en sevdiğiniz ingilizce cümle

(bkz: in the long run we are all dead)

sözlük yazarlarının çizimleri

görsel

3 yıl sonra ilk defa...

sigaranın faydaları

sevdiklerinize yavaş ve acılı ölümünüzü izletirsiniz, onları çaresizlik içinde bırakırsınız. başka da hiçbir faydası yoktur.

Sözlüğü bunu idrak edemeyecek yaşta insanlar da okuyor olabilir; geyiğine yazdığınız iki cümle birisini sigaraya başlamaya teşvik edebilir.

rica ediyorum şunu yapmayın.

akşam 9 da gelen iş ile alakalı e mail

Gece 12'de gelen maile karşılık sabahına istifa etmişliğim vardır. patron olmak çalışanının zamanına hükmetme hakkını vermez kimseye.

ama o zamanlar ek iş olarak yaptığım bir şeydi; istifa etmek çok etkilemedi o yüzden. çalışmak zorunda kalınan bir durumda böylesi insanlarla karşılaşmaz umarım hiç kimse; tahammül etmek zor olsa gerek.

sözlük yazarlarının itirafları

yıllar sonra kar gördüm bugün; birçok insan için bu mevsimde sıradan olan şey benim için mutluluk kaynağı oldu.

sürekli ağlayan çocuğa, ha bire muhabbet sürdürmeye çalışan tiki kıza ve kaynağı belirsiz ayak kokusuna rağmen yolculuğun 15 dakikasında bikaç cm kar gördü diye mutlu olan insanları üzmeyin be.

o değil de, "durdurun arabayı kardan adam yapacağım" diyebilmeyi çok isterdim; çünkü benim kardan adamım 7 yaşımda kaldı.

miyop olmanın verdiği eziklik

gözlüğümü evde unuttuğum bir günün akşamında evi bulamayıp kaybolmuşluğum vardır; eziklik demeyelim de hayata heyecan katan bulanıklık hâli denebilir miyopluk için.

kız öğrenci evi

ailemin evinden daha temizdi, çünkü ev arkadaşım temizlik hastasıydı. Çamaşır suyu kokusu alamazsa pis hissediyordu evi, domestosun mucizelerini öğrenci evinde anladım ben.

bol ağlamalı, bol kahkahalı, bol dedikodulu evdir kız öğrenci evi, bitince de en çok özlenendir. bir yıl sonra giyilen montun cebinden o zamana ait alışveriş listesi çıktığında duygusallaştırandır aynı zamanda.

kilo almak mı zor kilo vermek mi

istediğini istediğin miktarda yiyip içip diledigin kadar hareketle sabit kalmaktır bence.
düşüncesi bile güzel.