bugün

sözlük yazarlarının hemen hemen hepsinin davranışlarına hakim olmuş anlayıştır. yazarın biri bir başlık açar. amacı, kendi fikrini bir başlık altında sunmaktır. buraya kadar her şey normal. yazar dediğin başlık açar zaten. ancak kurban olduğumun başlığı öyle değildir. herkes o şekilde başlık açar ama gelişmeler bu şekilde olur. şekli açacağım elbette.

efenim bu fikri parmağından çıkmak için can atan yazarımız, başlığı açmasının akabinde başlık altında beyan edilen fikirleri dehşete düşüren bir azimle takip eder. pek tabi bu durum da normaldir. zaten biricik yavrucağı, kınalı başlığı asla kimsesiz bırakılmamalıdır. konudan git gide sapıyorum toparlayacağım elbet. mesela kişi şöyle bir başlık açmıştır;

-orangutanların çok seksi hayvanlar olması.

fikrini belirten yazarımız, neşe içinde sözlükte sek sek oynarken beklenmedik bir gelişme yaşanır. yazarımızın aort damarı, kalbine baskı yapmaktadır gördükleri karşısında. o da ne? bir başka yazar aksi yönde bir fikir beyan etmiş, utanmadan onun başlığına tecavüz etmiştir. tez elden okçulara haber vermeli, siper ardından keskin bakışlar fırlatılmalıdır. o başlık onundur! o başlık altına yazılan her kelam, ona yazılmıştır başlığa değil.

eksi vermek yetmez çoğu zaman. ya mesajla uyarır ya da "sen böyle yazmışsın ama yazdığımı okumadın galiba behey dürzü" diyerek çemkirir. böcüğüm okudum, yaralı maralım okudum. okudum ama ben sana değil başlığa yazdım. niye o kadar önemsedin ki varlığını? niye bütünleştin ki başlıkla? ayrıl da gel yiğidim, kop da gel.

not: bir yazarla aramızda geçen bir diyalog sonrasında bu başlığı açmış bulunmaktayım. şahsına yönelik bir patlama değildir, üstüne alınmamasını önemle rica ederim. birikmiş mevzuların akabinde haka dansı yapan şah damarımı dizginleyememe sonucunda açılmış bir başlıktır. ahey ahey.