bugün

kendini bilmez sigir davranisidir.

cokca rastliyoruz bu tur durumlara, ulkecek! sanki bir rituelmis gibi periyodik araliklarla tekrarlaniyor, gundeme adeta bir bomba gibi dusuyor bu ve benzeri durumlar.

bunun en son ornegi ise, bekçinin hayırdır ne polisi biz polisiz demesi seklinde acilan basliktaki soz konusu video. uc bekci bir genci zaptetmek icin zor kullaniyor. genc ise tepki gosterip sucu olmadigini;

kendini birakmalarini soyleyip karsi koyuyor. cevresindeki insanlarda ha keza. gence destek cikip, bekcilerin genci birakmalarini istiyor. sanirim burada bir uygulama soz konusu, kolluk kuvvetleri gorevlerini yapiyor yani.

simdi hal boyle iken; herhangi bir sucun da yok ise polise veya bekciye neden mukavemet gosteriyor bu insanlar ben anlamiyorum. medeni bir insan gibi cikar kimlik kartini goster, gorevliler de gorevini yapsın.

sorgulasin, sucun yok ise zaten serbestsin. her hangi bir yaptirimi yok saniyorum sucsuz olmanin. e hal boyle iken polise karsi gelmenin de bir anlami yok! ama, sanirim durum dusundugumuz gibi degil.

bu insanlar bir aciklari oldugu icin uygulama esnasinda bu turlu camura yatarak siyrilmak istiyorlar. bunun farkinda olan gorevliler ise yakasini birakmiyor sahsin, dogal olarak.

sonrasinda ise adi; polis kaba kuvvet kullandi oluyor. madem sucun yok goster kimgini gec be birader! ne senin basin agrisin nede polisin, nede biz boyle goygoyunu yapalim!
sokaktan toplanıp bekçi yapılan it kopuğun hangi ultra eğitim, deneyim ve beceriyle suçlu olup olmadığını tespit edebileceğini açıklayamayan göt lalelerinin kimliğini göster geç yeaaa diye zırladığı haldir.

kardeşim mesele kimliği göster geç değil. bu bekçi denen zırtapozların vatandaşa verdiği rahatsızlık.
hangi bilgisi, hangi donanımı var da sana kimlik soruyor?
kafasına göre soruyor önüne gelene.

böyle uygulamalar ancak otokratik devlet yapısını gösterir.
demokrasiyle bağdaşmaz.
sokakta rastgele adam çevirip kimlik bakmakla da asayiş sağlanmaz.