bugün

türkiyede çoğu memleket de pek farkedilmeyen ancak antep,mersin,hatay gibi şehirlerde terörden bile tehlikeli hale gelen durumdur.

mersin'de bugün konuştuğum bir suriyeli ,akrabalarının sürekli yeni bir iş kurduğunu ve bu işlerde çalıştırmak için suriye'den akrabalarını getirdiğini söyledi.yani hala binlerce kişi içeriye girmekte...garip olan ise bu suriyeli 10 yıl içinde mersinin küçük bir halep olabileceğini iddaa etti.haksız da değil dışarı baktığınız zaman her köşede bir suriyeli var mersin'de...ama mersinin mevcut demografik yapısı bunu kaldıracak düzeyde değil...

zaten yerli halk doğudan yapılan göçlerden iyice sıkılmışken,birde bunlardan bıkmış durumda.artı bu insanlarda eğitim seviyesi yerlerde ,kafa olarak türk vatandaşlarından en az 70-80 sene gerideler.geçenlerde 60 yaşlarında bir suriyelinin küçük bir kıza yiyecek gibi baktığını gördüm.yani savaştan kaçanlara yardım yaptın diyelim,bu kadar plansız programsız dünyanın hangi yerinde sığınma durumu var.belli bir hat kurarsın ordan kimse dışarı çıkamaz.

diğer bir büyük sorunda suriye plakaları...mersindeki yollarda her 10 arabadan 2 si suriye plakalı.şimdi geldi bu suriye plakalı bana çarptı kaçtı ,ben kimden hesap sorabileceğim!işte zaten bunlarda onu bildiği için olabildiğince rahat,kural falan dinlemiyorlar.tanıdık bir polis arkadaş,mersinde artık tüm olayların yüzde 80-90 'nın suriyeliler yüzünden çıktığını söyledi ....sonuç olarak bu ülkede yaşamak zor ...