bugün

ilkokula yaşıtlarımla beraber başladığımda tek derdim neydi hiç hatırlamıyorum. Ama liseye geldiğimde tek derdimin ne olduğunu çok iyi hatırlıyorum; üniversiteye gitmek. Bunun uğruna otomatik olarak inek öğrenci olmam gerekecekti. Ben de bir süreliğine inek öğrenci taklidine başladım.

Dersleri dinlemeler, ödev yapmalar falan... Ama baktım ki bizdeki inek öğrenci tanımı bu kadarla kalmıyor ve ek olarak da sevgiliye yer yoktu. O sevgili ancak diğer hedeflerden sonra ulaşılacak bir şeydi. Mesela kötü öğrenciler tanıtılırken; ders çalışmaz, kızsa erkek peşinde, erkekse kız peşinde diye yerilirdi. Ben de onun için bu sevgili fikrini en azından üniversiteye kadar erteleme kararı aldım. Aslında tek almadım, evdekiler aldırdı. Ben de uydum bu kurala. Ne kaybettim hiç tahmin edemiyorum. Sadece merak ediyorum bazen.

Sonra öss' girdim ben... Kazanamadım. inek öğrenci taklidim yetmemişti demek ki. Neyse beni dershaneye verdiler tekrar. Kocaman bir yıl gittim geldim dershaneye. Yine pek çok şeyden feragat edip girdim sınava... Kazandım bu sefer. 11 Eylül 2006 tarihinde sınıfa ilk gelenlerin başında ben vardım. Amacım belliydi tabii ki de... Sevgilimin bu sınıftan olacağını düşlüyordum.

E hakkım da vardı kendime göre; çünkü en büyük hedefimi gerçekleştirmiş üniversiteye gelmiştim. Artık bir sevgilim olmalıydı. Hem de kendi sınıfımdan olacağını hayal etmiştim hep.

Sınıfa giren herkese şöyle bir bakıp içimden "olur", "olmaz" diyordum... Nihayetinde ilk hafta göze, dişe dokunur kimseye içim ısınmadı. Olmayacak diye düşündüm. Birkaç hafta sonra ise sınıfta yeni bir yüz gördüm. Sessiz, sakin önündeki deftere yazı yazıp dersi dinliyordu. Benim üniversitede karşılaşmak istediğim tipte bir yüzdü.
O gün öylesine dikkatimi çekmişti ki hoşlandığımı hissediyordum. Ama yılların getirdiği çekingenlik huyu öylesine sarmıştı ki beni 3. yılımda açılabildim kendisine ancak... işin kötü tarafı ise; onun da üç yıldır benden bir adım beklemesi olmuştu. Zira o da en az benim kadar beraber olmamızı istemiş. Olmayınca olmuyor. Ama şunu anladım ki gerçekten sevdiğiniz kişi, beklediğiniz kişi oluyor. Benim yıllardan beri hayalini kurduğum sevgili hayalini o bir günde gerçekleştirdi.

Sevgili olmak için ertelememe sonuna kadar değmiş.

tanım: sevgili edinmek için üniversiteye gitmeyi beklemek.