bugün

(tam adı : modern devletin gelişimi-sosyolojik bir yaklaşım)
gianfranco poggi 'nin "modern devlet"i sosyoloji bilimi bakış açısıyla ele aldığı eseridir. istanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılmıştır. sosyoloji bilimi "devlet" konusunu çok fazla kurcalamadığından, özgün bir yaklaşım olarak düşünülebilir, okunası bir eserdir.
siyasi otorite laf ile olmamalıdır. devletin başındaki kişi objektif olmalıdır. din, ırk ya da kültürel etkiden ya da oluşan olaylardan prim yapmak yerine işini yapmalıdır. işini yapması için halk kırbaçlamalıdır. yoksa şımarırlar. ayrıca bir bütün olarak durmalıyız. ne ekonomik ne de başka olaylar sonucu bir süreçten başkasına girip durmamalıyız. boş insan olmamalıdır. örneğin 4 milyon suriyelinin 2,5 milyonu şu an dilenci. onların sanayi için çalışabileceği özel kamp alanları yapılmalıdır. gerek tekstilde gerek sanayide çalışmalılar. çalışamayacak kadar olanlar da yakalanıp özel yerlere yerleştirilip oralarda bakılmalılardır. ellerini kollarını sallaya sallaya gezemezler. ya çalışacak ya da kapatılacak. yoksa bunlar tavşan gibiler 4 milyon 14 milyon olur 15 yıla. savaş bitince de kafası çalışanları burada tutacaksın, işe yaramayanları da yollayacaksın. artık açılan camiler,köprüler kadar sanayi bölgeleri, iş merkezleri ve geleceğin meslekleri için şu ülkemizde 15 yıldır 1 adım ilerlemeyen "slikon vadisi" denilen yeri büyütüp ticari bir nokta haline getirmeliyiz. özel şirketler için belirli süreliğine o bölgede sponsorluk adına yerler sağlanıp insanımızı gelecek teknolojisi adına bilinçlendirilmeli.eğitim için Gayrisafi Yurtiçi Hasılamızın %15'ini eğitim adına adamamız lazım. makineleşme teknolojisine birden bir atlama yaparsak sonumuz yunanistan gibi olur. imamhatipleri değiştirip meslek lisesi yapılmalıdır. ülkede sanayi gücünün gereği aşılanmalıdır.başta aşırı bir insan gücü ile ekonomik bir statüye sahip olmamız lazım. ondan sonra tamamen mekanikleşme dönemine geçeriz. geçmemiz gereken zaman da Gayrisafi Yurtiçi Hasılata kıydığımız çocuklar büyüyüp okullarını tamamladığında gerçekleşecek.aşırı masraflar sonucu asya ülkeleri ile üretim anlaşması yapıp onların sırtladığı büyük fabrikaların bir kısmını ülkemizde açıp asyadan uzman işçi almalıyız. üretim için bilinçlendirme sistemi oluşturulmalı ve asya ülkeleri ile birlikte bir ekonomik birlik kurulmalıdır.