bugün

(#46831261).
Hayatı yalan olanların iddia ettiği gibi çok uzak yıllar değildir. Lisedeyken yani 10 yıl öncesinde falan, 3 tl verdiğim zaman içim acırdı.
amk o zaman da pahalı diye alamıyorduk, şimdi de. değişen bir şey yok.
magnum çubuğu ile Lipton ice tea alınan yıllardır.
O zamanlar ice tea'ye içmek, ufo gören masum köylü olmak gibiydi.
Yaz sıcağında sokaklarda magnum çubuğu arardım. Bulunca içimi bir heyecan kaplardı. Bir anlığına Dünya'nın en mutlu çocuğu olurdum.
Koşa koşa bakkala gider, magnum çubuğunu verip Lipton ice alırdım.
Ne içerdim ya...
maaşın 500 tl olduğu yıllardı.
edit: eksileyen kardeşim neden eksilediğini özelden yazabilir mi? 2011 senesinde magnum classic 2.5 tl asgari ücret ise 679 tl.
679/2.5=271 adet magnum classic ediyor.
2024 asgari ücret 17500 tl magnum classic 45 tl
17500/45=377 magnum classic ediyor. ha bana göre gene de pahalı ama gerçekler çok daha farklı gençler.
şimdi tekli magnum 100gr 45 lira. paket olarak 6'lı magnum 345ml her biri 57.5gr olan 169.90 lira.
bir ay çalışan asgari ücret alan biri bu 6'lı mini magnumdan 100 tane alabilir.
tekli magnumdan 378 tane alabilir.

sağlıklı beslenme için çocuklarıma yapay tatlandırıcı renklendirici aroma verici olan sağlıksız ürün yedirmeyim diyen bir kilo manda sütünden yapılmış dondurmayı kilosuna 570 lira vererek alıp maaşıyla 31 kg dondurma alabilir.
dikkat ediniz, yapay tadlandırıcı aromalar renk vericiler vb kullanılarak yapılan ürünleri kilo bazında fiyatlandırdığınızda daha sağlıklı olan ürünle fark pek kalmıyor.
çocuğunuz dondurmayı ekşili vb meyveli mi seviyor?
biraz çilek ezerek dondurmaya karıştırıp, biraz portakal limon vb rende yapıp dondurmaya karıştırıp zevkinize göre dondurmayı tatlandırıp yersiniz veya karışımı tekrar dondurur yiyeceğiniz zaman kullanırsınız.

https://shop.sutis.com.tr...kaymakli-dondurma-1000-gr
ben küçükken hatırlıyorum da o zaman da pahalıydı. buz parmak da 50 kuruşmuş.
Geçen gün 45 tl verdim.
magnum'un milyon milyon liralar tuttugu yillar....

edit:
Ekiseleyen zat neyi eksiliyor. magnum fiyatlarinin milyon lira oldugu gercegini mi, yoksa benim bu gercekleri burda aciklamam mi? aciklik getirebilirmisininiz lütfen. kuru kuruya eksi biraz ezikce.
Parasını geçtim, aldığınız dondurmaların üzerine dondurma yapamıyorlar, hiç biri gıda codex’ini karşılayamıyor çünkü. Maraş usulü… eee? Ee si yok.. lezzet şöleni.. ve??? Dondurma değil, şölen..
O zaman babam pahalı diye almazdı. Şimdi de ben pahalı diye almıyorum.
bugün olduğu gibi bizim gibilere çok para olan yıllardır açık ve net.
çubuğunda Porsche bile vardı...
2010lu senelerdir. tavuk dönerde 75 kuruştu inanmazsınız. yalnız tavuk dönere yatırım yapan ciddi kazanırmış he. 0,75'ten 150'ye ralli yaptı resmen hala daha hız kesmeden gidiyor.
Asgari ücretin 600 tl olduğu yıllar.