bugün

zeki rolünü iyi yapandır.
Bir dersimizin proje ödevi için grup kurmuş bulunduk ve grupta bir kız var. Herhalde kendini çok zeki sanıyor olmalı ki bizim grup dışında bir grup ile daha irtibat halinde. Biz de aptalız ya bunu şakaya vuruyor-kendince açıklaması var- ve bizde yine aptalız ya alttan alta ilerde insanlar anlaşamadığı için gruplar değişebilir subliminali veriyor.
Ben de tabii hemen yapıştırdım. Birbirimizle anlaşıp anlasmadığımızı anlayana kadar fikir alışverişine girmeyelim diye. Fikir hırsızlığına tahammül edemem valla. Nereye giderse gitsin. Sana fikirlerimi yedireceğimi mi sandın aptal?
Allah'ım nolur beni grup işlerinden uzak tut. Valla sinirlerim bozuluyor.
efendim?

napim herkes öle sölüo belki de hepsi yalancıdır.
bu arada allam beni de gruptan uzak tut sevmem öle şeyler.
Her insan özel hissetmek, benlik algısını yüceltmek ister. Bu yüzden kendini tamamiyle gerçekçi değerlendirmez. Kimisi zeki olduğunu, kimisi olduğundan güzel olduğunu, kimisi de başka yönlerini kendince öne çıkarır. Benlik saygısı eksikliği ise birçok psikolojik hastalığın tetikleyicisi konumunda olur. Demem o ki bırakın kendilerini değerlendirirken o kadar da gerçekçi olmasınlar. Çünkü bazı insanlar gerçekçi olmaya kalkarsa intihar edecek düzeye gelebilir.