bugün

(bkz: Kafre Piramidi) Mısır'ın başkenti Kahire'de, Gize bölgesinde yer alan bir piramit. Piramidin boyu 143.5 metre, eğimi 53.2 derecedir. Firavun Kefren'in oğlu Mikerinos' un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir.
http://www.essential-arch...afre%2527s_Pyramid343.jpg
büyük piramit gibi, pusulanın temel yönlerine oturtulmuştur ama aynı tutarlılığı göstermemekte ve maksimum 6 dakikalık bir sapma yapmaktadır. taş işçiliği de büyük piramit'in yanında zayıf kalmaktadır. ancak, yine de etkileyici bir yapıdır. biraz yüksek bir yerde inşa edildiği için, daha gösterişli komşularına denk gibi görünmektedir.
Kefren Piramidi ya da Kafre Piramidi, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Gize bölgesinde yer alan bir piramit. Piramidin boyu 143.5 metre, eğimi 53.2 derecedir. Firavun Kefren’in oğlu Mikerinos’un yaptırdığı söylenmektedir. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir.
Keops’un oğlu Kefren için yapılmış piramit 136 metre yüksekliğe sahiptir.
Girisi 900 EP yaklasik 20 euro olan ve degmeyen piramit. Ana giristen çok dar bir galeri ile yaklasik 20 dakikada bir odaya geliyorsunuz. Oda Tokat hamami gibi sicak ve rutubetli. Duvarlarda hicbir isleme, yazi ,hiyologrif vs yok... Sicak, rutubetli ve dar.... Tavsiye etmiyorum. Alana giriş 540 ep. Elinde kart tasiyip size bilet soran tiplere cevap bile vermeyin, biletinizi gostermeyin. At-deve turu satmak isteyenlere ,biz denedik yaptik deyin giderler yoksa isrardan yuruyemezsiniz.
Piramit içi temiz. Yani öyle idrar, diski yok olmamalida ama disarisi at ve deveden gecilmedigi için bir koku var ancak temizlik gorevlileri temizliyor sürekli.
duvarlarda bunu göreceksiniz. sakın okumaya kalkışmayın !..

görsel
güncel Önemli Başlıklar