bugün

El yazısı öğretimi yavaşlatıyor. Çocuklar 2 cümle yazana kadar 10 dk bitiyor. Boşa giden koskoca 10 dakika. Küçük kas grupları gelişsin diye getirilmiş bir uygulama ancak günümüzde yazının bir önemi yok. Çocuklar el yazısı ile 10 - 20 dk kaybedeceğine normal yazı ile yazsınlar daha çok zihinsel aktivitelere ve sözel etkinliklere yer verilmeli.
El yazısı çocukların kas yapısına en uygun yazı türü. Bilimsel olarak araştırma böyle ama zor bir yazı türü. Bunu eskisi gibi ayrı bir ders şeklinde vermek daha doğru ufacık çocuklar yapamıyor yapamadıkça derse küsüyor. Evet.
Yıllardır el yazısı öğretiyorlar fakat okuma kitapları, ders kitapları hala düz yazı...
Sonra ben bu tiplere enayi deyince kabahatli oluyorum.

El yazısının küçük motor becerilerinin gelişimini desteklediğini söylemiş bazı arkadaşlar.
Yahu okula başlamış bir çocuğun hazır bulunuşluk testine tabi tutulması ve bu testen bir çoğunun fire vermeden geçmesi gerekmiyor mu?
Hatayı daha en başında yapıp o kadar sabi sübyanın günahına giriyorsunuz orospu çocukları. Aldığınız para zıkkım olsun.
Hayatının hiçbir yerinde kullanmayacağı için gerekli olmayan öğretidir.
Ayrıca çocuk bir de ortaokul ya da liseye geçince normal yazmayı öğrenmeye çalışıyor ve tabiki zorlanıyor, güzel yazamıyor.
meb in acilen bu işe el atması lazım.yetişkin insanın bile zor yazabildiği bu yazı şeklinin öğrencilere dikte edilmesi yanlıştır.Arapça özentisimidir nedir bilen aydınlatsın lütfen.
bakın şu videoyu izleyin. video da öğretmen dayak atıyor ama ince bir ayrıntı var videoda. öğretmeye çalışılan harfin eğik el yazısı haline bakın. sonra ortamın ne kadar gerildiğini düşünün. öğretmenden bağımsız durum analizi yapıyorum, yoksa öğretmen hiç bir koşulda dayak atmamalı.

https://www.youtube.com/watch?v=ihi66cBRe-0
El yazımız güzel olsun diye ödev verir evde herhangi bir şiiri yazıp gelmemizi isterdi. Aynı şiiri 6 defa yazdırdığını bilirim ama bir kez olsun güzel yazmak için şöyle yapacaksın demedi. Bu arada hala yazım doktor yazısından hallice.