bugün

Futbolda kural değişiklikleri, Hollanda’da iki amatör takımın maçında denendi. FIFA Direktörü Van Basten’in de izlediği mücadelede, kendine pasla korner, taçın ayakla yapılması ve penaltının sadece bariz gol şansında verilmesi uygulandı.

Ülkenin iki amatör takımı Lisse ve Quick Boys, yeni kuralların uygulanması için özel bir maçta karşı karşıya getirildi. FIFA'nın teknolojik gelişmeden sorumlu direktörü Marco Van Basten'in de hazır bulunduğu karşılaşmada futbolcular, yeni kuralların geçerli olduğu mücadelede boy gösterdi.

3 TEMEL KURAL DENENDi
Maçta üç temel kural denendi.Bunlardan bir tanesi free/kick kullanan futbolcunun topla driplingini mümkün kılan (kendisine pasla oyunu başlatması) ve yine serbest vuruş ya da kornerin, hakemin düdüğü beklenmeksizin kullanılabilmesini sağlayacak olandı. Taç atışlarının ayakla kullanılması ikinci yenilik olarak maçta uygulanırken, penaltıya ancak ceza sahasında yapılan faulun, bariz gol şansını engellemesi durumunda hükmedilmesi de üçüncü yeni kural olarak denendi.

kaynak:https://kralspor.ensonhab...al-denedi-2017-11-11.html
şahsi değerlendirmelerim;

-serbest vuruşta top sürme imkanı hoşuma gitmedi. yani free-kick teriminden kick kalkacak, herşey free olacak. gözümde bile canlandıramadım.

-taç atışını ayakla kullanmak güzel bir yenilik olabilir. ama şu var ki, kaleye yakın tüm alanlarda orta kesmek için uzunlar gönderilir, oyun bekletilirse tempo çok düşer.

-penaltı kararı ise hepten keşmekeşe sebebiyet verir. "bariz gol şansı" hadisesi hakemin saha içindeki takdirinde ve çok can yakar. şimdiden "bunun nesi gol pozisyonu lan?" seslerini duyabiliyorum.

futbolun doğasını seviyorum. bu oyunda ekstrem yeniliklere yer yok. sıkılan başka sporla ilgilensin. futbolumuza dokunmayın!
güncel Önemli Başlıklar