bugün

grup yorum'un ırak'lı abir'in ve tüm ırak halkının acısını notalarına döktüğü harkulade ezgi.
grup yorum'a ait ağıt'ın sözleri şöyledir;

kuşatılmış kentin kara gözlü kızı, abir.
öldürüldü bir bahar günü, katili işgalci yanki

ıraklı kız kardeşim benim, kara gözlü kardeşim benim
abir, abir! bağdat'ın yaralı kalbindesin.
bağdat'ın yaralı kalbinde.

işgalciler vurdu seni,
canımda can, sol yanımda sızısın şimdi.
dayanamam aç, aç gözlerini.

düşlerin nerede, boylu boyunca yatıyorsun on dördünde.
saçların yanmış, bedenin çıplak her yanın kan içinde
al ellerimi şimdi, sar ülkenin bağrına, bir acıyı dindirsin diye.

bağdat'ın esmer yüzü senin yüzüne benzer
necef'in kara kıvırcık saçı seninkine
felluce'nin onuru senindir, kapama yüzünü ellerinle
ilk kez 14 yaşında dinlendiğinde insanın içini daha çok yakan grup yorum ezgisidir.
bir grup yorum şarkısı.

ama bir şarkıdan çok daha fazlasıdır aslında. ırak'taki amerikan vahşetinin ne raddelerde olduğunu anlatmıştır. ilk dinlediğimde 15-16 yaşlarındaydım, gözümden yaş gelmişti. hala her dinleyişte duygulandırır beni.

işin ilginciyse şu; bugün suriye için, filistin için yapılanların, söylenenlerin hangisi ırak'ta ölen masumlar için yapıldı, söylendi? ulan hangi biriniz üzüldü o masumlara, o ufacık çocuklara? taptığınız, dünya lideri dediğiniz adam, amerikan askerleri evlerine sağ salim dönsünler diye dua etmekle meşguldü. bilmem hatırladınız mı? hani bop? eş başkan? nerdeeee!

anca şov sizinkisi. birinizin bile bugün suriye için veya geçmiş yıllarda filistin için üzüldüğüne inanmıyorum. acının dili, dini, ırkı, rengi olmaz. bunu bugüne kadar öğretemediler mi size? o şii, bu sünni, bu alevi derken insan olduğunuzu unuttunuz be. samimiyetinizi sikeyim sizin!

yazar notu: sözüm meclisten dışarıdır. aynı hisleri paylaştıklarım beni elbet anlayacaktır.