bugün

entry'ler (157)

içinden geçenleri yaz

Sahte dramlar arıyoruz..

sevilen şiirin en vurucu cümlesi

Oluklar çift, birinden nur akar birinden kir.

eskisi gibi olmayan şeyler

Saçlarım.

anın görüntüsü

görsel

dogo argentino

3 gün önce saldırısa uğradığım köpek türüdür.

Akşam vakti bir anda karşıma çıkıp, hiç bir sebep yokken üzerime atlayan ve 2 dakika kadar boğuşmama sebep olan bir laboratuvar canavarı. Kimse burda bu köpeğin ne kadar sadık ve oyuncu olduğundan bahsetmesin.

Bahseden olursa ona sol bileğimdeki diş izlerini, sol baldırımdaki derin dikişli doku kaybına uğramış parçalarımı, sağ kalçamdaki derin diş izlerini, sırtımdaki pençe ve diş izinde dolayı oluşan kesikleri gösterebilirim.

Sonuç olarak sol ayak bileğimde ısırıktan dolayı oluşan kas zedelenmesi ve üzerine basamamam, kalçadaki ve baldırdaki ısırıklar yüzünden üzerine oturamamam, sırtımdaki yaralar yüzünden sırt üzerine yatamamam var. Boğuşmadan kaynaklı dizlerimde ellerimde dirseklerimde oluşan yanıkları ve parçalanmaları söylemiyorum bile.

Fiziksel iyileşme 1 ay, psikolojik iyileşme bilinmiyor.

Uzak durulması gereken, görünce yol değiştirilmesi gereken bir köpek türü.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Nabzım atonal, gözüm var fersizim. Mızrapsızım sen yoksan ay karası, ben düzensizim

istihbarat kurdum düşüne,Korkma tuzak değil.
Bakan yok bu gece,sen iyi bak yıldızlara, Yıldızlar uzak değil.
Kalbimin çarşısından geldim, betim benzim attı. Ben hangi kavrama tutunsam,orada kan patladı kabuk attı. Birlikte yürüdüm hangi marşı bana reva gördüysen,Her defasında yeniden ayaklandım,beni sen kaç kez gömdüysen. Peki ya umutlar biterse? Cevaplamadan hak ver. Ayaklarımızı birbirine değdiren zerafetin adı makber! çağımın elleri bir kez yandı,Patlattım ötenazi dağarcığımı. Kafatasımdan çıkıp yeryüzüne kurdum kendi darağacımı.Bilet gişelerinden dönen kader, ömrümü yıkan dakikalar, Buğulu tren camlarından kalabalık ve ciddi konuşmalar. Koca bir kenti ısıtan fikirlerim vardı bir bardak çayla, Ben hangi yanıma yatsam öbür yanım oldu ay ağili, ayla.
Kentin bağırsaklarından çıkıp geldim,bu defa kan bana! Yüzümde biriken sakal için, Bu defa kan bana!
Sokak boyu cigaram,Kaldım gecenin altında
Her an dünyaya okkalı sövecek bir hal var tavrımda. Gece kapkara düşünceli ben makus yarım firari, Bütün kötü gazete haberlerine yüz gözüm ama fena değil. Doğmayan güne bile merhaba Velakin ters dönen talih, Sana yumruk ısırtan sabahlar kangren ve tali. Biraz yaşamak, mesela bir lokantada sabah et, Bir kuru kitaba göm kendini dön salah et. Ama barış ütopyadır, Bana memleket sen kaldın. Dünya bugün sana yaşlanacak, çünkü ben erkek sen kadın. Anlat onlara...
Bize buğz eden ne varsa, Ben,mesela bir sesteyim Sana ait her nefesteyim.
şu kara asfalta kızmışım,Böylece bütün ayaklarım yaya, önce kendi damarlarımdan başlamalıyım çatlamaya Dedim kendime, bütün iyi niyetlerini bir gece vurdun ya
Avunmak ve kan kaybetmek kolay sustum dur dünya!

içinden geçenleri yaz

Ağzım bir küfür! Kendini kesecek
Dilimde bir süslü fiyonk, onun hakkından gelecektim
O mahut yaz yeni bir rıhtım çıktılardı kıyıdan
Herkes kendinden verdi ben küpeştesi oldum
Uyudun mu?
Yak bir tane daha yak, yak
Doldursana kardeşim sen de
Velhasılıkelam birader
Deniz çatladı, aşk çatladı
Çatılarda damar damar
Yaz bir bakarsın çiçekleriyle geldi, bahar bir çıktı
Ben bu teknede bir ıskarmoz oldum, bir pupası karayel vurdu
Onu gördüm, farbalalı başında tafta kurdele
Bir kaleskadan indi bir kontrdans
Borsalino şapka, bir adam
Sonra kardeşim, 3 belalı kurşun

dindar bilim adamı olamaz

Günümüz çağında medyada gösterilen cringe haberleri gördüğünüz kadar biliyorsunuz. Belki buz dağının görünmeyen tarafını görmek istemiyorsunuz. elbette bu bahsettiğiniz düşünce yapısını beğendiğimiz pek söylenemez ama birkaç araştırma ile muazzam dindar ve bi o kadarda bilim insanı olan kişilere rastlayabiliriz.

(bkz: ibn-i sina)

Alıntı

Şöyle yazar;

ibn-i Sînâ, ilk önce 10 yaşında Kur'an'ı ezberledi. ibn-i Sînâ, islam'ın Altın Çağı olarak bilinen ve Yunanca, Farsça ve Hintçeden eserlerin çevirilerinin yapılıp yoğun bir şekilde incelendiği dönemde önemli çalışmalar ve yapıtlar gerçekleştirdi.
Horasan ve Orta Asya'daki Samani Hanedanı ve Batı iran ile Irak topraklarındaki Büveyhiler bilimsel ve kültürel ilerlemeye çok uygun bir ortam hazırlamışlardı. Bu ortamda Kur'an ve hadis çalışmaları çok ilerlemişti

ve akabinde şöyle devam eder;

Babası Abdullah, Samani imparatorluğu'nun önemli şehri Belh'ten gelen saygın bir bilim adamıydı. islam'ın Altın Çağı'nın en önemli hekimlerinden,astronomlarından düşünürlerinden ve yazarlarında biri olarak kabul edilen Fars polimat ve polimerik erken tıbbın babası.

200 kitap ve 450 üzerinde makale ve daha niceleri...

hattor

istanbuldayım. Hıh desen antalyada olurum bu aralar. Dar geldi istanbul..

Herkes gibi olamamam bir suç, yaşamsal bir sıkıntı.

thrust reverser

Motor frenide diyebiliriz. Uçak yere indiği anda spoiler ve thrust reverserı açarak yavaşlar.

Motorlardaki itiş yönünün tersine çevrilmesidir. Motor içerisine giren basınçlı hava, önden arkaya doğru sıkışarak yol alır.

Reverser açıldığı zaman içeri giren havanın yönü girdiği tarafa doğru yöneltilip ters tarafa doğru bir direnç oluşturur. Bu sayede uçak yavaşlar.

bir müzik aleti olsanız hangisi olurdunuz

ben akustik piyano olurdum, sadece hak eden beni çalardı ve birlikteliğimizi tüm herkes aşkla dinlerdi..

kimsenin arayıp sormaması

Tek arayan soranın iş yerindeki kişiler olması, o da iş ile alakalı.

Bazen soruyorum sorun bende mi diye, bu kadar alttan alırken her şeyi, bu kadar ince düşünürken hata mı yapıyorum acaba diye..

Sözde bizi severler, sevdiklerini söylerler. Palavra..

hattor

Ön beynini tuvalete düşürenler nick6ma toplanmış. Sözde stalklamış iktidarsız su samuru.

söyleyecek çok şey varken susmak

Çok şey vardı anlatılacak, 
O yüzden sustum. 
Birini söylesem diğeri yarım kalacaktı, 
Sen duydun mu sustuklarımı?

sınıfınızdaki en arka dörtlü şimdi ne yapıyor

o en arka dörtlü, omuz omuza verdiğimiz o arka dörtlü, okul gezilerinde bile serviste en arka dörtlüye oturan bizler...

şimdi 4 kişi 4 farklı şehirde..

sırasıyla birimiz psikolog oldu
jandarma özel harekat oldu
tezhip sanatçısı oldu
ve ben, kendimi gökyüzüne adadım, havacı oldum.

ama birbirimiz hiç bırakmadık, farklı şehirlerde olsak bile hala omuz omuzayız biz.. yılda 1 veya 2 defa buluşur rakı soframızı kurarız biz, omuz omuzayız... yılmadık, caymadık, it kopuk olmadık. birimiz düştüğünde, kalanlar kaldırdı onu. kopmadık, çalıştık ve başardık.

velhasılıkelam güzel günler geldi.

anın görüntüsü

Ben kaçar.
görsel

anın görüntüsü

görsel
Sunday strat

havalimanında görevliyi tahrik eden yolcu

havalimanlarında uçaklar hiçbir zaman kişilerden ve kişisel olaylardan ötürü rötara girmez.
çoğunlukla rötara girebilecek birkaç neden vardır.

teknik aksaklıklar
hava koşulları
hava trafiği
yer trafiği

lastik değişimi vardır, crew oksijen tüpü bitiktir, escape slide değişimi vardır işin giderilebilmesi için rötara girer.
eğer uzun süreli bir arıza çıkarsa uçak değiştirilir rötara girer.

şiddetli crosswind vardır, limit içi değildir, inemez dolaşmak zorunda kalır rötara girer. şiddetli dolu yağmur kar vs. vardır inemez rötara girer.

başka hava meydanlarına inemeyen uçaklar, başka meydanlara yönlendirilir, iniş sırasında trafik olur, bineceğiniz uçak geç iner, rötara girer.

emergency deklare etmiş uçak vardır, hava sahası yalnız o uçağa kapatılmıştır, uçağınız rötara girer.

yanaşacak park pozisyonu veya körük bulamamıştır, beklemesi gerekir, rötara girer.

sonuç olarak uçaklar bu yüzden rötara girer. hiçbir çalışan sizin uçağa binememenizden zevk almaz. yani burdaki mağdur hanımefendinin uçağın rötara girmesi ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. kaldı ki hanımefendi çelebi çalışanı. uçak ile hiç alakası yok.

tahrik eden kişi ise cahilce bir harekette bulunup, verdiği 100 tl’lik bilet ile kendini lord saymıştır. yediği linç ile yanına kar kalmamıştır.

sanırım bir daha böyle bir harekette bulunmaz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.