bugün 1506 başlık
kapat

vahhabilik

 1. 8 7
  XVIII.Yüzyıl'da Arabistan'da ortaya çıkan dinsel ve siyasal akımdır. Kurucusu Muham-
  met Bin Abdülvehab'dır. Hambeli Mezhebi'nin görüşlerini temel alır ama, dinsel öğe-leri aşırı tutucu biçimde yorumlar ve kurallara zorla uyulmasını savunur. Başka mez-heplere karşı tavrı çok serttir. Osmanlı Devleti'ne karşı da sık sık ayaklanmalar çı-karmışlardır.
  #170808
 2. 6 6
  Vahabi inancı, 1400 yıllık islami geleneği bir kenara iterek doğrudan Kur'an-ı ve Peygamberin hayatını sözlerini örnek alan, o devirdeki gibi yaşama gerekliliğini savunan, yeni yorumlara kapalı en radikal islâmi akımdır. Vahabilik bir islâm mezhebidir. Sünnilikten inanış olarak degil, ibadet yönünde ayrılır. Ancak bu mezhep, diger Müslümanlar'ı kafir saymıs, katlini ve mallarına el konmasını mübah ilan etmiştir. 19'uncu yüzyıldan beri Suudi Arabistan yönetimini elinde bulunduran Suud ailesi Vahabiliği devletin resmi ideolojisi haline getirdi. Suudi Arabistan hem Mekke ve Medine gibi kutsal toprakları içinde bulundurması, hem de benimsediği Vahabilik ideolojisi ile bölgede Sünni islâm'ın merkezi konumuna geldi.
  #286952
 3. 4 4
  bu itikada mensup insanlar, kendilerine vahhabi isminin yakistirilmasindan hic hoslanmaz ve selefi olduklarini vurgularlar. selef-i salihinin mezhebine tabi olduklarini iddia ederler.
  simdi, islam mezheplar tarihinde bu tur akimlar onceden var olmustur. bunlarin da bu akimlardan etkilenmis olduklari pek aciktir. bunlardan eskisi haricilerdir. sonrasinda zahiriyye akimi vardir. ancak zahiriyye, bir itikadi mezhepten cok fikih mezhebi olarak yayginlasmistir. bir de ehl-i hadis vardir ki, vahhabiler ehl-i hadis'e tabi olduklarini zaten belirtirler ve cogunlugunun fikihta mezhebi hanbelidir. nitekim, hadis kitaplarinda imam ahmed adiyla anilan ahmed bin hanbel pek meshur bir muhaddistir. bunlar tabii ki hicri birinci yuzyilin sonlarindan kalma genellikle..
  sonrasinda bir de seyhul islam ibn-i teymiye vardir ki, vahhabiler'in referans olarak gosterdikleri ve ustad belledikleri sahis budur. ancak aslinda ibn-i teymiyye'nin en unlu talebesi*nin yorumuna katilmaktadirlar. seleften sonra kimsenin yorumuna itibar etmemelerine dayanak olarak selef sonrasi bir kisinin goruslerini zikretmeleri de kayda deger bir celiski..
  simdi bu arkadaslarin pek meshur bir tekfir furyasi da mevcut. onune gelene olmasa bile, ottan .oktan sebeplerle insanlari kufurle itham etmeleri islam dunyasinda cok tepki ceken bir olay.
  batida, fundementalist islamists denildiginde kastedilen grup da budur. ancak islam dunyasi genelinde fikirlerinin kabul gordugunu iddia etmek, biraz buyuk konusmak olabilir.
  bunlarin bir karakteristik ozelligi de, bid'a meselesine pek takmis olmalaridir. islam'a asr-i saadetten sonra giren her seyin bid'a oldugunu iddia ederek, tasavvufa ve tarikatlere karsi da garez beslerler. arap yarimadasindaki tum turbeleri, mezarlari da duzlemislerdir bu sebeple. degisik bir ayrinti da, ustadlari belledikleri ibn-i teymiyye'nin bir kadiri seyhi olmasi ve futuh-ul gayb'a yazilmis en saglam serhlerden birinin muellifi olmasidir. bunu, vahhabilerin pek cogu da bilmez.
  bir de geyiklere konu olmus tesbih'e bid'a demeleri var ki, dillere destan.

  suudi arabistan disinda, sudan'da suud'larin yaydigi mezheptir ayrica. kuzey afrika'da, yani magrip'te de pek cok taraftari vardir. ihvan-i muslimin de bu dusunceden kismen de olsa etkilenmistir. gerci onlar siyasi oynadiklari icin, tarikatlara felan da pek laf atmazlar..
  #287053
 4. 4 4
  ölümden sonra mezar haricinde herhangi bir türbeye yada anıta izin kesinlikle izin vermeyen mezheptir. çeçenistan ve afganistandaki taliban bu mezhebin koyu taraftarlarındandır.
  #287152
 5. 8 8
  hüseyin hilmi ışık hoca'nın ayar vermekten yorulduğu kesim.
  #436619
 6. 4 4
  son osmanlı halifesi arabistan a gömülürken mezarının yerinin belli olmasına izin vermemiştir vahhabiler;bunun üzerine yaveri mezarın yerini bir kağıda çizmiştir.

  kavalalı mehmet ali paşa nın oğlu meşhur tosun paşa bunları 19.yy ın ilk yarısında bir güzel pataklamıştır.

  ayrıca osmanlı nın başına da büyük dert olmuşlardır.rusya vahhabilik üzerinden propoganda yaparak epeyce karlı çıkmıştır bu işten.
  #437979
 7. 2 1
  suudi arabistan da yaygin olan bir inanıs biçimidir. islama turlu turlu bidat ler karıstırıldıgı için 4 ana mezhep tarafından kabul gormezler.
  #926263
 8. 1 1
  islam dininin en sapkın mezheplerinden biri. suudi arabistandaki müslümanların %70 ine yakın bir kesimi bu mezhebe bağlıdır. ibn teymiye adlı islam düşünürünün fikirlerinden ilham alan Muhammed bin Abdulvahhab tarafından kurulmuştur.
  #1131745
 9. 3 3
  "evanjelizm ve vahhabiliğin ortak bir özelliği bulunmaktadır. Her iki tarikatta, kendi inançlarını benimseyecek olan insanlar konusunda herhangi bir ayırım yapmamaktadırlar.. Günümüzde bu iki tarikat, dünyayı bir savaş alanına çevirmişlerdir. Kimse artık kendini güvende hissedememektedir..*
  #1131758
 10. 1 1
  mezhepleştirilmeye çalışılan bir akım. nakil kaidesini hiçe sayarlar. büyük ihtimal dış mihraklarca uygulanan böl parçala yönet misyonundan sadece birisi.
  #2758597
 11. 7 7
  terörist müslümanlar genelde bu mezhepten çıkmaktadır.
  #3882722
 12. 10 4
  müslümanlığın sapkın kollarından biridir. Osmanlı'nın ve islam'ın bölünmek yok edilmek istendiği yıllarda ingilizler tarafından örgütlenmiş ve ortaya çıkmıştır. Muhammed bin Abdulvahhab denilen sapkının ingiliz ajanları tarafından eğitildiği yönlendirildiği bugün tarihi bir gerçektir.

  islam'a ve Bölgesel barışa, hepsinden öte bütün bunların koruyucusu Osmanlı'ya ihanet eden bu mehzepin taraftarları her ne hikmetse koyu müslüman takılırlar lakin tam tersidirler. Ayrıca Birçok seyyit de bu sapık yola girmiş Osmanlı'ya Peygamber soyuna yakışmayacak şekilde ihanet etmişlerdir.

  uzun lafın kısası, Sosyal olarak da, ilmi olarak da islam dışıdırlar.

  eksi sonrası ek: kusura bakma osmanlı'ya ihanet eden arap doğruları söyledik.
  #5828855
 13. 3 3
  şuanki suud kabilesinin mensub olduğu bir akımdır. islamiyetin modernlesmesine karsıdırlar.
  #5828867
 14. 7 5
  kafkas direnişinin tam manasıyla anasını avradını sikmiş domuz mezhebidir. kafkas direnişini kafkaslıktan çıkartıp, bırakın islamlaştırmayı, resmen araplaştıran, bununla da kalmayıp, vahhabileştiren hayvanların mezhebidir. ingiliz icadı, amerikan finansörlü bir mezheptir, umuyoruz ki sonu yakındır.
  #5828960
 15. 10 -4
  en sevilmesi gereken yönü nekrofiliye şiddetle karşı olmaları, şamanist atalar kültünün günümüze tesirini acımasızça çomaklamaları olsa gerek.. istanbulunda nice evliyanın mezarı şöyle dozerin kepçesini koparttı da açılamadı, böyle kazmalar ters tepti de kazmacının bi yerine girdi menkıbeleri derlenirken, adamlar islamın doğduğu toprakları ters yüz edip sağlam bir tane kabir bırakmamışlar.. burunları bile kanamadan yani.. bence bizim sofilerden daha uçar kaçar adamlar.. şefaat himmet lazımsa, öpün ulan eteklerini selefilerin, umulur ki piyango size vursun..
  #6614522
 16. 2 2
  islam dininin saptırılmasında baş rolü oynayan inanış biçimidir.
  #6822634
 17. 6 6
  peygamber zamanında ve sonrasında inşa edilen dini açıdan evrensel öneme haiz tarihi yapıları yıkarak yerine swiss hotel, hilton, continental ve marriot zincirlerini diken mentalitenin adıdır.

  kısaca aşırı dindar görünerek, dini kural ve kaideler yoluyla halkı aşırı baskı altına alma ve bu yolla tüm kapitali sımsıkı elinde tutmaya verilen isimdir ve bir mezhep adı olarak ortaya çıkmıştır. açıkcası bugün islam'a hakim olan görüş de budur ve ülkemizde de buna sempati duyanların sayısı azımsanmayacak düzeydedir...
  #7037401
 18. 2 0
  (bkz: vehhabilik)
  #7037408
 19. 2 2
  vehhabilikde denir...kurucusunun adı abdulvehhabdan haretle...fakat kendileri kendilerine vahhabi veya vehhabi demez selefi derler...ehl-i sünnete küfür derecesinde ithamları ve antipatileri vardır...özellikle tasavvuf ehlini bazı ifratlarını(aşırılık) öne sürerek müşrik sayarlar....aynı ilmi sertliği gayr-i müslimlere göstermezler...fitne kaynağı olmuşlardır...osmanlıyı yıkan sebeplerin başında bu hareketin arap yarım adasında dallanıp budaklanması gelmektedir.
  #7037439
 20. 5 5
  suudi arabistan'ın resmi mezhebidir. müslüman olduklarını savunurlar ama camiye kral zoruyla giderler. hz.muhammed'den geriye ne var ne yoksa hatta mezarlıkları bile dümdüz ederler. iddia ediyorum ki günün birinde kabe de kar getirmeyen bir eski mabed haline gelirse, onun dibindeki gölgede ne insanlar oturdu demezler, dümdüz ederler kabeyi, taşlarıyla da otel dikerler iğrenç herifler.
  #8384348
 21. 2 0
  islamiyetin sapkın bir mezhebidir.
  #8827284
 22. 4 4
  ingiliz ajanları ile birlik olup sunnilere ve osmanlıya ayaklananların mezhebi.
  #9542796
 23. 2 2
  es-Seyhu'n-Necdî lakabiyla bilinen Muhammed bin Abdülvehhab'in (d. 1703 Uyeyne - ö.1787 Deriye Suudi Arabistan'in resmî mezhebi durumundadir
  #13796736
 24. 14 -5
  ultra hardcore ve sağlam müslümanlıktır. herkesin merzukası yetmez vahhabi olmaya hak ettiğine hak ettiğini veren mezheptir. kafası karışıklar, ateyisler, laikçiler ve muntazaman türkler önyargıyla bakarlar vahhabilere.
  #14565476
 25. 3 3
  gözlük takmayi bile günah gören mezheptir. müslümanligi vahabilerden gören bir avrupali kesinlikle müslümanligi secmez.
  #14862684