bugün

entry'ler (34)

selçuk üniversitesi bahar şenliği 2009

Gilette Fest 2009 programı dahilinde yapılacak olan Müslüm Gürses konseri ile marjinal bir ortam yakalanacaktır illa ki. Üniversite dışından da büyük katılım beklenmekle birlikte ceplerinde jiletlerle hazırlıklı olarak gelen bu güruh hayal kırıklığı yaşayacaktır. Zira ya tekno ezgilere ya da "paramparça" gibi populer parçaların coverlarına yer verilecek. Entellektüel çevrelerden de katılımın yüksek olacağını işittim ama ortamı görünce arkalarına bakmadan kaçacak olan gençlerle birlikte genel olarak sakin bir konser olacağını söyleyebilirim.

sigara oldugu halde yok demek

otlakçı, mal, arkadaş görünümlü denyo kişilikli vatandaşlarla karşılaşıldığında sıkça yaşanabilecek durum. lan siktirgit başkasından iste. hayır ömr-ü hayatında kaç kere paket uzattın ki sen bana 5 dakkada bir sigara istiyosun puşt...

konset

tüm otobüs filosu temsa diamond'dan oluştuğu için diamond'ların genel dinamiğinin ve malzeme kalitesinin düşük olması gerçeği ile yüzyüze kalmış bir firmadır. öyle ki bu otobüsler çabuk eskimekte, 2-3 yaşındaki otobüslerin heryerinden yolculuk esnasında lakır lukur sesler gelmekte, çatırt diye ortadan ikiye ayrılma korkusu yaşanmaktadır. öyle ki 10 yaşındaki bir 403 bile 2 yaşındaki diamond'dan daha çok konfor vaadetmektedir. sonuç olarak bu otobüsler 5 yaşını görmeden emekli olacaklardır. 5 yaşını görmeden konset turizm kapanacak mıdır orası bilinmez.

ulusoy

önce edirne, son olarak da agresif şekilde konya hattına girmiş, genel müdürlerinin muhtelif açıklamalarıyla bu agresif büyümesinin süreceğini öğrendiğimiz otobüs şirketi.

bir zamanların ihtişamlı neoplan otobüsleriyle hizmet veren ulusoy'un şu anki durumu malesef eski günlerindeki kadar ihtişamlı değildir. eski neoplanları elden çıkarırken yeni neoplan alma konusunda yavaş davranmaları, bu şirketteki neoplan sayısının malesef komik boyutlarda kalmasını sağlamıştır. öyle ki pamukkale turizm'de bile daha çok neoplan vardır.

konya hattının açılmasıyla bu durum bir nebze de olsa değişmiş, filoya çok sayıda neoplan katılmıştır. bu neoplanlar da 2006-2008 arasında metro'da çalışan neoplanlardır. ama olsun, sonuçta yeni neoplanlardır bunlar.

konya hattı ile filonun genel durumuna göre kaliteli otobüsler ve eğitimli personel ile kaliteli, eski klas ulusoy hizmeti verilmekte, buna rağmen konya kalkış ve varışlı seferlerde bilet ücretleri metro turizm ile aynı olmaktadır. bu da ulusoy'un bu hatta metro kadar ulaşılabilir, bilindik ulusoy kadar kaliteli olmasını sağlamaktadır. bu güzel birşeydir.

fakat edirne hattı ile ilgili malesef bu kadar iç açıcı bir durum ortaya çıkmamıştır. ulusoy, edirne hattında eski, karmakarışık bir otobüs filosu ve eğitimsiz bir personel ordusuna kavuşmuştur. bu hatta da bilet fiyatları metro turizm ile aynıdır fakat verilen hizmet kalitesi ulusoy kalitesi değildir. bu güzel birşey değildir.

e mına koyum o zaman ne diye büyüyorsunuz ki? bu kaliteye gelecek yolcu zaten metro turizm'e gidiyor. ulusoysan bir farkın olsun deyiveriyor insan bu manzarayı görünce. tamam konya hattında hakkını veriyor ulusoy ama edirne hattının hali ne öyle... acilen kurumsallaşma konusundaki eksiklerini tamamlayıp 70 yıllık ulusoy kalitesine dönmesidir temennimiz.

ilginç dükkan isimleri

"hamile dünyası"
sapıkça.

teknosa

ilk mağazacılık girişimi olan sharp mağazalarının klik konseptine dönüşmesinden bir kaç yıl sonra son nokta olarak teknoloji mağazacılığı konseptiyle aradığı tadı almış bir holdingin bir şirketinin herhangi bir yerdeki mağazasının adı.

kayseri

ev kiralarının yıllık peşin ve euro üzerinden alındığı öğrenci dostu süper memleket.

konya

göç aldığı için midir yoksa başka bir sebepten midir bilinmez ama gereksiz bir hızda yatayda büyüyen konya şehrinin aklı başında insanları, suyun çok ama çok değerli olduğu bu coğrafyada enine büyüyen şehre yetecek yeşil alan, yeşil alanı sulayacak su, yeni imar alanlarıyla birlikte ihtiyaç duyulan altyapı, v.s. v.s. nin israftan başka bir şey olmayacağını anlayıp artık konut binalarını yüksek yüksek gökdelen tadında inşaa etmeye başladılar. eğer ki ulaşım altyapısı güçlü olursa gökdelen konutlardan kimseye bir zarar gelmeyeceği gibi israftan da kaçınılmış olup gelecek nesillere su, elektrik, yol, köprü gibi nimetlerden bırakmaya yardımcı olunacak.

zaten otel, plaza gibi farklı amaçlar için kullanılan bir sürü gökdeleni bulunan konya, gökdelen konutlar ile birlikte türkiye'nin şikagosu, los encılısı efendime söyleyeyim böyle gökdelen şehirlere benzer bir imaj edinecek. ama daha yobaz...*

am

küppersbusch, ge, loewe gibi artiz markaların bayiliğini yapan argon electronic'in tüm tabelalarında, billboardlarda yer alan eşşeğin siki büyüklüğündeki logosunda bulunan iki harf.

işin ilginç yanı bu firma konyada faaliyet gösteriyor.*
http://www.argonelectronic.com

hey corc

gürcan yurt'un "robinson crusoe & cuma" sında cuma isimli karakterin bilmem kaçıncı sayıdaki osurma efekti. hatta tam olarak "hey courrrç versene bourrrç" şeklinde osurmuşluğu vardır cuma'nın.

bim

bu markette satılan ürünlerinin fiyatlarının oldukça düşük olması, bu ürünlerin kalitesiz olduğu anlamına gelmez.

fiyatların düşük olması, "yok efendim biz raf bile kullanmıyoz masraf olmasın da fiyat farkı olarak sizlere sokmayalım" gibi bir gerekçeyle de açıklanamaz.

ürünlerin bu kadar ucuz olmasının nedeni, bu ürünlerin hiç birinin reklam ve pazarlama masrafının olmamasıdır. bim, kamyonlarıyla, tırlarıyla fabrikalara gider, bu ürünleri alır, bölgesel depolara gönderir, buradan da 1700 küsür mağazasına dağıtır ve satar.

yeşillikler içinden gelen sermayesiyle türkiye'ye göz kırpan bu mağazalar zincirini herkes sever. gerek le cola olsun gerek dost yoğurt olsun böylesi ucuz ve güzel şeyleri görünce üstadım, insan alışveriş yapıyor bim'den.

sinan çetin le fenomen

programın bir bölümünde sunucunun telkiniyle televizyonun karşısına konumlandırdığım 3 yıldır çalışmayan eski kurmalı masa saatini beyin gücüyle çalıştırmayı başarmış bir zat-ı muhterem var bu programda. kütür kütür çalışıyor şimdi. oha oha oha dedim başka da bir şey demedim.

fakat içinde pil olmayan eski walkmanimi** çalıştıramadı malesef. gücü buna yetmiyormuş demek...

tandem

ayrıca dünyadaki en yaşlı tandem paraşütçüsünün 99 yaşında bir kadın olduğunu da ruffles sayesinde iyi biliyoruz.

konya otogarı

üstten bakıldığı zaman fenerbahçenin amblemi görünen, sağdan bakıldığı zaman laserjet yazıcıyı andıran, soldan bakıldığı zaman da darth vaderin siluetini gösteren otogardır.

ayrıca tuvalete girene üste para verilmektedir.

takinak

nefis bir ayyuka şarkısı.

burdan baktım gördüm orda gitsem alsam dedim
gitsem alsam sarsam benim olsa bir tek benim
gidip baktım orda değil şurdadır istedim
sonra baktım şurda değil burdadır istedim
hiç aklımda yokken çıktı geldi birdenbire
saplandım kaldım bu fikre bunca yıl beyhude
sandım orda burda şurda gidip baktım nafile
orda burda şurda değil kafam karıştı bak yine

anlayamadım ben bu işi
kavrayamadım bu gidişi

hiç aklımda yokken çıktı geldi birden bire
saplandım kaldım bu fikre bunca yıl beyhude
sandım orda burda şurda gidip baktım nafile
orda burda şurda değil kafam karıştı bak yine

anlayamadım ben bu işi
kavrayamadım bu gidişi

ayyuka

Vol 01-Türkiye'den Alternatif Rock 2007 (VA) albümünde yer alan takinak isimli şarkısıyla dikkatleri üzerine çeken grup.

ölmek

bugün yaptığım şey

e yaşıyorum da sayılmazdım zaten. durum sadece daha kötü oluyor.*

sevip de kavusamayanlar

(bkz: mahalle baskısı)*

aşık olan kadının hissettikleri

bazen gerçek olup olmadığından şüphe edilebilecek hisler.

sonunda iyi şeyler de olabilir, bombok şeyler de olabilir.

bim

bin yediyüz küsür mağazaya ulaşarak yakında mağazaların toplam alanları bazında carrefouru geride bırakma ihtimali yüksek saçma sapan ama yatırımcılarına çok büyük paralar kazandıran kurnaz bakkal.