bugün

2007 yılında hizmete açılacak olan üniversitedir.
Zonguldak karaelmas üniversitesine bağlılıktan kurtulup 28 mayıs 2007 yılında ahmet necdet sezerin onayıyla kurulan 17 yeni üniversiteden biri.ilgi çeken bölümü ise safranbolu da bulunan fethi toker güzel sanatlar ve tasarım fakültesidir. Öğrenciler hazırlık sınıfını zonguldak da okumak zorundadırlar.
karabük'e hayat verecek üniversitedir.safranbolu ile karabük arasındaki kılavuzlar köyü ve yüzüncü yıl mevkiinde, hakim bir tepede kampüsü kurulmaktadır.
sırf üniversite sayısını artırmak için sağda solda kurulan lise tadındaki üniversitelere benzememesi dilenen üniversitedir.
(bkz: http://www.karabuk.edu.tr)
2007 yılında zonguldak karaelmas üniversitesinden ayrılıp kurulan üniversite. şu an için 4 fakülte ve 2 yüksekokula sahiptir.
araştırma görevlisi olan bir arkadaşımın söylediğine göre nur cemaatinin geniş bir kadrolaşma oluşturduğu üniversite.
karabükle safranbolu arasında, türkiye'de yüksek öğrenim veren 115. kurumdur. daha ilk yılında öğrenci kimliklerini yarım dönem gibi çok uzun bir sürede hazırlatıp dağıtması (ki o sürede 24 ciltlik ansiklopedi bile hazırlanır), kurumun konuyla ilgili birimlerinin öğrencilerden çokca dua almasına sebebiyet vermiştir. 2008-2009 eğitim-öğretim yılı itibariyle hazırlık sınıfları ingilizce eğitimlerini zonguldak karaelmas üniversitesi'nin çaycuma kampüsünde değil, üniversitenin kendi bünyesine bağlı fen-edebiyat fakültesinde görmektedirler.
hazırlık kısmında, okutmanın temizlik görevlisinin kayınçosu,çaycının bir başka okutmanın yengesi olduğu gibi rivayetler duyduğum üniversitedir.
vay be yıl 2010 olmuş hala burda okuyan var he? neyse hayırlı işler. bahtınız ve şansınız açık olsun kardeşim.
Her ne kadar yapılan ışıklandırmayla akşamları pavyonumsu bir eda ile o tepeden sırıtsa da güzeldir. Son yıllarda az görülmeyecek bir gelişim göstermiştir. bir kaç yıl içinde makyajı bitecek okuldur.

iyi geçinen güruhlarla beraber birbirleriyle sürekli çekişme-tartışma içinde bulunanlar da vardır. Ancak bu olaylara karışmayan bir bireyseniz ucu asla size dokunmaz, rahat bir öğrencilik yaşarsınız.

Nerede okuyorsun sorusuna 'Karabük üniversitesi' diye cevap vermeniz 'Karabük il miydi laa emmisinin' gibi sorulara maruz bırakır.

Maddi olarak büyük beklentileri olabilir şehrin sizden. Okula en yakın yerleşim birimi olan 100. yıl mahallesinde kiralar 600 liranın üzerindedir. (yakıt hariç) Okuldan 10-15 dakika uzaklaşıp 5000 evlere çıkarsanız 300-500 arasında bir ev bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'de yalnızca Karabük üniversitesinde hayata geçmiş bir proje olarak TOKi'nin yaptığı öğrenci konutlarında da kalabilirsiniz.

Tercihlerinde bu üniversiteyi seçeceklere oranın tozunu toprağını yutmuş biri olarak şunu söyleyebilirim;

Üniversite gelişmekte olan bir kurum. Eğer siz olduğunu yerde beklemeye kararlı iseniz kimse size bir şey yapamaz; ancak yürümek ve hatta koşmak niyetinde iseniz gayret göstermeniz şart.
Tercih etmek isteyenlerin %99'unun aklında olan 'ortam' için ise bir şey söylemek zor. Ortam kelimesinden ne istediğinize bağlı olarak değişir.
Her gün içerim, barlarda gezerim, yimişiiim okulunu diyen bünyelere tavsiye edilmez.
Ancak kim tercih edecek olursa olsun ilk bir kaç ay etraftaki her şeye küfredecek bir süre sonra ise durumu özümseyecektir.

tercih edilmeli mi edilmemeli mi sorusuna cevap vermek elbette benim için çok zor. 6 senedir bu okuldayım ve okulun yolları çamurken başladım bu okula. Şimdi bana saray gibi geliyor.

Ama bildiğim bir şey varsa hayatımda hiç yaşamadığım güzellikleri bu okulda dostlarımla yaşadım.

Yıllar sonra gelen edit: Artık ne karabük yukarıdaki karabük ne de üniversite yukarıdaki üniversite. Plansız ve torpilli büyümenin sonucu aşırı öğrenci sayısı, yetersiz ve "yetersiz" hocaları, siyasetin okulun tepeden tırnağa her alanında kol gezdiği, hocalarının bile "desinler" mantığıyla göstere göstere ibadet ettiği bu mercedes görünümlü anadol ile geleceğinizi karartmaya hazır mısınız? o zaman doğru yerdesiniz.
yeni üniversiteler arasında en hızlı gelişen üniversite. kampüste fakülteler iç içe olduğundan öğrencilerin çoğu birbirini tanır. an itibariyle merkez kampüsü teknik eğitim, mühendislik, fen edebiyat olmak üzere 3 fakülteden oluşur lakin hali hazırda bitmeye yakın 2 binası daha var. söylendiği gibi rektörü çok çalışkandır. kısa süre içinde çok iş yapmıştır.
kampüsü olmayan üniversite. evet benim bildiğim üniversitelerde bir kampüs olur ama karabük üniversitesinde yok. okulun içinde ve bahçesinde yer alan kantini vardır ve bakkal görünümündedir. gerçi az tostunu şinitselini yemedik ama neyse..

bu üniversiteyi tercih edecek arkadaşların sosyal hayatlarının sıfıra ineceğinin bilincinde olması ve ona göre az bir beklentiyle buraya gelmeleri önerilir. en azından evi bari safranboluda tutsunlar da bişeye benzesin...

safranbolu meslek yüksekokulunun kızlarının her türlü gideri vardır bu arada.

gerçi tercihler yapıldı, biraz geç oldu bu yazı ama seneye artık.*
geçen hafta gittiğim ve hem okul içersinde hem dışarsında yapılanma olduğunu gördüğüm üniversitedir.özelikle bu sene açılan bölümler neticesinde öğrenci artışı ve yurt sorunu ortaya çıkmıştır.gelecek yıllarda üniversitenin iddialı bir konuma geleceğini ve buraya gelenlerin fazla sosyal yaşam beklentisinin olmaması * gerektiğini söylemek isterim.
henüz yeterlilik sınavı yapılmadan hazırlık sınıfı harcını -490 tl- bize yatırtan üniversite.
ösym başkanı ünal'ın bulunduğu üniversitedir. şimdi bu ünal bilgisayar mühendisliğinin derslerine giriyor sanırım bölüm hocası e ünala güvenip adamlar 3.yılında bilgisayar mühendisliği uzaktan eğitim bile açtılar. ama yinede hızla gelişmekte olan bi üniversite...
(bkz: Hem bende burda okuyorum).
her bölüme hazırlığı dayayan üniversitedir.ek kontejanla yerleşen öğrencileri yedi ünite ilerde olan sınıflara yerleştirmiştir.ayrıca sosyal hayat bekleyen kişilere tavsiye edilmez.

edit:her sınıfta hazırlığı geçen öğrenci sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
hazırlık sınıfı öğrencisi olduğum okuldur. gerek ortam gerekse öğretmenlerin ipleri eline alma adına öğrencileri dersten atma girişimleriyle bir liseyi andırır gibidir, gibisi fazladır. eğer hazırlıkta y-b şubesindeyseniz reading ve speaking dersinize amerikan hocalar girer. onların da hakkında ajan şeklinde dedikodular da dönmüştür ama neyse*
hayatta ki hatalarınızdan en büyüğü olabilir. bırakın buraya girmeyi tercihlerinizde yazmayı dahi düşünmeyin.
görsel
hala neden açıldığını anlayamadığım ama okumakta olduğum okul. tercihlerine yazan arkadaşlar varsa kazanacaklara şimdiden geçmiş olsun diyorum.
gelin de görgüsüzlük görün üniversitesidir! Sayın karabük halkı kanınızı emecektir.
Kiraların 600-1000 lira civarında olduğu bir anadolu şehrinden bahsediyoruz muhterem! işin zor, ama alışacaksın.
gelen arkadaşlara şunu diyebilirim ki; '' çetin yollardan tek başına yürüyeceksin evlat!''
gördüğüm kadarı ile öğrencileri en çok uludağ sözlükte bulunmakta zira diğer sözlüklerde bu kadar öğrencisi yok.
100 metre kare 3+1 ev için 1200 lira kira istenebilicek kadar yüzsüzleşmiş bir insanlar topluluğudur karabük. i. ö öğrencilerinin eve dönebilmesi için kesinlikle otostop çekme yada gece ay ışığı altında 10 km yürüme gibi hobileri olması lazımdır.
güncel Önemli Başlıklar