bugün

entry'ler (183)

ac vs dc

Ben normalde teslacıyımdır ama iş karşılaştırmaya gelince şu açıdan da bakılabilir:

- ac akımda atıyorum birisi kutuplardan biri demir birşey soksun . devre tamamlanacagı için elektrik çarpar . dc akımda ise devre tamamlanmaz yani birşey olmaz .
- ac akımdan dolayı elektrik çarptığında kalpte ventriküler fibrilasyon oluşur. yani kalp ne atar ne atmaz kımıl kımıl birşeydir. dc akıma kapılmış biriyi kurtarmak daha kolaydır
- ac tetanite sebep olur elektrik kaynağını bırakamazsınız dc akımda kişi kaynaktan uzakklaştırılabilir.

Tabi bu işin sadece sağlık kısmı.
Elbette bu kapışmayı ac kazanır. Teslanın buluşundan önce elektrik ancak 2 km uzağa gidebiliyordu ve sadece konut aydınlatılması için kullanılıyordu. Gariptir o zamanın "seçkin" elektrik teknisyenleri geleceğin sürekli akımda (dc) olduğuna karar vermişlerdi.

yazarlara okumayı sevdiren kitap

fahrenheit 451.

chernobyl

Tam bu yazıyı okurken kazım koyuncu çalmaya başladı. Karadeniz taraflarında kaç insan bu olaydan etkilenip hastalandı, hayatını kaybetti. Onlardan biriside Kazım Koyuncu'ydu. mekanı cennet olsun.

gecenin şarkısı

http://www.youtube.com/watch?v=nqweaSZtrjI
deniz tekin- beni vur

minyatür gül

Toprağı belli derecede kurumadan sulanmaz . Bol güneşi seven tatlı küçük güllerdir ayrıca balkon bahçeciliği için de idealdir. renk katar.

koch postulatları

robert koch mikrobiyolojinin temelinin oluştural şu 4 özelliği belirtmiştir

1. hastalıklar spesifiketkenler tarafından oluşturuşurlar
2. etkenler izole edilmeli ve saf kültür halinde üretilmeli
3.duyarlı sağlam deneme hayvanlarına verildiğinde hastalık olurturabilmeli
4.tekrar saf kültür halinde üretiebilmeli
bir mikroorganizma ancak bu şartlar altında bir hastalığın etkeni olabilir

Bu 4 görüş uzun yıllar geçerliliğini korumuştur. Koch, mikroorganizmaları anilin boyaları ile boyama yöntemlerini de geliştirmiş ve bakteriyoloji alanında uygulanabilir hale getirmiştir.

joseph lister

cerrahinin babası olarak bilinen bilim insanı.
asit fenik batırılmış sargılar kullanarak infeksiyonu önleme çalışmaları yapmıştır
schoenin mantarı(saçkıran) 'nı tanımlamıştır.

tyndall

yaptığı bir çalışmada mikroorganizmaların termolobil(vejetatif formlar) ve termostabil(sporlu formlar )olmak üzere 2 formunun olabileceğine dikkat çekti.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

Wiz Khalifa - Letterman.

kitap alıntıları

without pain, how could we know joy?

yazarların şu an dinlediği şarkılar

The Score - Legend
hoperlörde son ses bağırarak bütün apartı rahatından ettiğim şarkıdır kendisi.

sözlük yazarlarının yaptığı aptallıklar

powerbank e sürekli batarya diyorum.

sevgiliye hitap sözcüğü

müdür
pisst... len
tatlım
bu döngü içerisinde dönüyor.

yalnız hissetmek

memleketten üniye döndüğüm günün akşamı annemin yaptığı sarmayı çıkartıp tek başıma bomboş evde yerken ciddi anlamda hissettiğim duygu.

sözlük yazarlarının itirafları

içince manyaklaşıyorum sözlük. öyle böyle değil.

okuduğun üniversiteyi söylemeden anlat

Atamın adı .

gelecekteki evladına bir mesaj bırak

eğer kız olacaksan adını tomris koymak istiyorum.
bilmen gerek genetik açıdan biraz şanssızsın.
ama merak etme sevgi dolu bi ortamda büyüyeceksin elinde muhtemelen birçok imkan olacak . belki bir gün erkek arkadaşın olacak . ben ailemle birçok şeyi paylaşamıyorum ıama sen de bu şekilde büyüme. senden tek isteğim cesaretli ol. hayatın için, kararlararın için cesaretli ol.
ben istediğim bölümü seçmeye cesaret edemedim kararlarımın arkasındada çok durmadım ama umarım bu cesarete sahip olacağın bir hayat yaşarsın.

üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

şehir dışına çıkmak isteyenlere sesleniyorum yakın şehirlere gidin sadece yarıyıl tatilinde eve dönebilen arkadaşlarım var.

yazarlar yeni yıla nasıl girdi

arkadaşımla anime izlerken dışarıdan gelen silah sesleriyle beraber bi noluyoh la diyerek yerimden kalktım ve saatin 00.00 olduğunu fark ettim.

35 yaşında ölmek

cahit sıtkı tarancı'nın yolun yarısı dediği yaştır.
~Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.~