bugün

entry'ler (399)

trompet üfleyemeyen üflemeli çalgılar öğrencisi

üst katımda oturan kız çocuğudur. sanırım bu yıl konservatuarın üçüncü sınıfında olmalı. Arkadaş bir "la bamba" çıkaramadı üç yıldır. O kadar üflemeye boru dile gelir lan.

deliliğe vurmak

Sanırım tanıklık ettiğimiz çağda kendini en güvenilir yere konuşlandırma şeklidir. Şu sıralarda çok revaçtadır.

namık kemal atalay

Bazı adamlar vardır ki, tarih kendi telaşı içinde gözden kaçırır onları. Birilerine de hakkında not düşmek zorunluluğu doğar. Kitap dünyasının atom karıncası, edebiyat ve insan aşığı ama hepsinden öte canım kardeşim olarak tabir edebileceğim Namık, dün tüm anılarımızı yanına alarak ebediyete yürüdü. Bu ülkede namuslu yayıncılar kitaptan söz ederken "mal" demiyorlarsa biraz Namık'a borçluyuzdur bunu. Ve yine bu ülkede kitaba ihtiyacı olan binlerce çocuğun yüzünde tebessüm oluşmuşsa, Namık ağabeylerinin mürekkep kokan elleriyle kavuştukları içindir kitaplarına. Kimi insan için "öldü" denemez, kelimeler yaşadıkça Namık Kemal Atalay da yaşayacaktır. Yazının söküldüğü o ilk günden itibaren insanlık tarihini kaleme alan kim varsa, Namık geride bıraktıklarına onların arasından gülümseyecektir. Bir gün dilerim senin kadar iyi bir insan olabilirim sevgili kardeşim. Nur içinde yat. Tekrar görüşüp, gülüşmek üzere...

lorem ipsum dolor sit amet

Bir bilene sormalı acilen. Türkcell piyasa ekranından bir saat içinde iki kez gönderilmiş mesajdır. Ne demeye çalışıyor kestirebilmiş değilim. Ama tırstım hacı...

yakup aslan

Asmalı Mescit'in "Yakup ağabeyi". Az önce yitirmişiz. Akrabası olan merhum Refik'le birlikte sanat ve edebiyat dünyasına tezgah arkasından tanıklık eden barbayani'ydi kendisi. Ağır ve edepli ağabeyimizdi. Özleyeceğiz muhakkak...

tanju okan

Yokluğunu hissettirir.

asansörde mahsur kalmak istenilen ünlüler

Asansör düşüyorsa Nihat Hatipoğlu.

show tv nin dug dugu dug dug duguduklu yılları

doksanlı yıllarda yayınladığı korku ve kırmızı noktalı filmlerde seslendirme yapmışlığım vardır.

çanakkale

1981 baharında tanıştığım yeryüzü cenneti. içimdeki tarih sevdasını ve Troya şovenliğini bizzat borçlu olduğum kenttir. iki ayrı belgeselini çektim ama iki milyon ayrı belgesel potansiyeli olduğunu da biliyorum. Altında yatanlara rahmet, üstünde yaşayanlara selam olsun...

baba dayağı

hayatta olsaydı da eşek sudan gelene kadar dövseydi derdirtendir.

mehmet ali birand

izlemeden edilemeyen.

başkasının ölümü

Tanıklık etmesi bile eksiltir insanı.

en acısız ölüm şekli

(bkz: başkasının ölümü)

suriye iç savaşı

Halep kalesini dünya gözüyle bir daha görememek anlamına da gelir benim için. Sadece insanları değil, tarihi de öldürebilen lanet edilesi bir doğası vardır savaşın.

makedonya

Kısmetse Yılbaşında hasret gidereceğim güzel ülke.

mücap ofluoğlu

Bir tiyatro devini daha yitirdik. Aydın Boysan ağabeyimizin en yakın arkadaşı, sanat dünyasının büyük ustası Mücap Ofluoglu az önce ebediyete yürüdü. Nur içinde yatsın.

sözlük yazarlarının favori bisküvi çeşitleri

çifte kavrulmuş pötübör. Yanık, kavruk falan.

mesut yar

Altı günlük yatay seyirden sonra bugün dikey seyre geçmiş likya mavnası. Geçmiş olsun özüme!

efsane olan diziler

Süper Baba.

uludağ sözlük adam yuvasıdır

Belki de bu yüzden hiç aldatmadım bu sözlüğü. Bana biraz da doğduğum mahalleyi hatırlattığı için. Hani bir zamanlar her mahallenin yakışıklı ağabeyleri olurdu. ipe sapa gelmez mevzulardan kapışırdınız iki arkadaş. iş kafa gömüp, tekme sallama aşamasına geldiğinde bu ağabeyler devreye girerdi. "Durun lan, siz kardeşsiniz" tespitinin hemen ardından iki sıkı şamarla size aslında kim olduğunuzu hatırlatırlardı. Devir zıvanadan çıkınca böyle akil adamların mahallelerden firar edip sözlüklere sığındığını düşünüyorum ben. Hemen ses versin bir kaçı!