bugün

entry'ler (24)

koşarak kahvehaneye girip sikin beni diye bağırmak

Arabesk filmindeki Müjde Ar'ın gelinlikle kahveye girip: "Beyler, ağalar, istanbul ne tarafta?" diye sorma sahnesidir. En ön masada Tecavüzcü Coşkun oturur ve kahve ahalisinin fermuarları indirirken verdiği cevap: "Gösterelim anam"...
Daha sonra aynı kahveye, kaçan kızı aramaya giden nişanlısı da gelir ve aynı soruyu sorar. Cevabı tahmin edin.

animal farm

"kurtuluş savaşı" ve "devrimler" sonrası kemalist türkiyeye de çok kolay uyarlanabilecek eşsiz bir romandır.

şimdi yatayım sabah erken kalkar ders çalışırım

gözlerini açtığında gerçeğin hiç de öyle olmadığını çakarak pişman olacağın sanrıdır.

erkek yazarlara altın değerinde ki tavsiyeler

"ben yazayım word yardımcısı imlamı düzeltir" diye işe başlıyorsan olmaz öyle o işler. daha ilk "de" bağlacında çaktın demektir.

yazarların henüz yemeyip yemek istedikleri şeyler

parçalara ayrılmamış bir bütün büryan kebabı.

kötü istatistiklere girmenin verdiği hüzün

zar zor üye olduğun torrent sitesinden daha ilk indirmelerini yaparken şutlanma durumdur.

doğum sonrası eşin duygusal durumu

bitse de ilişkiye geçsek diye sabırsızca beklenilen çoook uzun bir duygusal durumdur.

yiyişilen gavur kızların çok pis olması

amerika'ya giden bir arkadaşın yemekhanede zencilerin yemek yiyişini gördükten sonra ömür boyunca zenci fantezisinin olmayacağı gerçeğinin resmidir. "bir sevişseydin abi belki geçerdi." tavsiyemin para etmediği durumdur.

fazıl say klarnet konçertosu

kendisine nazire olarak "hayvan konçertosu" yazmak istediğim eserdir.

captain jack sparrow

benim kadar espirili tek film karakteridir. olayları akışına bırakmak ve hiç şaşırmamak en tipik özelliğidir.

lost a türkçe isim önerileri

kutup ayısı adası.
ıssız bir adaya düşseniz yanınıza ne alırdınız? - kutup ayısı.

istiklal marşının değişmesi gerekliliği

marşın bestesi için düşünülebilecek bir şeydir. "larda yüzen alsancak, nim milletimin, helal hakkıdır" dize bölmeleri gibi sebeplerden.

seks yapılan travestinin kadın çıkması

"rüya gibi geldin ama birden yok oldun" durumunun tersi olsa gerek. ünlü, rüya.

kürdistan

reşat nuri'nin çalıkuşu romanında feride'nin babasının asker olarak görev yaptığı bölgedir. romanın osmanlıca baskısında "kürdistan" ismi geçer.

kürk mantolu madonna

öğrencilere okunmasını şart koştuğum, okuyan bir Allah'ın kulunun bile "hocam bu kitabı niye seçtiniz, çok sıkıcı" diyemediği, tekrar okumalarda bile beni sarsmaya devam eden türk edebiyatının şaheserlerinden biri.
piyasadaki birçok "ünlü ?" ve çok satan yazarın neden beş para etmeyecek kalemler olduğunu anlatan çekide hafif yürekte ağır mı ağır bir roman.

ahmet cemal

38 yılda çevirdiği romanı kendi yazdığını zannedip ithaf eden çevirmen.

ulysses

askerde, aile iletişim merkezinde günümün 12 saatini masa başında, diğer zamanımı da koğuşta yatarken kargaların ve güvercinlerin tepeden inişini izlediğim aylar boyunca "ulan niye gelirken çantaya atmadım" diye hayıflandığım ama ikincisini almaya da paramın olmadığı başucu roman.

finnegans wake

türkçe'ye çevrilesi ama ne zaman. okumak için, ulan ingilizceyi şöyle bir devirsem mi, diye kurduğum kitaptır.

30 yaş üzerindekilere sınavsız ikinci üniversite

devamında "60 yaş ve üzerine sınavsız birinci üniversite" gelesi uygulama.

pirates of the caribbean

jack sparrow için 7-12 yaş çocuklarımla eğlenerek izlediğim film serisidir.