bugün

entry'ler (1263)

tasarı eğitim kurumları

halkla ilişkiler ve tanırım önlisans mezunu biri olarak birkaç gün önce, gsü iletişim* bölümünü kazanmak ümidiyle kayıt olduğum dershane.
bu seçimimde, kadıköy'de bulunmasının, ilk dikey geçiş kursu olmasının ve başarı ortalamasının yüzde seksenlere varmasının etkisi var.
ücreti 2500 lira civarında. senet yapıyorlar (burada bir güven de söz konusu).
dershane çalışanlarına gelince, pek bir şey söylemek kolay değil. içten insanlara benziyorlarsa da suni bir aile ortamı yaratma çabası göze çarpmıyor değil. hocalara gelince, iyi ve alanlarında yetkin olduğunu, orada daha önce kurs görmüş bir tanıdığımdan öğrendim biraz.
tüm bu saydıklarımın ötesinde, önemli olan ciddi anlamda hedef belirleyip orada ilerlemek olsa gerek.

rihanna

Konserine saha içi bir biletim olan şarkıcı. (bkz: sorma neden)
ayrıca konserine gitmeyeceğim için saha içi olan konser biletini 200 liradan satışa çıkardığım esmer kadın.

bir türk ün kürtleri sevmeme hakkı

bir insanın bir başka insanı yalnızca -kendi elinde olmadığı, yalnızca öyle doğduğu için- mensup olduğu ırk dolayısıyla sevmemesinin insani bir yanı olmasa da doğal olduğunu öne sürmenin ele alınma şeklindeki yanlıştan doğan bir saçma sorunsal. mesele sevip sevmemekten çok, değer verip vermemeyle alakalı aslında. bu şekilde ele alındığında türkiye, ingiltere'den değersizdir ya da fransa afrika'dan çok daha değerlidir gibi absürt sonuçlara varılabilir ki bu da kabul edilmeyecektir. fakat ırkçı söylemin oluşturduğu tezat, aslında -ırkçı, milliyetçi, ulusalcı vs. buradaki sıfatın pek önemi yok- kişiyi kendi ırkçılığını da sorgulama durumuna getirecektir. (bu arada sadece objektif gözle bakıyorum. birçok ırkçının beceremediği şekilde mantık yürüterek bu sonuca varıyorum. burada bir siyasi söylem söz konusu değil.)

"milliyetçilik osuruk gibidir, herkes kendisininkinin daha güzel koktuğunu düşünür... milliyetçilik, sizin doğduğunuz ülkeyi; diğer tüm ülkelerden daha mükemmel olduğunu zannetmenizdir." bernard shaw

sözlük yazarlarının itirafları

bugün, sadece grieex kullanarak filmlerimi arşivlediğim için, çok hoş bir kızla olan randevumu erteledim. bir damla pişmanlık hissim olmaması da rahatsız etti beni.

not: haneke ağır bastı.

fethullah gülen

büyük 'nur'juva.

böbrek soundsystem

hislerime tercüman olmuş esaslı manyaklar. elektronik müzikle, türk entelijansiyasını damardan almak isteyenlere hiddetle önerilir.

http://bobreksoundsystem.bandcamp.com
https://soundcloud.com/bobreksoundsystem
https://www.facebook.com/BobrekSoundsystem

şunu dinlerken öldü desinler:

http://bobreksoundsystem....ck/s-rmelim-u-yalan-d-nya

kelle paça

ayıltan. bir ileri seviye için,

(bkz: uykuluk)

şair olmanın karizma bir iş olması

(bkz: bir meslek olarak şairlik)
(bkz: şairler odası)

tanımı 'yazılan şiirlerin duygulara hitap etmesidir.' olmayan betimleme.

(bkz: ne ne değildir)

not: içine sıçılan sözlük formatından ziyade dikkat edilmesi gereken bir husus var ki; bir kelimeyi ya da betimlemeyi -konuyu ve saire her neyse onu- tanımlarken, söz konusu kelime grubu ve tanım arasında mantık-anlam ilişkisi olmalıdır. bu işin içinden çıkamayan kişiler için önerim, ilkokul üçüncü sınıf türkçe bilgilerini tazelemeleri dışında kelime ile tanımı aynı cümlede kullanarak içinde mantık olup olmadığına bakmaktır. mesela, "şair olmanın karizma bir iş olması, yazılan şiirlerin duygulara hitap etmesidir." mantıklı bir cümle değildir.

yaratıcıyı kabul edip dinleri reddetmek

"Tanrıya inanıyorum, ama inançlı değilim. Matematik ve bilim, bana tanrının olması gerektiğini anlatıyor, ama inanmıyorum."
Salvador Dali

4 artı 4 artı 4 eğitim sistemi

ilk mezunlarini 2023 - 2024 egitim ogretim yilinda verecek olan uygulama. Yola devam ediyorlar.

(bkz: hedef 2023)

berduş

bugünle beraber bir haftadır beni tanımlayan sıfat.

ankara

yarın bu saatlerde -muhtemelen- keçiören ilçesinde bulunacağım şehir.

müjgan a aşk şarkıları

(bkz: ah müjgan ah)

"yaşamak müjgan gibi bir şeydir."

korkma ben varım

dublörün dilemması ndan sonra -kendimce- çıtayı öyle yükselttim ki, hani müthiş bir şey bekliyorum istemsizce. Kitabı aldım. iki gün kadar oldu. bakışıyoruz haliyle. arkadaki yazıyı ve müthiş girişi okuyorum, sonra "yok daha değil dur dur" deyip bambaşka bir kitap açıyorum bitiveriyor sonra gene dönüş umarsızca. elbette yüzleşeceğim. uygun koşulların olgunlaşmasını bekliyorum.

500000 tl ye araba alıp 110 km saat hıza takılmak

(bkz: hıza takılmak)

edit: yanlışı bile yanlışmış imlası.

turgut uyar

Gel dur önüme, sen benim sahilliğimsin!.. Isırdığım,
Bir kauçuk düşmanlığıdır!..
Yaşamamız baştan başa senin övgündür,
Ey kutsal bencillik!.. Seni
bırakmak niye?... Suları ve seni bırakmak,
Niye? Aşkın akan suları, doyurgan yabanıllığı savaşların ve büyük utkular geçer onarıcı gölgenden.
Ey en gerekli yapısı tanrıların, Ben!..
Nem varsa sanadır!.. yıkılmış birlikler, kırılmış bardaklar
ölen kadınlar,
kan......

dizelerinin sahibi. üst şair.

inanna salome

görsel

umut sarıkaya tipi mutsuzluk

ağustos sıcağında açılmayan minibüs camı.

mehmet alim

işçisine dayak atan belediye başkanı.

http://www.haberturk.com/...-baskanindan-isciye-dayak

buna oy veren zihniyet de en az bunun kadar hayvandır. fakat o tokatlar bir gün yumruk olup geri döner; adamın gırtlağına çöker.

franz kafka

kadıköy alkım kitabevinin içindeki kafeye ismi verilerek büyük saygısızlık yapıldığını düşündüğüm deha.

6.45 yayınlarından çıkan aforizmalar ı yön verecek nitelikte.