bugün

entry'ler (405)

ütopya

Bundan 20 sene sonra insanlar 1500lerde yazılan Thomas More'un kitabı hakkında internette araştırma yaparken kullanacakları kelime. Karşılarına kitapla alakalı bilgiden çok, saçma sapan kurgulanmış bir yarışma programı ile ilgili bilgiler çıkınca verecekleri tepkiyi merak ediyorum herhalde çok zor dönemlerden geçti bu ülke diye hayıflanırlar.

x and y

Coldplay'in kıyıda köşede kalmasına şaşırdığım güzel şarkı. Çok farklı bir atmosferi var şarkının sizi sarıp sarmalayan. Şuradan dinleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=MGKEexrjwyU

youtube nesli

Bu akşam 15 kişilik 6-7 yaşındaki çocuk grubunun youtube gereksizlerinden birinin yaptığı(Enes Batur) parodi şarkıyı bağıra çağıra söylerken gördükten sonra gümbür gümbür geldiğine emin olduğum nesil. Şüphesi her eski nesil yeni nesli yetersiz bulur onlardan çekinir ama bizim çocukluğumuzda internet erişimi bu seviyelere gelmemişti, televizyon yayınları en azından belli bir denetimden geçiyordu. Buna rağmen çürüklerle dolu bir nesil olduk çıktık 15 sene sonra bu çocukların zamanı geldiği zaman saklanacak yer bulmamız gerekiyor.

ted üniversitesi

Ankara'da bulunan oldukça güzel konumu olan vakıf üniversitesi. Karşısında kurtuluş parkı biraz ilerisinde kızılay ve az gerisinde Cebeci bulunur kısaca Kolej semtindedir.

istanbul

Şehirler ile aramızdaki bağ çoğu zaman anılarımıza ve anılarımızın kahramanı olan hayatımızdaki insanlara dayanır. istanbul içinde sevdiğiniz insanlar, güzel anılarınız olmadan da sevebileceğiniz nadir şehirlerdendir. Tek kelime ile tarif etmek gerekirse "Güzeldir" istanbul.

facebook ta engelli insanlarla dalga geçen sayfa

Yapmaya çalıştıkları engelliler veyahut fakir insanlar üzerinden prim kasmaya çalışan insanları eleştirmekken prim yapan insanlardan dahi daha fazla alçalan, aykırı olmak adına temel ahlak değerlerini kaybeden ergen hezeyanlarının yayınlandığı, türevleri çok sayıda olan gereksiz facebook sayfasıdır.

parayı bulan solcu samimiyetsizliği

Gençlik yıllarını emperyalizme karşı mücadele ile geçiren, eli para görmeye başladığında ise en büyük kapitaliste dönen yurdum solcularının samimiyetsizliğidir. Paranın insanı değiştirdiği bilinen bir olgu artık ama kimse 5 sene önceki görüşlerine taban tabana zıt hareket etmemelidir ederse eleştirilmeyi hak ediyordur. Ki buradan bahsedilen kapitalist olma durumu serbest piyasadan yarar sağlaması değil emeği sömürmesi, emekçiye hakkını vermemesidir. Not: Sağ ideolojiye sahip değilim isteyen entrylerime bakabilir.

dinlenme tesisi ayazı

Sabahın 6'sında uyuşmuş bacakların ve yorgun gözlerinle yıkanan otobüsü izlerken yaktığın sigaraya eşlik eden eşlik etmekle kalmayıp içini delip geçen ayazdır. Bu ayazı yedikten sonra yapılması gereken uslu uslu otobüse geçip muavinin çay servisi yapmasını beklemektir.

1 77 boyundaki erkek

Hollanda'da yaşıyor ise kısa, Vietnam'da yaşıyor ise oldukça uzun ülkemizde iste ortalama boy sahibidir kısaca bulunduğu bölgeye göre uzun da kısa da olabilmektedir. Ki ülkemizde ortalama boya sahip olmasının sebebi yeni neslin uzun olmasıdır yoksa şu anki Türk erkeği ortalaması 177'nin çok altındadır. Bu kadar göreceli bir vücut değeri net bir kriter olarak alınmaz çoğu zaman(mankenlik gibi doğrudan vücudunuz üzerinden para kazandığınız meslekler istisnadır) onun için boyunuz kısaysa üzülmenize uzunsa da böbürlenmenize gerek yoktur.

küçük kara balık

Hem küçüklere hem büyüklere hitap edebilen kitaplara bayılıyorum. Küçük kara balık da Küçük Prens ile birlikte bu türün en önemli örneklerinden biri. 15 dakikada biten hikayesiyle yetişkin bir insanda fazla etki bırakamaz ama küçük bünyelerde(özellikle aykırı çocuklarda) muazzam etki yaratabilir.

pokemon showdown

Online hizmet veren pokemon savaş simülatörü. Random takımlarla savaş yapabileceğiniz gibi kendi takımınızı oluşturarak tanımadığınız insanlarla maç yapabilirsiniz.

lacrimosa

Mozart'ın baş yapıtlarından biri. Aynı adda senfonik-gotik metal grubu da vardır ki muhtemelen Mozart'tan esinlenerek almışlardır bu ismi(eserlerinde klasik müzik esintisi hissetmeniz mümkün). Özellikle Stolzes Herz şarkıları önerimdir.

efes extra

Kötü biradır. Bira dediğimiz içki alkol oranına göre değil içiminin rahatlığına ve tadına göre değer kazanır, Efes extra da ne güzel bir tat ne de rahat içim vardır.

hasan hüseyin korkmazgil

"dostum dostum güzel dostum
bu ne beter çizgidir bu
bu ne çıldırtan denge
yaprak döker bir yanımız
bir yanımız bahar bahçe."

ilim yayma cemiyeti

Zamanında bana Fun Run 2 oyunundan klanlarına katılma isteği yollayarak dumura uğratmış cemaat. Peluş ayıların birbirlerini testere ile doğradığı bir ortamda neyi yayma peşindeydiler halen anlamış değilim.

edirne

Floransa'dan sonra dünya üzerinde metrekare başına düşen en fazla tarihi esere ev sahipliği yapan şehrimiz. Tarih ve kültür turizmi için ideal en azından yerli turistin bu konuda ilgisini çekecek çalışmalar yapmak gerek.

lorenzo de medici

Metrekare başına en fazla tarihi eserin düştüğü açık hava müzesi Floransa'yı var eden adamdır.

get out

Başarılı bulduğum film 2017 yılı sinema açısından verimli geçtiğinden hak ettiği ilgiyi göremediğini düşünüyorum sadece. Sizi germeyi başarırken bilim kurgu temasından uzaklaşmayan fantastiğe kaçmayan sadece araya serpilen komedi ögelerini gereksiz bulduğum işlenişi kesinlikle ilginizi kaybetmenize izin vermiyor. izleyiniz efenim.

the shack

Güzel bir konuyu ve usta oyunculukları inanılmaz kötü bir işleyişle ile heder eden 2017'de vizyona giren film. Yine de izlenebilir, üzerine düşünülebilir bir filmdir.

incendies

Filmin klişe olduğu veyahut mantık hataları ile dolu olduğunu iddia edenlerin(katılmıyorum fikirlerine) dahi reddedemeyeceği belki de sinema tarihinin en vurucu repliklerinden birini(yukarıda defalarca yazılmış yine de tekrarlayalım -spoiler- bir artı bir, bir eder mi? -spoiler-) barındıran, uzun sayılabilecek bir süreye sahip olmasına rağmen ilgiyi üzerinden kaybetmeyen başarılı yapıt.