bugün

bazı dükkanların camlarında-genellikle lokanta olur- yazan ilginç bir yazıdır.
hayatta namaz kılmış değilim, fatiha'dan başka sure bilmem. yani görüleceği gibi dine uzak birisiyim. lakin "cuma vakti kapalıyız" yazısı hiç de "ilginç" bir yazı değil. neden yazıldığı açık. illa ki "cuma namazı kılmaya gittiğimizde dükkanımız kapalı oluyor" mu yazması gerekir birilerinin "ilginç" olmamak için. bu yazının özü sözü bellidir. ben bu kadar dine uzak kimliğimle bunu kabul ettiysem ortada başka "ilginç"likler vardır.
artık çok fazla göreceğimiz yazıdır.
bazı ticarethanelerin kapılarında görülen uyarı yazısı.
bakınız buradaki "ticarethane" lafzına dikkat çekmek isterim. öncelikle belirteyim, dine diyanete saygısı olan inançlı biriyim fakat bu yazıyı dükkanına koyan kişinin hata ettiğini düşünüyorum. yurdum insanında, dini kaynağından öğrenmek yerine uygulayıcılarından yola çıkarak hakkında fikir yürütmek geleneği olduğu malum. yani, inanmayan kimselerin temel argümanlarından biridir kendine müslüman diyenlerin din adına yaptıklarını iddia ettikleri saçmalıklar. memleket din bezirganından geçilmiyorken de argüman bulmak konusunda hiç sıkıntısı olmaz bu arkadaşların. durum böyle iken sen ki cuma namazını kılmak farzdır diyerek insanlara hizmet sunmakla mükellef olan ticarethaneni namaz ve hutbe süresince kapatıp (kendince) ibadetini yerine getirmeye gidiyorsun, e mübarek o an senin dükkanına çok acil ihtiyaç hisseden ve inançsız yahut inancı sallantıda kişi kapalı dükkanı ve bu yazıyı görünce demez mi ki "hay senin namazına!" neden oldun mu bir günaha??? illa ki vardır namaz esnasınca dükkanı emanet edebileceğin kimse, rica et, olmadı parası neyse ver.. sen hizmet sektöründesin, insanlar senin dükkana gelmek isteyecekler ama kapı duvar..
ayrıca, küçük yerleşim yerlerinde cuma namazı vakti açık olan dükkan sahiplerine iyi gözle bakılmayabiliyor. yaşamakta olduğum yerden biliyorum. durum burada daha da çetrefil tabii.
bi cuma vaktini bile dindar insanlara çok gören zihniyetin yadırgadığı durumdur. ne istersiniz dinden dindardan bana bunu cevaplayın?..
anlam verilemeyen yazıdır. hayır kardeşim inancını kendi içinde yaşasana. niye reklamını yapıyorsun? sağa sola namaza gidiyorum bak ben feci müslümanım, imanım tavan sinyalleri verdin de ne oldu? anlayan biri elimden tutsun lütfen, bana da anlatsın. ibadet yolunda da gösterişe mi gidilir oldu? allahla senin aranda olan şeyden millete ne?
güncel Önemli Başlıklar