bugün

entry'ler (12)

türkiyenin ulusal refah indeksinde 78inci olması

evet sevgili halkım, değerli burjuvam ve saygıdeğer aristokratım,

ideolojik saçmalıklarla uğraşmaktan bilime ve yeniliğe önem vermeyen; insanların birbiriyle saygısızlık ve tahümmülsüzlükte yarıştığı nadide türkiyemiz için yine bi' karne dönemi geldi!

londra merkezli legatum enstitüsünün yaptığı araştırmalara göre: ekonomi, girişimcilik-fırsatlar, yönetişim-bürokrasi, sağlık, eğitim, emniyet-güvenlik, kişisel özgürlük ve sosyal sermaye gibi parametrelerin değerlendirildiği indekste türkiye toplamda 78. olarak pek çok afrika ülkesini geride bırakmayı başardı!

türkiye tüm parametrelerde şu sıralamaları aldı:
ekonomi: 87 (kişi başına düşen milli gelir)
girişimcilik ve fırsatlar: 67
yönetişim-bürokrasi: 51
eğitim: 85
sağlık: 57
güvenlik: 109
kişisel özgürlükler: 100
sosyal sermaye: 102

parametrelere göre lider ülkeler ise şöyle:
ekonomi singapur
girişimcilik ve fırsatlar isveç
yönetişim-bürokrasi: isviçre
eğitim: avustralya
sağlık: amerika birleşik devletleri
emniyet-güvenlik: hong kong
kişisel özgürlükler: kanada
sosyal sermaye: yeni zelanda

tüm parametrelerde ilk 10'a giren norveç, refah sıralamasında 1. olmuş.

yaşam kalitesi haritası görsel
yeşil: iyi
sarı: orta
turuncu: kötü
kırmızı: çok kötü

kaynak: http://www.prosperity.com/#!/ranking

tuvalette 24500 avro bulup teslim eden temizlikçi

aslen "tuvalette 24,500 avro bulup sahibine ulaştıran temizlik işçisi" olması icap eden ancak, karakter sınırına takılan başlık.

her neyse, olayın özüne dönecek olursak, 2 kasım 2015 günü atatürk havaalanı dış hatlar vip tuvaletinde 24,500 avro bulan temizlik işçisi emrah evrensel'in gerçekleştirdiği eylemdir. evrensel, teslim etme sebebini "haramdan birşey elde edilmez" olarak açıklamıştır.

http://www.mynet.com/habe...-odullendirildi-2172454-1

akp seçim kazandı diye sevinen aç salaklar

akp'nin iktidarı elinde tutmasıyla makarna ve kömüre doyacak, hatta doğalgaza bile erişebilecek fakir ve eğitimsiz insan grubudur. siyasetten nemalanarak çalışmadan, emek vermeden binlerce hatta milyonlarca tl'yi cukkalayan kurnazların aksine, bunlara din ve vatan vadederek kandırmak çok kolaydır. aç da kalsalar din yeter onlara çünkü. "allah'ın sizin savunmanıza ihtiyacı var zaten, siz olmasanız allah'ı yenerler" diyesi gelir de insanın, vazgeçer; kime ne anlatıyorum diye...

viski mezeleri

Kaliteli bi viskinin mezesi olmaz. lezzetli bi viski sek içilir, başka tatlar karıştırılmaz. Ucuz yollu, gırtlak yakan bişey içiyorsansız maden suyuyla yumuşatıp deneyin. illa bişey yiyecem diyorsanız kakaolu kramelli şeyler uyumlu olur.

jose mujica

istanbul'a ekonomi sınıfı tarifeli uçakla gelen Finlandiya cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'dan sonra, jose mujica'nın Türkiye'ye gelmesini bünyem kaldırmamaktadır. Lan adam vosvos'dan başkasına binmem, 3 yıldızlı otelden fazlasında kalmam demiş. Biri gecekondu açsa oraya gidecek... görsel

Türkiye'deki siyasetçiler "vallaha bu köyü sataram ha!" tadında takılmaya devam etsin. Yesinler, doymazlar, herşeyi yesinler!..

doğadaki insan

Adam gibi adamın yaptığı program gibi program.

kalkınma yerine türkiye de gündeme gelen konular

Din, mezhepçilik, şaman gelenekleri, ırkçılık, futbol, siyasilerin yasaklamalarla uğraşması vs...

kusura bakmayın da ekonomi büyümeye devam ediyor

Amına koduğumun ekonomisi nasıl büyüyorsa, dolar, Euro ve faiz hep artıyor. içe doğru büyüyor demek ki!

arkadaşını aslanlara yem edip kaçan piç bizon

Arkadaşını, hatta kardeşini satan 'insanoğlu' kadar Piç olmadığı kesindir.

bir oturuşta 100 kilo baklava yemek

iki ay boyunca Oturduğun yere sıçarak yaşayacaksan gerçekleşecek eylemdir. 100 kg baklava ne lan?

istanbul

bu kadar çarpık yapılaşmayı ve nüfus kaosonu kaldıramayan güzeller güzeli şehir. istanbul, italyanların, ispanyolların elinde olsaydı daha az nüfusla turizm geliri 10 katına çıkar mıydı? çıkardı. istanbul gibi sanat kokan bi' şehri iş ve sanayi şehrine çeviren zihniyetin aklını seveyim.

google street view

türkiye için geç kalmış ama, güzel olmuş uygulama. yandex rekabeti tükeciye yaradı zahar... yalnız trafiğe kapalı caddelerin görüntüsü olmayabiliyor haberiniz olsun.