bugün

uruguaylı eski gerilla lideri başkalık uğruna giyim tarzını değiştirerek dünya gündemine oturmuştu.
demek ki; devrim koca bir yalanmış .

koltuk uğruna savaştan vazgeçmekmiş.

para devrimide evrimide ortadan kaldırırmış.
şimdilerde 74 yaşında olan eski gerilladır. gençliğinde bugün rakibi olan Ulusal Parti üyesiydi Ancak daha sonraları sol görüşlere sempati duymuş ve 1960-1970 yılları arasında Uruguay'da etkili olan şehir gerillla hareketi Tupamaros'un gerillası olmuştur. Gerilla hareketinin üyesi konumundayken tutuklanmıştır. 1973-1985 yılları arasında Uruguay'da süren askeri cunta yönetimine karşı direnmiş ve cuntanın sona ermesi ardından 1985'te ilan edilen genel afla 14 yıl kaldığı cezaevinden serbest bırakılmıştır.

Ayrıca Uruguay'daki sol partilerin birleştiği Frente Amplio (Geniş Cephe)'nin adayıydı kendisi.
uruguay devlet başkanı'dır. eski bir gerilladır kendisi. lakabı da 'pepe'dir.okuduğum bilgiye göre, 11.000 dolar maaşı varmış. ancak bu maaşın % 70'ini sosyal konut yapımına ve %20'sini partisine bağışlıyormuş. elinde ki tek mal varlığı ise 1987 model bir vovvos olarak beyan edilmiş.
senato üyesi olan eşi Lucia Topoulanski ile beraber bir çiftlik evinde yaşayan devlet başkanı. Eşi de kendisi gibi maaşının bir kısmını bağışlıyor.
oldukça mütavazı bir hayat süren uruguay devlet başkanı.
görsel
Chavez'in cenaze töreninde tüm devlet başkanlarının ayağa kalkarak alkışladığı 78 yaşındaki Uruguay Devlet Başkanı JOSE MUJiCA !

1960'ların başlarında Küba Devrimi'nden ilham alan Tupamaros gerillalarının komutanlarındandı.

1973-1987 arasında 15 yıl, ağır işkenceler gördüğü askeri bir hapishanede karanlık bir hücrede tutuklu kaldı.

Hapishaneden çıktıktan sonra diğer Tupamaros üyeleriyle beraber Halk Girişimi Hareketi'ni (Movimiento de Participación Popular-MPP) kurdu. 1999'da senatör seçildi. Hayvancılık, Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı yaptı.

2010'da iki turlu başkanlık seçiminden Amerikancı adaya karşı galip çıkarak Uruguay devlet başkanı oldu !

12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90’ını yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara bağışlaması yüzünden "dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak anılmaya başladı. Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı, Uruguay’daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyor.

2012'de bu durumunu soran Independent muhabirine JOSE MUJiKA şu cevabı verdi :

"En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Gerçek yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çabalayan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler”

https://fbcdn-sphotos-e-a...48676689_1595063230_n.jpg
Türkiye'de göremeyeceğimiz bir siyasetçidir kendileri... Yoksul siyasetçi. Türkiye'de her şeyi görürsünüz ama yoksul siyasetçi göremezsiniz. Gerçi kendisinden özür dilerim. Çünkü bu örnek kişilik demiş ki " Ben yoksul değilim. Hayatımın uzun yıllarını böyle yaşayarak geçirdim. Pahalı hayat seçen insanlar yoksulluk çeker."

Helal olsun sana be...
hayranlık duyulması gereken tek siyaset adamıdır.

öpüyoruz emeğin değerini bilen ellerinden! ahh ülkemde örnek olsa, olabilse!
Adam gibi adamdır dindar geçinipte ne 3-5 bin koruma takar peşine nede aldığı başkanlık maaşını harcar, yoksul fakirlere veriyor parasını biri bana çıkıpta bu başkansa bizimki ne diye sorsun, benim gözümde gemicikleri olan bir adamın babasından bin kat daha iyidir.
http://fotogaleri.ntvmsnb...fakir-devlet-baskani.html
Bazılarına göre salak devlet başkanı. 30 40 milyon avrocuk bile çalamamış.
Uruguay devlet başkanıdır.
”Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, birgün kimseye birşey kalmayacak. Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.”
Eski ruhani tanrımızı kendi ellerimizle kurban ettik ve artık market tanrının tapınağındayız. Bu yeni tanrı; ekonomimizi, politikamızı, alışkanlıklarımızı, yaşamlarımızı düzenliyor ve bizlere faiz oranları ve kredi kartları ile mutluluğun yeni adresini veriyor. Öyle anlaşılıyor ki bizler, yalnız tüketme için yaratılıyoruz ve artık tüketemediğimiz zaman derin hayal kırıklığına uğrayarak kendimizi yok ediyoruz.” ”Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. Ben elimde hafif bir bavulla dolaşıyorum. Bu bana istediğim yaşamı sürdürmek için yeterli zamanı veriyor. Asıl özgürlük yaşamak için kazandığın zamandır

Dünyanın herhangi bir yerinde bir başbakan (x olarak isimlendirilmiştir) ve çok yakını bir delikanlı (y olarak isimlendirilmiştir)
X:Tamam mı,şimdi diyorum ki senin evinde ne var ne yok sen bunları bir çıkar,tamam mı..
Y:Ben de ne olabilir,senin paran var kasada
X:Onu diyorum işte.....
Y:Ne yapalım bunları nereye koyalım
X:Belirli yerlere oralara şey yap işte...........
..
Y:Şey yapmanızda fayda var,tamamıyla sıfırlamanızda fayda var
Y:Evet tamamıyla sıfırlayacağız inşallah
..........
Y:Sıfırlmadık henüz 30 MiLYON AVRO gibi bir miktar daha var,şey yapamadık,eritemedik henüz

konuşma selamün aleykümler inşallahlarla ile devam eder..

Bahsi geçen bu ülkede asgari ücret geçime imkan tanımamakta,açlıktan ölen bebekler bulunmakta ve işsizlik hat safhadadır.
up'daki dedeye benzettiğim sevimli yanakları sıkılası Uruguay devlet başkanı. maaşını hayır kurumlarına vr devlete bağışlar. bizimkiler hala yolsuzluk. (bkz: hırsız var) (bkz: recep tayyip erdoğan)
Maaşının %90 ını hayır kurumlarına bağışlayan lider. Bizimkileri saygıdeğer şahsiyeti karşılaştırmak haddimiz değil.
2010 dan beri Uruguay devlet başkanı, tonton çiftçi bi amca.
Uruguay Devlet Başkanı José
Mujica, maaşının % 90'ını hayır
kurumlarına bağışlıyor ve
1.250 $'la geçiniyor.
insanlığın hala var olduğunu gösteren kişilik. asil olması gereken insan tanımı mujica'dir. bizdekilerde ancak calsin.
Aylık 800€ maaş ile dünyanın en fakir başbakanı olarak bilinen, jose mujica, rte'nin tam tersidir. Her ay maaşının 10.000 eurosunu bağışlamıştır. Önceki entrylerde yazılanları tekrarlamayı gerek duymuyorum. saygı değer insan, mujica, bugün, 1. Mart 2015, görevinden ayrılmıştır.
Uruguay devlet başkanlığı görevi sona ermiştir.

--spoiler--
Uruguay'da yapılan son kamuoyu yoklamalarında halkın yüzde 65'den fazlası anayasanın değiştirilerek Jose Mujica'nın yeniden devlet başkanı olmasını isterken Mujica bu çağrıya karşı çıkarak yerine başka birisinin gelmesinin daha yararlı olacağını söyledi.
--spoiler--

böyle adamlar az bulunur arkadaş. adam vosvosuyla geldi, vosvosuyla gitti. gerçek bir lider. çalmadı, çırpmadı, sesini yükseltmedi ama saygı görüyor, seviliyor...

http://onedio.com/haber/u...smek-icin-23-sebep-268144
"Pepe ve Lucia, Pepe'nin BBC'ye açıklayışı ile ''ülkenin azınlığının değil çoğunluğunun yaşam standartlarında yaşamayı'' kendilerine şiar edindiler. Ülke liderinin, zengin azınlığın yaşamına öykünmesini, taklide yeltenmesini zavallılık olarak gördüler."

http://t24.com.tr/yazarla...-pepe-gracias-lucia,11395
klonlanarak ülkelere dağıtılması gereken insan.
uruguay eski devlet başkanı. adamlık halay olsa, bu adam halay başı olur amk. helal olsun lan. şimdi de 100 suriyeli çocuğa evini açacakmış. ulan senin gibi siyasetçileri göremedik ona yanarım jose baba...

tipe bak;

http://img-2.onedio.com/i...7e19b230c0294fc6acce.webp

bu adamdan lazım lan bize.

bu da haberin linki;

http://onedio.com/haber/e...ocuga-evini-aciyor-589865
'Bu adamdan birkaç tane daha devlet başkanı olsaydı belki de şu dünyada biraz daha adalet olabilirdi' diye hayıflandığım eski uruguay devlet başkanı. Uruguay değil de dünyaya daha fazla hükmeden daha güçlü bir devletin başkanı da olsaydı olabilirdi.
az önce bu çok beyefendi eski devlet başkanının aşağıdaki ropörtajını izledim. bu belki de en kısa şekilde verilebilecek en güzel hayat dersini vermiş.
not: umarım gelecekte onun gibi "adam"lar tarafından yönetilme şansımız olur.

ropörtaj linki şurada; https://www.facebook.com/...r/videos/907325786015238/
Adamın hammaddesi. istanbul'a gelmiş.

http://m.radikal.com.tr/t...askani-istanbulda-1462616
istanbul'a ekonomi sınıfı tarifeli uçakla gelen Finlandiya cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'dan sonra, jose mujica'nın Türkiye'ye gelmesini bünyem kaldırmamaktadır. Lan adam vosvos'dan başkasına binmem, 3 yıldızlı otelden fazlasında kalmam demiş. Biri gecekondu açsa oraya gidecek... görsel

Türkiye'deki siyasetçiler "vallaha bu köyü sataram ha!" tadında takılmaya devam etsin. Yesinler, doymazlar, herşeyi yesinler!..