bugün

entry'ler (292)

yılmaz özdil

- 1958 AB kuruldu
- 1959 Türkiye AB'ye başvurdu
- 1960 darbe
- 1961 AB başvurusunu yapan fatin rüştü zorlu idam edildi

elektrik parası ödemeyen kürt

(bkz: kürt sorunu tartışmalarında kaçak elektrik eşiği)

sözlükte türkçü yazarlara karşı yapılan baskılar

Gel de hatırlama meşhur fıkrayı
--spoiler--
Çarlık dönemi Rusyasında, genç bir Yahudi, Türklerle savaşa çağrılmıştır.

Gözü yaşlı annesi, tren istasyonunda onu uğurlarken, yalvarır: "Kendini çok fazla zorlama! Bir Türk öldür ve dinlen. Bir Türk öldür ve yine dinlen..."

Genç erkek, "Ama anne!" diye sözünü keser. "Ya eğer Türk beni öldürürse?"

Anne, tam bir şaşkınlık içinde, "Seni öldürürse mi?!" diye çığlık atar: "Ama niye? Ona ne yaptın ki?"
--spoiler--
Herif he3r tulu boku yesin, her turlu hakareti yapsın ırkçılığın nefret suçunun en nadide orneklerini sergilesin, sonra da bize baskı yapılıyo diye aglamasın mı? hakkaten bu kadarı bana bile fazla...

toefl

kısa bir süre once sıramı savdıgım sınavdır. ets sagolsun, vadettiginden 3 gun once açıkladı sonuçları. Sınav formatına biraz aşina olmak, biraz da speaking ve writing egzersizleriyle iyi bir puan alınabiliyor. tabii burada iki faktör söz konusu; o ana kadarki ingilizce birikiminiz ve "iyi"den kasıt. örneğin benim aldıgım puan pek çoklarına göre çok iyi ama başvurmayı düşündügüm okulların kabul edilen öğrencilerinin toefl ortalaması 112 falan olunca "iyi"nin de tanımı epey goreceleşiyor. speaking için youtube'da güzel videolar var, sınavdan önce farketseydim faydasını görürdüm herhalde *

cansu çamlıbel

ekranların ve tabii ntv'nin en karizmatik, en cool, en kelimenin olumlu anlamıyla "batılı", en hsyran olunası diplomasi muhabiri. hastasıyımmm.

özdemir ince

--spoiler--
Dersim ayaklanmasının bastırılmasından sonra, halkın son zamanlara kadar, CHPye oy vermesinin, Cumhuriyete sadık kalmasının tek nedeni işte budur. Çünkü halk Dersimin başına yağan bombanın kimin iktidarını sona erdirip kimi özgürleştireceğini çok iyi biliyordu.
--spoiler--
http://www.hurriyet.com.t...r/15608618.asp?yazarid=72

hsyır bi de bunlar agızlarından tukruk saca saca abede emperyalizmi ırakta olen muslumanlar falan derler utanmadan. senin savundugun seyin abd'nin yaptıgından ne farkı var? (bkz: bombalayarak özgürleştirmek)

çisil sohodol bir

bahçeşehir üniversitesinde ogretim uyesi. ayrıca hiç tartışmasız ali atıf bir'in şu hayattaki en önemli achievement'i olsa gerek; gg engeli olmasa hakkında duzebilecegim methiyelerin haddi hesabı yok...

rahmi turan

http://www.hurriyet.com.t.../15409765.asp?yazarid=228

o ne kenan evren coşkusu oyle, beraber harbi marşları soylenmiş falan, 12 eylul oncesinin sarıkamış tatbikatı hatırlanmaz mı şimdi...

aagresifbayan

cahil cuhelanın ateturk düşmanı diyerek olmayan akıllarınca yaftalamaya çalıştıgı yazar. destekli sallasalar da bi gorsek tıynetlerini...

ikinci meşrutiyet

1908-1913 arasında türkiye tarihinin en özgür döneminin yaşanmasına sebep olan hadise. işçi hareketleri, sol-sosyalist partiler, feminizm, her türlü etnik/dinsel azınlığın kendini rahatça ifade edebildiği bir ortam, matbuatta kelimenin tam anlamıyla bir patlama, daha neler neler.

devrim itici gücünü ise rumeli ve makedonya'da ittihat ve terakki, doğu anadolu da ermeni devrimci federasyonu, daha iyi bilinen adıyla taşnaklar teşkil etmişti. ittihatçı taşnak ittifakı 1912'lere kadar da devam etti. balkan savaşları ve arkasından hızla ırkçı türkçülüğe savrulan ittihatçı diktatörlük bu bayram havasını tamamiyle zehirledi.

atatürk e diktatör denmesine göz yuman sözlük

"... Bugünkü manzaramız aşağı yukarı bir dictature manzarasıdır vakia bir meclis vardir, fakat dahil ve haricte bize dictature nazariyle bakiyorlar. [...] ben öldükten sonra arkamda kalacak müessese bir istibdat müessesesidir." (m. kemal atatürk, 1930)

ali fethi okyar'ın anıları s, 329.

zoe: lan o kadar yobazsınız ki kafanızdaki atatürk'e uymuyo diye atatürk'ü bile sansürlersiniz siz. ziyansınız toptan...

abd kıçı yalayarak iktidar olmak

ergenekon iddianamesinden:
--spoiler--
iddianamede, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ibrahim Yıldızın bir telefon görüşmesinde, ilhan Selçuka, "Bugün, aynı zamanda zamanlaması da ilginç, bizim Amerika muhabiri Elçin Poyrazlar da Amerika Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in bürosuna davet edildi. Biz ona bazı şeyler gönderdik, bir de şöyle soruyorlarmış, Erdoğan'ın karşısına kim rakip olabilir, gibi soru tahmin ediyoruz, bakalım şimdi daha toplantı akşamüzeri" dediği yer aldı.

"ibrahim Yıldız'ın daha sonra ilhan Selçuk'a, şöyle dediği aktarıldı: 'Şimdi Abi Elçin ile konuştum, Elçin'in yaptığı görüşme 3 kişilik bir görüşme Amerika bu Cheney'in iki danışmanı, birinci ve iki numaralı danışmanları ile bir de Siyasi işler Komisyonundan biri. isimlerini verdi kız. Görüşmenin içeriği biraz karşılıklı bilgi alışverişi şeklinde. Ama en çok merak edilen mesele AKP'ye karşı bir muhalefet Türkiye'de var mı yok mu? Ilımlı islam meselesi, El Kaide meselesi. Bunları sormuşlar, bundan sonra görüşelim demişler, bu görüşmelerimizi yazma demişler. AKP'ye kim muhalefet olabilir, kim yükselebilir, CHP'den umut olmadığını söylemişler. Daha çok AKP'den sonra ne olabilir, kim çıkabilir karşısına gibi sorular şeklinde geçmiş"
--spoiler--
http://hurarsiv.hurriyet....5054&tarih=2010-06-27

devrimci sosyalist işçi partisi

sol'dan işçi partisi'ni, ulusal parti'yi falan anlayanların bok atmayı pek sevdigi sosyalist parti.

mehmet metiner

diyorum ki hayır ya olamaz, 8 entry'den en az birisinde mutlaka duzeltme yapılmıştır. ama entry'lerin seviyesini gorunce vaz geçiyorum. kufrettiginiz adamın bari adını dogru bilin lan bu ne rezalet boyle. hadi on defa yazın bakalım (bkz: mehmet metiner)

sözlükteki pkk sempatizanları

(bkz: sempatizan diyeni her gun sikmek)

dhkp c

pek soylenmek istemese de aktif tabanı neredeyse tamamen alevilerden oluşmakta olan örgüt. türk, kürt, zaza, arap her etnik gruba mensup alevilerden...

canan saldık

sevinin kopeogulları, agzınızın suyu aka aka, hergun kuduz kopekler gibi saldırdıgınız kürt halkının bir evladı daha katledildi, 16sındA bir kız cocuguydu.. uluyun hadi it sürüleri, gün sizin gününüz büyüse nasıl olsa terörist olurdu degil mi, kürt işte başka hangi sıfatla küçültebilirim diyordun daha geçe gün. aha resmi beyninde bi delik oldugunu dusunerek 31 çekersin artık sana bu yakısır cunku...

bugün kürdü yarın lazı çerkezi

ya hakkaten şu ulusalcı cahil cuhela takımı olmasa nasıl eglenicez kimbilir, allah yokluklarını gostermesin. cehaletin yol actıgı sinirden kendini sikecek adam ama hala acıp iki şey ogreneyim demiyor, cunku bilmedigini de bilmiyor.

- bak sevgili angut, federalizm ayrıdır ulus-devlet olmak ayrıdır, yani bunlar iki ayrı kategoridir birbirini karşılıklı olarak dışlamaz. biraz daha seviyene inerek anlatmaya çalışayım; bir ulus devlet federal ya da uniter olabilir; çaktın? hatta sana sunu soyliyim de dumurdan dumur begen; tairhteki ilk ulus devlet abd'dir. ama sen aslında federalizme degil demokrasiye ana avrat sovmek istiyosun da neyin ne oldugunu bilmediginden adresini şaşırmışsın.

-1924 anayasasına ırkçılık yapılmasın diye bi turkluk tanımı yapılmış oyle mi? sevsinler. o donemin yoneticilerinin çok da sikindeydi sanki 24 anayasası. esat bozkurtlar, recep pekerler, güneş dil teorileri, kafatası olcumleri, tüm o türk ırkından olmak diye başlayan kanunlar neydi acaba...

kosova

uluslararası adalet divanı'nın bağımsızlığını meşru gördüğü ülke. http://www.hurriyet.com.t...anet/15391939.asp?gid=373

artık hiçbir sınır güvende değil ve westphalia'dan beri süregelen sınırların değişmezliği ilkesi bugünden itibaren tarihe karışmıştır.

vakit gazetesi nin şok haberi

bahçeli'nin videosu çıkar diye çok korkmuştum ama neyse ki değilmiş. baykal'dan sonra bahçeli'yi de çıplak gormeyi kaldıramazdım sanırım.