bugün

entry'ler (13)

özel mesaj almak isteyen yazarlar

bu benim. derdimi anlatabileceğim herhangi biri bana ulaşabilir. teşekkürler.

slowdive

Bu grubun sleep şarkısına hayranım. her melodisi, rachel goswell'in muhteşem sesi... Adeta bir başyapıt.

backrooms

görsel
buyrunuz bu da fotoğrafı.

fight club

Ne olduğunu biliyorum ama size söyleyemem. Tyler Durden öyle söyledi.

yazarlar aylık gelirini yazıyor

tam olarak 0 tl. Öğrenci adamız napalım.

bursa

güzel şehir be. burada doğdum, burada büyüdüm ve halimden memnunum yani. Gariptir ki, her tip insan var. Bilmiyorum diğer şehirlerde böyle mi ama bir yana baksan kekolar, bir yana baksan Suriyeliler, bir yana baksan tiktokçu tipler... Güzel yerdir ama. Hele anılarla güzelleşince bir ayrı oluyor.

el ele tutuşmak

sanırım diğer yazarlardan daha romantiğim ama;

Sanki o kişinin elini tuttuğumda tüm dünyadan uzaklaşıyorum. Etrafımdaki insanların hepsi bir bir kayboluyor. Sadece ben ve o. "Keşke zamanı durdurabilsem." Desen bile asla durduramazsın. Sonraki gün tekrar elini tutarsın, yine aynı heyecan içini kaplar. Yine tutarsın, yine aynı heyecan derken bu his asla tükenmez. Tükendiği zaman bilin ki aşk da tükenmiştir. Yani benim için öyle. Tabi açıklarken olaya sevgili icabında baktım. Kızların arkadaşlarıyla nasıl hissettiğini bilemem, ama erkekler için biraz sıkıntılı bir durum olabilir.

kova burcu erkeği

egoist ve zeki olurmuşlar. Burçlara pek inanmasam da, bir kova burcu olarak burcumun bazı özelliklerini karşıladığımı söyleyebilirim.

sözlük yazarlarının 2022 dilekleri

"O" kişiyle beraber bir ömür geçirmek, çok değil. Dua edin de gerçekleşsin.

aşık olmak

O şanslı kişiye bakarken sevginden bitmek, bakamazken de özleminden bitmektir. Dünyada aşktan garip, büyüleyici bir his yoktur bence. Öyle ki, insanlar geçmiş zamanda bile aşka o kadar anlam verememiş ki bunu tanrısal olaylara bağlamış. değişik.

kuantum ölümsüzlüğü

insanın ölümsüz olduğunu iddia eden bir teori. basitçe;

çıkışınızın olmadığı bir odada olduğunuzu hayal edin. odanın ortasında bir bomba var. bombanın 10 dakikada bir patlama ihtimali var, fakat bu ihtimal %50. yani ya bomba patlar ve ölürsünüz, ya da bomba patlamaz ve ölmezsiniz. eğer bomba patlamazsa, bu döngü tekrardan devam edecek. bu şekilde bakacak olursak, yaşamanız tamamen imkansızdır. fakat kuantum ölümsüzlüğü teorisi asla ölmeyeceğinizi söylüyor. peki ya nasıl? 10 dakika geçtiğinde, gerçeklik ikiye bölünür. bölünen bir kısım bombanın patlamadığı ve yaşama devam ettiğiniz senaryo, bir diğer kısım ise bombanın patladığı ve yaşamaya devam ettiğiniz senaryo. fakat ne olursa olsun, her zaman bilinciniz yaşamaya devam ettiğiniz senaryoda kalacak. diğer gerçekliklerde ise ölü bedeniniz olacak ve ölmüş olacaksınız fakat ölen kişi tamamen başka bir evrendeki siz olacak.

bazı teoriler de bu tarz ölüme neden olacak durumlarda gerçekliğin bölünmediğini,
zaten her zaman orada olduğunu ve insan aklının oraya geçeceği savunur. hangisine inanacağınız size kalmış.

"pekala, yaşlanmak nasıl olur?" diyorsanız size hatırlatayım, kuantum ölümsüzlüğü teorisine göre insanın ölmediği bir senaryo her zaman bulunur. insanın ölmesine neden olan şey yaşlılık değil, yaşlılığın neden olduğu olaylardır. mesela yaşlılıktan kalp krizi geçiren birini düşünelim; bu kalp krizinin yaşanmadığı bir gerçeklik zaten olmaz mı? aklınıza istediğiniz kadar öldüğünüz senaryo getirin, bu senaryo sonucunda (bir şekilde) insanın ölmeyeceği bir senaryo olacaktır.

son bir örnek olarak, kuantum ölümsüzlüğüne göre insan kendi perspektifinden intihar etmeyi asla başaramaz. mesela, intihar etmek üzere olan ve kafasına altıpatlar dayamış birini düşünün. fakat, altıpatların içinde sadece bir mermi var. bu kişi tetiğe bir kez bastığında, mermi denk gelmez, ikinci kez bastığında yine denk gelmez... derken bu döngü altıncıya kadar ilerler. altıncı kez tetiğe bastığında, kişi silahın patlamamasına neden olacak absürt bir olay yaşar ve sonucunda intihar edemez. bu absürt olaylara örnek vermek gerekirse; silahın bozulması, merminin patlamaması... gibi gibi. yani bu kişi istediği kadar çabalasa da (kendi perspektifinden) asla ölmez. fakat bahsettiğimiz diğer gerçekliklerde ölmüş olur ancak kişi bunu asla bilemez.

(bkz: kuantum mekaniği) ve schrödinger'ın kedisi de her ne kadar bu teoriye benzese de ve belli açılardan desteklese de tamamen aynı değildir.

backrooms

"dikkatli olmazsan ve gerçeklikten noclip olursan (etrafındaki tüm nesnelerin içinden geçmek) kendini backrooms'da, sadece eski halı kokusu bulunan, her yeri sarı renk olan, aşırı yüksek florasan lambası vızıltısı olan, 155,399,287 kilometre kare olan ve her yeri rastgele işlenen boş bir ofiste bulursun. etrafta bir şeyin gezindiğini duyarsan tanrı seni korusun. çünkü o seni kesinlikle duydu."

bu görsel ile ortaya çıkan bir (bkz: creepypasta) dır. bu kadar absürt bir hikayeye "acaba gerçek midir lan" dedirten inanılmaz ötesi teoriler vardır. backrooms'un birden fazla odası ve bölümleri vardır. her bir bölümün fotoğrafı (bkz: liminal space) türüne girer. ürkütücülüğünü de buradan alır.

hoş geldiniz

sürekli hesapsız, pasif olarak dolaştığım bir süreçten sonra kayıt olduğum, ardından buraya tükürüldüğüm başlık. Hoş bulmuşuz.