bugün

entry'ler (249)

kemal özer

akşam bir attır bütün ülkelerde
serin esmer bir attır
terkisine çocukların bindiği .

yael naim

Size gece dinleyebileceğiniz şu güzel cümlesini bırakıyorum;
'Çünkü ben çok gizli bir yanlışın
dehşetengiz yeteneğini ölçmek için
yepyeni bir hata için iniyorum Akdeniz'e '

bizim büyük çaresizliğimiz

'bana,insan sadece kendini anlayabilirmiş gibi geliyor.
o da zaman zaman '
Kitabını okuyunuz ve izleyiniz

game of thrones

O kadar süre bekleyenler için son saatlerin geçmemesine game öf Thrones denir !
#7.sezon

into the wild

Cuma gecemizi bu muhteşem filmi izleyerek noktalamak çok iyi geldi . En çok merak ettiğim Alaska'nın etrafında şekillenen,Eddie Wedder abimizin o ozledigim sesini arkada duyuran ve üzerine özgürlük ve yol temalı çıkışlar ile bizi tamamen kendine bağlayan bir başyapıt. Gerçek bir hayat hikayesi olması ve christopher mccandless 'ın hiç kimsenin biryerlerinin yemeyecegi derecede herseyi silip doğa'ya kendisini bırakması, hayatlarımızı nasıl yasiyor oldugumuzu ve nasıl devam etmek isteyecegimizi sorgulatmiyor degil.
O son otu yemeyecektin Alex.

osman nevrus

Nâmı diyar Hasan Tahsin. 1919 döneminde Hukuk-u Beşer yani insan hakları gazetesi yazarı. Gazatedeki takma adıdır. Yıllar sonra bir iş arkadaşı Yunanlılar 'a ilk kurşunu Hasan Tahsin attı diye belirtmesi sonucu devlet kitaplarımıza ancak 1960'lı yıllarda girebilmistir.

mozart vs beethoven

Onlar gibi dehaların çok büyük bir müzik yeteneği ile dünyaya geldiklerini elbette ki tartışamayız ama şunu gözden kaçırmamak gerekir ki her iki dehanın da babası cocuklukları boyunca bu kişilere ortalama 5000 saati bulan müzik eğitimi vermişlerdir . Yoksa müzik yetenekleri gelişmeden kalabilirdi

johari penceresi

Diğer adı iletişim penceresidir.baskalarinca anlasilmaya, kendimizi ve başkalarını anlamaya ne kadar açık olduğumuzu degerlendirmemize imkan verir. Bu pencere 4 bölümden oluşur : Açık ,kör , gizli ,bilinmeyen . Pencerenin içindeki her bir bolmenin genişliği , kişinin kendisini ne kadar tanıdığına ve başkalarına kendisi hakkında ne kadar bilgi verdiğine göre değişmektedir . Örneğin ; gizli bölmesi geniş olan bir kişi , kendisini belli düzeyde tanımasına rağmen ; bilgi , duygu ve düşüncelerini çevresindeki kişilerle paylasmaktan kacınmaktadır . Ve böyle kişiler hoşlanmadiklari şeyleri gerektiği zamanda açıkça konusmadiklarindan hiç umulmadık zamanlarda umulmadık tepkiler verirler .

didem madak

'Bana artık büyü diyorlar
Bütün renkleri mezun etmişler hayatlarından..'

dogum sirasinin karakter uzerinderki etkileri

Doğum sırası ve meslek seçimi arasındaki ilişkileri inceleyen araştırma bulguları , iyi bir eğitim gerektiren ve statüsü yüksek mesleklerde ilk doğan çocukların oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor . Örneğin; uzaya giden 23 Amerikalı astronottan 21'i ilk çocuk . Tıp fakültelerindeki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu da ilk çocuk . Birinci sırada doğan çocuklar baskın , mukemmelliyetci, liderliğin , Hırsın, dürüstlüğün değerli olduğu meslekleri seçme egilimindeler. iki numaralar ise sosyal ve yaratıcı meslekleri tercih ediyorlar . *ve bunlari da 1 numara yazdı *

ınsanlar neden hayvanlardan korkar

Şimdi sevgili bunu okuyan,eminim ki içinde bir yerlerde kedi ,köpek, hamam böceği gibi bilimum hayvanlardan korkun var . Evet var da n'için var hiç sordun mu ? Sen cevap ararken psikanalizciler bunu açıklamışlar. Onlara göre bunun nedeni,bu tür kişilerde fallik dönemde annenin ya da babanın kendilerine zarar vereceği korkusu . Ve bu kişiler aynı zamanda sevilen kişiler de tabi ki . Anne ve babanın zarar vereceği korkusuna rağmen anne babadan nefret etmeyi kişinin süper egosu da kabul etmiyor ve bilinç dışına atılan bu korku ;karanlık ,kedi ,köpek vb. farklı bir nesneye transfer ediliyor . Böylece durum hem süper egoya uygun hale getirilir iliyor hem de kişi rahatlıyor . Yani fobileriniz ya da "bir şey olacak " şeklindeki gereksiz endiseleriniz aslında bilinç dışındaki bir duygu ya da düşünce ile baş etmeye çalışan egonuzun bunu dışarı yansıtması . Tehehehey Freud bu . Alın size cevap .

7 ay sözlükte yazmamak

7+3 aydır yazmamaktan yeğdir.

seçici mutizm

Genel olarak çocukluk çağı kaygı bozukluğu olarak biliniyor.yalnız bunu cekingenlik ya da çocuğun konuşmayı tamamen reddetmesine baglamayın hemen . Çünkü burda miniğimiz gayet akıcı konuşma becerisine sahip ancak konuşmanın gerektirdiği sosyal durumlarda konuşamıyor yani yeteneklerini kullanmada başarısız.

cezzar ahmed paşa

Bilirsiniz ya da duymuşsunuzdur Nizam-ı Cedid ordusunu.III.Selim bizzat inşaa etmiştir. Artık yetmiştir cana yeniçeriler.işte bu Nizam-ı Cedid içinde bir adam vardır ki Cezzar Ahmet Paşa diye bilinir nam-ı değer 'Kasap Ahmet ' . Fransızlara karşı o kadar güzel savunmuştur ki Akka Kalesi'ni onun hükmündeki ordu,Napolyon bırakmak zorunda kalmış ve giderken de ünlü ;"Eger Türkler beni Akka Kale'si önünde durdurmasaydı, bütün Doğuyu ele geçirmek işten bile olmayacaktı. Ancak kader Akka'da beni bir ihtiyarın oyuncağı etti ." sözünü söyleyerek tıpışsal bir şekilde gitmiştir.

vihara

Türk medrese -mescit sisteminin doğuşunda etkili olan Budist manastırlarına verilen isim .

öjenik

istendik özelliklere sahip çiftlerin daha çok çocuk yapmasını , istenmeyen özelliklere sahip çiftlerin ise çocuk yapmasının engellenmesini amaçlayan bir projedir efenim. Hatta Hitler , Alman toplumu içerisindeki akıl hastalarını ,doğuştan körleri, sakatları, özel sterilizasyon merkezlerinde toplatarak daha sonra da gizli bir talimatla öldurülmelerini sağlamıştır.Hatta ABD 'nin Washington ve Kaliforniya gibi birçok eyaletinde zeka özürlüler yasa yoluyla kısırlaştırılmıştır.bilinsin.

fanatiklik

Aidiyet duygusunun eksikliğinde artan şeydir. Belki aidiyet duygusu yoksun bireyler , özdeştim kurarak belli bir sosyal topluluğun üyesi olarak görmektedir kendilerini der düşünürler??

mizah

Bilinir ki,mizah duyguları en gelişmiş çocuklar , çatışma dolu ailelerden gelirler . Çünkü mizah zorluklarla başa çıkmada kullanılan bir nevi savunma mekanizmasıdır. Mizah duyguları yüksek çocuklar ilgi ve tanınma peşinde olmakla beraber alıngan ve saldırgan eğilimlere de sahiptirler .

freud

Bu cağnım adam ,insan davranışını o kadar güzel bir temele oturtmuştur ki ; felsefe dünyasında 3.tarihe kazınan şoku oluşturmuştur-diğer 2 şok konusu için takipte kalınız- Freud 'cum esasında insan denen ırkın sadece cinsellik ve saldırganlık temeline oturmuş olan bir güdü sisteminin olduğunu vurgulamış , akabinde de bu güdüler toplum tarafından onaylanmadığında yada kabul görmediğinde aslında davranışlarımızın temeli olan ve onlara yön veren , buraya giden itilmelerin yok olmadığını ve hayatımızın boyunca bizi takip eden "bilinç dışı" 'nı cok guzel bir sekilde tasvir etmiş olup hala şok dalgasını bilim dünyasında sürdüren psikanilizin kurucu insanıdır .

fenomen

Bireyin kendini ve dış dünyayı kendine özgü biçimde algılamasını sağlayan , bireyin öznel yaşantısına verilen bir nevi isim .