bugün

entry'ler (476)

açık seçik aşk bandosu

istanbulda da konser vermelerini sabırsızlıkla beklediğim grup.

samimi, yeri geldiğinde komik, yeri geldiğinde ciddi ve bazen de hüzünlü... ama en önemlisi müzikten gerçekten anlayan bir grup.

insan hayatında bir kere aşık olur

"bazı insanlar hayatında bir kere aşık olur" önermesi daha uygundur. doğrudur. kutsallığı tekliğinde gizlidir.
bazı insanlar ise aşık olduğunu zanneder. olmaz.
sever. sonra başkasını sever. sanra da bir başkasını...
bu tarz insanların hayatları pop şarkıları gibidir. sahtedir.

kayda değer

internet üzerinden yayın yapan ve daha ziyade çok bilinmedik ama bilinmeye değer muzisyenlerin ve sanatçıların konuk olduğu röportaj programı.
akustik performans filan da var.

https://www.facebook.com/kaydadegertv
https://twitter.com/Kayda_Deger

yalan olduğu bilinen cümleler

"nasılsın" sorusunun cevabı.

gurbetçilerin türkiye deyken yabancı dil konuşması

gurbetçileri eleştirmek hoş elbet. lakin güzel türkçe konuşanların eleştirmesi daha güzel olurdu sanki. (ramen nedir mesela)

şaka bir yana, gurbetçilerden ziyade kendimizi eleştirsek daha olumlu olurdu bence. ama hep suçu başkalarına atmayı tercih ettik. hiç gelişmedik. bi' boka yaramadık. ve ölmedik. çünkü oksijen boldu ve sömürmeliydi...

önce kendimiz güzel türkçe konuşsaydık ya keşke...

ve dünyayı bi' şeye benzetseydik ya, çoluk ve çocuklar için.

katır

"katır" dedi. evet katır. önce, hangi hayvan doğurmaz diye sordu...
herkes mal mal baktı. ve sonra katır dedi. evet katır.
o an, acı çekerken gülmek, daha çok acıtmıyormuş, anladım.
acı çekerken yalnız başıma. biri geldi sırtımı sıvazladı... bir barda. oyaladı.
beni gören barmen, boş bardağımı fark edip, yeni içki çekti. hiç sormadı.
ve yine yalnızdım...
maç var televizyonda. insanlar bağırıyor filan. ben de bağırdım. karşı sokaktaki barda maç yok ama onlar da bağırıyor. bağıra bağıra şarkı söylüyorlar.
ve hala yalnızım. bi' sigara yakıyorum.
sonra insanlar yine kolpaladı çok içince. çünkü başka çareleri yoktu düşünmemeye devam etmek için.
bunlar işte en acınacaklardandırlar derim. hem çok konuşurlar. hem de boş. ve diğer çoğunluk gibi, hiç düşünmemelerine rağmen, bi de içerler. bu sefer hiçliğin hiçini düşünmemek için. sefilce yine.
ha bi de her barın bi orospusu vardır ya hani... gelip gülümseyince yüzüme. ben de gülümsedim. cevap verdim sözlerine. başımdan attım en nihayetinde. sakinim hala ve tabi...
yalnızım...
kederliyim. kimi hatırlasam bilemedim. ben de kahve falımda çıkan güzel kızı hatırladım.
ayrıntılı düşünmeyenler için daha fazla düşünmek için. hiç düşünmeyenlere ise daha çok sövmek için.
kardeşlerim hep sönmüş. bıkmış. çırpınıp vazgeçmiş. şimdi ise ben de içiyorum hala daha. hala yalnız bi de. ben de vazgeçtim galiba.
kalkıyormuş karşı masa.
anlatmak önemli. katırlar doğurmazmış mesela.
ve imkanlar hep kadere bağlı tabi.
yaşlılar için bile.

parayı ilk ben bulsaydım

"tutmaz lan" der unuturdum.
sonra "valla benim aklıma gelmişti lan" diye üzülürdüm.

sütsüz ve şekersiz kahve

saftır.

en iyi the cure şarkısı

just like heaven
ve bu filmi izlemek: http://www.youtube.com/watch?v=p5JwoOHPmbw

her şeyi bırakıp farklı şehirde baştan başlamak

öyle bir his vardır ki bazılarımızda, ahmet uluçay'ın da dediği gibi, zamansal ve mekansal bir gurbette olma hissi. aynştayn ve saz arkadaşları zaman makinesini bulamadıkları için tek çare mekan değiştirmek olur. ama o da zordur tabi. bulunduğumuz yer bir kafes gibidir ve çıkmak ölüm gibi gelir... tek çare diğerlerinin yaptığı gibi kabullenmek oluverir.
hayal dediğin nedir ki? özgürlük, aşk filan... en iyisi sıkılmamak için adımlarını saymak durmadan.

muhteşem üçlüler

ahmet mümtaz taylan

böyle bir isme sahip olan bir insanın başarısız olma ihtimali yoktur efendim.

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

kuşlar göçer günler koşar yaz geçer bir şekilde
az su içip çok konuşan bi kız gibi şehirde
az gişe yapmış , o güzel filmde
yanrolleri hep yıktın bana

(yyk)

sözlük kızlarının hepsinin şişman ve çirkin olması

çirkin kız yoktur. az kahve vardır. belki başka bir içki de olabilir. emin olamadım şimdi.

bir iki not:
bir: ben bu başlığı atan kişinin çirkin biri olma ihtimalini sevdim be sözlük.
iki: çirkin ve göreceli olması üzerine düşünceler bütününü aldırmamak lazım.

insanları mutlu eden küçük şeyler

kahve içip bir sigara yaktıktan sonra amuda kalkıp yıldız tilbe şarkısı söylemek.
not: denemeden eleştirmeyin hemen.

yüzyüzeyken konuşuruz

nadir samimi müzik yapan gruplardandır. canlı performanları da gayet iyidir efendim. tabi sigara içilen mekanlarda konser vermeleri daha iyi olurdu ama kimse mükemmel değildir tabi (karga=tırt). dinleyin. dinletin.
bir de uzun zaman sonra ilk defa bir şarkıyı üst üste yüz defa falan dinledim:
http://www.youtube.com/watch?v=zdIGtw7eGYw

ben bu yazıyı geceye yazdım

biraz daha sessiz olsan kesin delirirdim yalnızlıktan.
bunu kim okur bilmem ama söylemek istediklerim: yok gece karanlıkmış, yok efendim yıldızlarmış falan değil. zaten gecenin pek farkı yoktur gündüzden biz şehir insanları için... yıldızlar görünmez ve sürekli yapay bir güneş vardır. karanlığın çaresini bulmuş herifin biri de bizim hayri amcaya yeni dert binmiş, elektrik faturası diye.
sessizliğe bir çare bulamadılar ya ben buna yanarım işte. lan buzdolabını bıraktım, dolaplar bile çatur çutur sesler çıkartıyor geceleri. bir de müzik açsan komşu kızar 'ne lan bu gürültü bu saatte' diye.
ne yapmalı bilemedim gece.
bak şimdi de kendimi sorguladım gece gece.
geceye yazı yazıyorum bildiğin.
gece.

pardon gecelermiş.

şiirlerden akılda kalan dizeler

ama sizin adınız ne
benim dengemi bozmayınız

korku bilmez soyumuz

(#16735558) budur.

hasmet ibriktaroglu

sayın sözlük bazen de hayalkırıklığıdır hayat.

bugün yine sözlüğe girdim lakin mesaj kutumu sararmış buldum. bi heyecanlandım sorma... açtım hemen mesaj kutumu(pek mesaj gönderilmiyor hemen açarım affetmem) ve kandilimi kutlayan bir yazı buldum. ne kadar mutlu oldum bilemezsin. kendimi çok özel hissettim ve hemen kim göndermiş lan bu mesajı dercesine geldim buralara... ve ne kadar özel olmadığımı yine anladım. sonuçta doğum günümü de 9 milyon insanla paylaşıyorum ben de. ama olsun varsın. senin de mübarek olsun sayın yazar. sağol varol. saygılar ve sevgiler. falan.

ortama kız girince değişen erkek

uzak durulması gereken erkektir. sağlıklı bir arkadaşlığı olmaz.
riyakarlık ve ikiyüzlülük onu sevecek kadar mal olan kızlarla paylaştığı ortak özellikleridir. neden bilinmez ama genelde kızlar bu tarz erkekleri baya sever ve sonunda bütün erkeklere küfür eder.