bugün

1.Yarım çember biçiminde yassı,ensiz ve keskin metal bir bıçakla,buna bağlı bir saptan oluşan ekin biçme aracı.
2.Ekin biçme zamanı.
3.Ekin biçme işi.
komünizmi çağrıştıran araç,alet,edevat..
kominizm felsefesinde önemli yere sahip olan çiftçi sınıfını temsil eder. tahmin edileceği üzere çekiçte işçi sınıfı için kullanılmıştır.
genellikle resimler ve karikatürlerde azraille özdeşleştirilmiş tarım aracı.*
(bkz: komunist tırpan)
çiftçiyi sembolize eden tarım aracı. buğday vb. biçmek amacıyla kullanılır. ülkemizde hafif olduğu için bayanlar tarafından tercih edilir. biçerdöverin icadı ve yaygınlaşmasıyla önemini yitirmiştir.
Nedense azrail' in ölüm meleği olmasıyla, böyle öcü gibi, karanlık bir büyücü gibi olmasının üstüne bir de eline verilen tarım aletidir.

Ayrıca grup vitamin' in fatoş adlı şarkısında önemli rol oynamaktadır.
çekiç ile beraber insana bir karagöz-hacivat veya kavuklu-pişekar tadı veren alet.
köy kesimlerinde bulunan bir tarım aracıdır.
kimi yerlerde ise "taara" diye adlandırılır. genel olarak, hayıt bitkisi (o ne lan demeyin, ilk kez cümle içinde kullanıyorum bende), sobalık zeytin dalı gibi şeyleri kesmek ve parçalamak için kullanılır.
kapüşonlu, siyah ve uzun bir cübbe. paslı, kör, uzun saplı bir orak. dolunay ışığında yankı yapan bir fısıltı; karanlık kapüşonlu cübbesinin içinde duran Azrail'den acı bir selam.

"bu arada, insanların bu Azrail fikrini seviyorum. orak fikrini seviyorum. beni eğlendiriyor."
-Azrail, kitap hırsızı.