bugün

bazı durumlardan pişmanlık duyulduğunda söylenen serzeniş cümlesi.
çanak anten alıp offline download a başlardım ta o zamanlardan.
ebeveynlerin de sıklıkla kullandığı kalıplardan biridir.
zamanda yolculuk yapılabiliyor olsa bir kısırdöngüye yol açacak olan pişmanlık cümlesi. diyelim ki geçmişe döndün şimdiki aklınla farklı tercihler yaptın, farklı bir yol izledin. bu kez o yolun sonunda dönüp dolaşıp geleceğin halin şu anki halinden, aklın da şu anki aklından farklı olacak. bu durumda da yine şimdiki aklım olsa diyeceksin, yine döneceksin, tercihi değiştireceksin, başka biri olarak geleceksin, yine şimdiki aklım olsa diyeceksin... * işin özü kişi pişman olmak istedikten sonra illa ki olacaktır. bu cümleyi kurup kurmamak yanlış tercihler yapıp yapmamaya değil bakış açısına bağlı. her insanın fikirleri zamanla değişir ve gelişir. on sene öncesi ile aynı düşünüyor ise insan bu cümleyi kuramadığına sevinmek yerine oturup neden olduğu yerde saydığını düşünmelidir.
-- aaah aaah şimdiki aklım olsaydı böyle mi olurdu?
+ nasıl olurdu anne?
-- birincisi liseyi yarım bırakmazdım, okurdum. ikincisi babana kaçmazdım. üçüncüsü seni doğurmazdım.
+ anne yaaa!
eski aklıyla yaptığının yanlış olduğunu düşünmekte olan insanın bi tür söylemi.
'- şimdiki aklım olsa böyle mi olurdu? okurdum, böyle cahil kalmazdım' gibi.
+ şimdiki aklım olsaydı bi celsede boşardım babanı.
- hala bi celsede boşayabilirsin anne.
(bkz: hala)
şimdiki aklım olsaydı:
şimdiki aklım olurdu....
seni hiç üzmezdim temiz kalpli çocuk.**
hayatta hiç keşke demedim diyebilmek için kullanılması zorunlu ifadedir.
pişmanlık, inilti barındıran özlem cümlesidir.
ironik bir durumdur. (bkz: keşke)
anne repliğidir. dram yüklü bir sitem taşır her harfinde.
yakınma deyimidir.

mesela şimdiki aklım olsa o şapkaya dokunmazdım. bir şapkaya dokunmak insanın hayatını değiştrebiliyor diye saçmalayabilirim uzunca ama yapmıycam. korkuyorum. *
sokma akıl yüzündendir. sokma akılın kendisinde kalacağını sanan insan söylemi...
büyük bir pişmanlık duyulan anıların geri gelmesini istemektir.

ama geri gelmeyeceğini bilerek yakınmaktır.
insanın uslanmaz, akıl sır erdirilemez, yer yer mazoşist olan yapısını düşünecek olursak, 'aynı kararları verirdim.' cümlesi ile devam etmesi muhtemel cümledir. eğer bugün olduğumuz şeyi seviyorsak, hayattan biraz da olsa keyif alıyorsak, benim ben, senin sen olmanı sağlayan şeylerin arasında hataların da olduğu gerçeği göz ardı edilemez. o hatalar olmasaydı, o algı bir şekilde oluşmasaydı, o tecrübeler edinilmeseydi, elbet bir gün yine bir şekilde, belki de çok daha kötü bir şekilde o pişmanlıklar beni ve seni yakalayacak olurdu. hatta bunlara pişmanlık demek ne kadar doğru olur, bilinmez.

evet, şimdiki aklım olsaydı, yine aynı kararları verirdim.

hem zaten kim ister ki, on yaşındaki bedende, on yılların ağırlığını taşımayı? masumiyetin hiç olmayıp, ilk andan kaybolmasını?
o zamanki aklını kullanamamanın verdiği pişmanlığı anlatan cümledir. ve insan hangi yaşta olursa olsun kurar bu cümleyi defalarca...
sık sık kullanılan klişe cümle.lakin o zaman ki akıl olsada aynı hataya düşünüleceği gerçeği göz ardı edilmemeli.
şimdiki aklımı zikiyim çok afedersin.
" şimdiki aklım olsa " evet her insanın ömründe çok defa kullandığı bir repliktir. zamanı geri dönderebilseler bile yine aynı şeyi yaparlar oysa. o yüzden fuzuli bir replikti.
pişmanlık ifade eden söz.
merhaba ben cattinin şimdiki aklı. o şuan atıp tuttuğu şey var ya hani, o zaman ben olsam da yine aynı şeyi yapardı. sevgiler mucks.
üniversiteyi bitirir bitirmez yurtdışına gider, orda bir hayat kurardım... hiçbir şey için geç değildir sözleri yalan çünkü artık çok geç!...
80'li yıllarda radyoda yayınlanan bir programın ismiydi bu. kıssadan hisse falan çıkarılırdı sayesinde.