bugün

zeki muren in seslendirdiği muhteşem eser. Uzakta olan kişiye söylenir. Rakı sofrasının vazgeçilmezidir.

şimdi uzaklardasın..
gönül hicranla doldu..
hiç ayrılamam derken
kavusmak hayal oldu..

sevda bahçelerinin
çiçekleri hep soldu..
çiçekleri hap soldu..
hiç ayrılamam derken
kavuşmak hayal oldu
(bkz: yıkan şarkılar)
bir de cemali denen iki kardeş söylerdi böyle bir şarkı.. hatta sonradan zerrin özer coverlamıştı falan. sözleri iç acıtıcıdır.

şimdi uzaklardasın hayallerdesin rüyalardasın
yanlız kendi derdinde kendi halinde derinlerdesin
şimdi uzaklardasın hayallerdesin rüyalardasın
haluk levent'in bir şarkısında da kullanılmış olan söz öbeği:
şimdi uzaklardasın
bensiz sevdalardasın
söyle söyle güneşin kızı
ne yapmaktasın
hani benim hani benim benim olacaktın yarr
iki bahar önce okulun bitince bana varacaktın yarr
simdiki popcularin dinleyip ornek almasi farz olan eserlerden sadece biri.
(bkz: kavusmak hayal oldu)
söz ve müziği cem-ali kardeşlere ait olan. zerrin özer tarafından kerim tekine atfedilerek yorumlanan son derece derin bir şarkıdır.
Suzinak makamında çınlar kulaklarımda şevval sam'ın şimdi uzaklardasın deyişi. gönül yandı ya bir kere, girdi ya araya yollar, aylar, ne dışardaki yağmur serinletir yüreğimi ne de dost kelamı. kaybetmekten sakındığınız, yapamam, ayrılamam dediğiniz ne çok uzaktadır şimdi. hicranın kavurduğu yüzümde iki damla gözyaşı var şimdi. yitip gidenlere, hayal olan vuslata ve vazomda solan iki güle.
zerrin özer'in sesinden dinlediğinde başka bir dünyadan gelen bir ses gibi olduğunu sandığım şarkı.
şevval sam' ın da seslendirdiği özlenen sevgiliye söylenebilecek en güzel şarkı.
zerrin özerin sesinden ;
" şimdi uzaklardasın ,
hayallerdesin ,rüyalardasın"
her duyulduğunda ölümü hatırlatan .
zerrin özerin yorumu ile insanı başka yerlere götüren enfes şarkı.

bu şarkıyla zerrin özer yıldızlaşmıştır gözümde.
BiR ZEKi MÜREN KLASiĞi. SANAT GÜNEŞiNiN ÖLMEYEN ŞARKILARINDAN BiRiSiDiR.
zeki müren'in, insan evladına "hicran" kelimesini hecelete hecelete öğrettiği şarkıdır.

-açın lan ordan bi yetmişlik!

ulan ayrıca: elbet bir gun bulusacagiz !
(bkz: rakının kankası)
üstadın* yorumundaki tadın hiçbiryerde bulunmadığı eser. hele bir de uzaklardaki sevgilinin yüzü bir an olsun göz önünden gitmiyorsa...
usta sanatçının hala zenginliğini koruduğu zengin ve unutulmaz şarkılarından biridir.
biri uzaktadır ve özlenmektedir...
daha şarkı başlamatan ağlatan şarkılar vardır ya süründürür siker atar. işte onlardan.
http://www.youtube.com/watch?v=z5zjzQggz18
simdi uzaklardasin
gonul hicranla doldu
hic ayrilamam derken
kavusmak hayal oldu
sevda bahcelerinin
cicekleri hep soldu
hic ayrilamam derken
kavusmak hayal oldu

zeki müren şarkısıdır. agırdır guzeldir. bahçelerinin kelimesinin söylendigi kısmı gırtlak ister. şarkı yanında rakı ister gece ister kalpte acı ister yoksa tadı çıkmaz.
Akpet firmasının pascal noumalı reklamlarında kullandığı sanat müziği şaheseridir.*
dinlerken bir büyük açmanın farz olduğu şarkılardandır. peşinden ben seni unutmak için sevmedim ve seni ben ellerin olsun diye mi sevdim de gelir, hoş gelir.
insanı psikopata bağlayan eserdir. efkarlıyım lan. ben en iyisi sevgiliden ayrılmak başlığına gideyim.
hüznün marşı.
efkar zamanlarının vazgeçilmez parçası. kime, neye söylendiği önemli değildir. önemli olan, bunu söyletebilecek kadar güçlü duyguları, bir zamanlar yaşamış olmayı, yaşadığını hissetmiş olmayı bilmektir.
zeki müren' nin mükemmel söylediği, unutulmaz bir eser. bu eser dert mi açar dert mi unutturur bilinmez.