ayvalik'ta bulunan seyir noktasidir. yuksekce bir yerden koylar ve ayvalik manzarasi izlenebilir. gun batiminda cok daha sahanedir manzara.
herkesin şeytan olduğu bu kurtlar sofrası ortamında ;
önemini yitirmiş yer.
Tanrının yasakladığı ne warsa içinde barındıran sofradır.Bol bol yasak elma bulunur.
şeytanla baş başa romantik bir yemek yiyeceğiniz sofradır.menüde alevli tabaklar sunulmaktadır.
gün batımının izlenecegi en güzel yerlerden... karşınız da süper bir manzara,deniz,bir sürü küçük ada ve agaçlar...doganın güzelligi kusursuzdur bu tepede.bir de seytanın ayakizi olduğu idda edilen bir cukur vardır,insanlar ugur getirsin diye para atmaktadırlar buraya.kısacası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir...
yurdum insanının, oradaki şeytanın ayak izi olduğu söylenen çukura bile bozuk para doldurduğu güzel manzaralı yer.
güneşin batışını olağanca güzelliğiyle yaşarken "karşı kıyı"nın bizim olmaması o kadar çok üzer ki insanı. işte oradadır "karşı kıyı". o kadar yakındır ki bize, o kadar uzaktır ki aslında "onlar"a. ama bizim değildir, "onlar"ındır. acıtır insanı...
küçükkene gittiğim ve sözde ayak izini, içindeki madeni paralarla birlikte görünce "oneeeeeeeeee ömrümde böyle bir şey görmediiim. cin mi buuu?" diye bagırmam gereken çukura verilen ad.

(bkz: yüksek tepe)
(bkz: ziyaretçi bereketi)
sakın kanmayın orada da güneş bir kere batıyor.
(bkz: ben kandım siz kanmayın)
gün batımında bir başka olan tam düğün yapılası yer..
yunan radyolarının da çektiği bir yerdir.
Türkiye'de tek merak edipte gidemediğim noktadır.Manzarasının inanılmaz etkileyici olduğunu fotoğraflardan görebiliyorum.Ağustosun ikinci haftasında iki elim kanda bile olsa gidip göreceğim yerdir.
şeytanın da ayak izinin bulunduğu iddaa edilen yer. ha evet bir ayak izi var epey büyük ama gayet bir fil de olabilir.
Balıkesir (ayvalık)'deki turizm yöresi.yangından sonra, yanan ormanlık alanlar yeşillenmeye başlamıştır.
zeus'un altarinda gerceklestirilmesi sonucu mukemmel bir ziyafete tanik olunacak sofradir.
yeşil ve mavinin doyumsuz güzelliğinin izlenebileceği muhteşem mekan.
ayvalık ın en muhteşem yerlerinden biridir. * yani güneşin görüntüsü dünyanın hiçbir yerinde olamaz, muhteşemdir. ölmeden önce mutlaka görün derim ben.
ölmeden önce görülmesi gereken yegane yerlerden birisidir. sadece ayvalık'ın değil türkiye'nin en güzel yerlerindendir. çok güzel bir manzarası vardır. masmavi deniz, yarım ada ve adalar, batan güneş size müthiş bir göz ziyafeti verir.
buraya neden şeytan sofrası dendiğini bilmesem de burada şeytan ayağı diye bir çukurumsu yer ve buradaki ağaca adanan adaklar falan vardır. oraya kim öyle bir isim verdi bilemiyorum ama pazarlama taktiği de olabilir. gerçi oranın paralanmaya ihtiyacı yok!
etkileyici bir dramelodi project parçası.
edvard chancellor un orijinal adıyla dewil take the hindmost adlı kitabı. finansal spekülasyonlar tarihi üzerine yazılmış, ses getiren, başarılı bir çalışma. 17. yy hollanda'da ki lale çılgınlığından 20. yy sonlarına kadar yaşanan önemli spekülasyon ve ekonomik krizleri sebepleri, kişileri, olaylarıyla anlatıyor.
ayvalıkta bulunan gün batımının mükemmel olduğu tepe. hikayesi de şöyleymiş ; mitolojiye göre, tanrıların kralı zeus şeytanı kovar şeytan bir adımını şeytan sofrasına bir adımını ida (kaz) dağlarına atar ve uzaklaşır. böylece şeytanın ayak izi orada oluşmuş olur. bu zamanlarda da ayvalıkta çok kuraklık olur ve köylü bunun nedenini çobanlık yapan penelopeye bağlar ve onu öldürmek ister. bunu duyan penelope şeytan sofrasında mükellef bir sofra kurar bunu gören köylü şaşkına döner penelope kaçar canını kurtarır oranın adı da şeytan sofrası olarak anılmaya başlar.
Muhteşem bir manzarası vardır. Şeytan işini biliyormuş valla.
Ayvalıkta yer alan harika bir manzarası olan, bir seyyir alanı. özellikle akşam üzeri güneş güne veda ederken meydana çıkan manzarayı anlatakta kelimeler kıfayetisz kalır. fakat seytan sofrasında bulunan restoran ve kafeteryalar adeta buraya gelmeyin der gibi bir hizmet sunmaktadır. garsonların hal ve hareketleri nasıl müşteri memnun edilmez sorusuna bir cevap niteliğindedir. Aynı zamanda restoranların zemini ve çevresi çok kirli. Muhteşem bir manzarası olan şeytan sofrası, kalifiye çalışanlar ve kaliteli bir hizmet anlayışıyla on iki ay türkiye'nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olur.
Ayvalıktan ziyade muhteşem bir sancak & allame parçasıdır.