bugün

''şey'' kelimesinin türkçedeki önemi çok büyüktür, bu kelime kullanımına göre her anlama gelebilir ,topu topu üç harftir ama değeri büyüktür.
bütün "her"lere şey olduğundandır.
az harfle çok anlama gelen ekonomik kelimedir.
"bir" ile yaptığı izdivaçla daha da önemli hale gelir.
(bkz: benim şeyim senin şeyinden büyük)
kelime hazinesinden yoksun insanların kurduğu yarım yamalak cümleleri bitire bilmelerinin tek yolu.
hangi sözcüğün yanına gelirse gelsin ayrı yazılması şart olan kelime. çok bir özelliği yoktur, her yöne çekilebilmesi dışında.

(bkz: bana şey yaptı)
(bkz: onun şeyini gördün mü)
(bkz: şey ya hani büyük olanı)

örnekler çoğaltılabilir.

not: yanlış yerlere çekmezseniz masumane cümlelerdir bunlar.
duyduğuma göre türklerin en çok kullandığı kelimedir.
şeyinin şey ettiğimin şeyi.

bülent arınç.
şey kelimesi olmasaydı hep bir şeyler eksik olurdu hayatımızda.*
şeyli her şey ayrı yazılır cümlesiyle türkçedeki yerini bizlere ispatlamıştır.
"her" şey anlamına gelebilir.

(bkz: şey diyorum şey)
iskambil kartlarında joker ne kadar önemliyse veya vale ne kadar önemliyse öyle bir öneme sahiptir.
bonus gibimsi bir kelimedir.
akla gelmeyen her kelimenin, ayıp olan her kelimenin, küfür olan her kelimenin yerine kullanılabilir.
işin ilginç yanı ise şey kelimesini duyan insanların yüzde doksan dokuzu karşı tarafın şey derken neyi kastettiğini doğru olarak bilirler.
şey işte anlayın canım.
her şeye uyum sağlar. bu cümleye bile.
konuşmayı beceremeyenlerin laf anlatmaya çalışırken en büyük kurtarıcısıdır.
her yola gelir.
Türkçede ki joker kelime.

(bkz: çok şey bi şey)
anlatamadığınz şeyler için kullanılır. * *
bilmediğim bir şekle göre 3 e ayrılır:

1. sıfat olarak kullanılan şey:
kendisinden sonra gelen kelimenin rengini, boyunu, enini, şeklini, özelliğini belli eder. emin olun ki belli eder. yani şu "şey"e bak dediğinizde, o an o "şey", "kırmızı araba" olarak algılanır.

2. zamir olarak kullanılan şey:
ismini bilmediğimiz, ukala olarak gördüğümüz, bir zahmet edip ismini soramadığımız ve "şey"in yerine "çocuk" yada "lan" demeyi akıl edemediğimiz anlarda işimize yarar. kullanıma göre değişir. genelde "kızlar kızlara" ve "erkekler erkeklere" söylerler. "erkekler kızlara" veya "kızlar erkeklere" kullanımı yaygın değildir, sonucu felaket olabilir.

3. organ ismi olarak kullanılan şey:
vücudumuzda ayak tırnağımızdan başlayarak kafamızın en tepesine kadar bütün organlara hitaben kullanılır. genel kullanım orta taraflarda yoğunlaşmaktadır, bilginize.
her şey için o kullanılır.
bir nesnenin adı aklımıza gelmeyince şey kelimesini kullanırız. ancak şey kelimesi eşya kelimesinin tekilidir.
şey. aslında. seviyorum ama, şeeey korkularım var cnm.

şey, aslında. seni istiyordum ama, sana güvenmemiştim. şimdi tamamiyle güvendim.
ama, şey.

(bkz: ama ney)
zamirlerin popisini artırmıştır.
karşı taraftakine "boşluğu sen doldur" mesajı ileten kelime.
şey, her şeydir türkçede. *
güncel Önemli Başlıklar