bugün

insanın bir an için kürt olduğunu düşünmesi ve bu duruma dair empati kurması olayıdır.

çok şükür ki değilim,
ama bazen düşünüyorum da, "şayet ben bir kürt olsaydım" diye...

acaba bugün diyarbakır'da apo köpeği tarafından kaleme alınan, daha doğrusu başbakanlık f02'nin o'na tahsis ettiği muhtemelen west point'te yetiştirilmiş biri tarafından yazılan bir metne alkış tutar mıydım?

onca şehidin, onca sivil yurttaşın hayatına kast eden örgüt lideri için zılgıt çeker, halaya girer miydim?

sonra konuyu genişletiyorum...

acaba mağdur edebiyatı yapıp, birçok kürt ile anlaşamayacağımı bildiğim halde ısrarla "kürtçe anadil" diye tutturur muydum?

kürtçe'nin anadil olmasında ısrarcı olup, bunun için molotof kokteylli eylemlere katılıp, o meydanda bdp eşbaşkanından türkçe nutuk dinler miydim acaba?

bunları düşündüm bir an...

sonra almanya'da bir türk olduğumu düşündüm.

türkiye'deki kürtler kimse kendilerine ilişmemesine rağmen bunları yapıyor da, "almanya'daki türkler salak mı" diye.

pekala onlar da molotof kokteylli eylemlerle korku tüneline çevirebilirdi almanya sokaklarını...

sonra yine kürt oldum.
kaçak elektrik kullandım, son model arabamla kaymakamlığa gidip kendime fakir maaşı bağlattım, hanımın yanına çocukları vererek sosyal hizmetler bölge müdürlüğüne yollayıp yeşil kart başvurusu yaptım. sonra hanım eve geldi, bileziklerini taktı bilekten dirseğe kadar.

okula giden çocuğuma "andımızı okuma" diye tembihledim.

en son apo tişörtü giyiyordum ki kan ter içinde uyandım.

kürt olmadığıma ve bu iğrençlikleri yapmadığıma şükrederek milletimin ve ırkımın asaletini bir kez daha idrak ettim...

ne mutlu türküm diyene...
Yok lan allah korusun.
ölen onca insana karşılık bayram değil matemle barış sürecini geçirirdim.

vakur bir davranış olurdu.

ama türk'üm.
şayet kürt olarak doğsaydım gece gündüz kitap okur bir türk gibi türkçe konuşmak için azami gayret sarfederdim.
(bkz: çok şükür ki kürt değilim)

bu cümle edildikten sonra hümanistte olsan lafının 2 değeri olmaz. yarısında çıktım.
farsça bağlaç kullanan bir türkçü sözü.

kürtçe'ye gelince farsça arapça karşımı derler ama kendileri çatır çatır türkçeye giren ne kadar arapça farsça kelime varsa kullanırlar.

kürt olsaydım bu dingilleri gördükçe inadına molotof kokteyli atardım.

türk olsaydım molotof kokteyli atan dingilleri gördükçe bunlar gibi hıyar olurdum.

kısır bir döngü yani. zaten her şey olması gerektiği gibi.
evet. ben kürdüm. dünyaya geldiğimde kürt olarak doğdum. suç mu işledim?
hayır..
ben vatanımı seviyorum.
vatanım için doğuda birçok bölgelerde yıllarca teröristler ile çarpıştım. emrime verilen ana kuzularını çok iyi yetiştirip burunları kanamadan terhis olmalarını sağladım.
ben kürdüm.
kürt olarak doğdum.
babam, anam bana vatanımı sevmeyi öğretti.
ben vatanımı seviyorum.
ama yorumları okudum. keşke başlık ''eğer vatanımı sevmeseydim'' diye açılsaydı ve bu tip yorumlar yapılsaydı dedim bir an.
şayet ben kürt olsaydım.

"şu an zaferin tadını çıkarıyor olurdum..."
kürk olsaydım, pkk nın köpeği olmamak için canımı dişime takardım. pkk kürtlerin değil dış güçlerin hakkını savunuyor kürtleride tampon olarak kullanıyor. aklı olan kürt durup bi düşünür zaten.

türkiye de neyiniz eksik?
türklerin sahip olduğu hangi haktan mahrumsunuz?
bu neyin kavgası?

kürtler, pkk ya neden maşa olmayı bu kadar sindirmiş içine buna cevabım yok.
kürt olsaydım en çok üzülmesi gereken ben olurdum çünkü esas kaybeden kürtlerdir. bu kürtlerle türkler arasındaki bir mücadele filan değil zira. türklerle pkk ve aslında abd arasındaki bir mücadeledir.türkün komutasında abd maşası vardır pkk zaten abd'dir.

haliyle de bu mücadelede kazanan abd dolayısıyla siyonizmdir. iki aşamalı plan hayata geçirilmektedir.ilk önce özerklik ve kürtçenin resmi dil haline getirilmesi. böylece bölge halkı iyice ayrıştırılacak özerklik sayesinde bölünme kolaylaşacak. ikinci aşamada zaten silah bıraktırılmamış sadece k.ırakta bekletilecek olan pkk'nın yeniden teröre başlamasıyla ve o gün geldiğinde rejimi değiştirilmiş ordusu iyice güçsüzleştirilmiş türkiyenin karşı koyacak mecali de kalmayacağından bölünme gerçekleşecek.

ki zaten ırakta ve suriyedeki sözde kürdistanın 2 parçası tamam gibi.üçüncüsü de tamam oldu mu geriye bir tek iran kalacak.belli olmaz belki iran türkiyeden de önce çözülür.

böylece söz kürdistan gerçekten büyük israil kurulacaktır.kaybeden kürtler olacaktır.çünkü kurucu unsur olarak 90 yıldır eşit yurttaş olarak bu ülkede yaşayan kürtler ezilmeyi azınlık olmayı işte o zaman göreceklerdir.zira üzerinde yaşayacakları devlet kürdistian mürdistan değil büyük israil devleti olacaktır.
ahıska türküyüm, kimse bana kürtüm dedirtemez. kürt olsaydım da kimse bana türküm dedirtemezdi. empati iyidir. insan olun biraz insan. müslümansan veda hutbesini oku, ateistsen evrime göz at. hepimiz aynı yerden, kişiden geliyoruz.
en azından insan olup yediğim kaba sıçmazdım denilesi varsayımdır. Kimse doğarken ırk seçimini yapamaz, evet. Ama insan olmak kendi elimizde olan bir olgu.
allahıma bin şükür olmamış bilimden ırak bir toplumdan.
hain, kahpe olmazdım.
şayet ben kürt olsaydım ,şayet ben türk olsaydım diye düşününce daha iyi şartlarda olacağımı düşünürmüydüm diye düşündüren durum. kürt - türk meselesinin merkezi bu galiba.
bir ırkın, bir milletin diğerine üstün olduğunu düşünmediğimden hiçbirşey olmazdı.
doğuda doğmak suçsa güneşi söndürün gibi felsefeci keko sözleri paylaşırdım. *
Usulca kenara çekilip utanırdım.
kafama sıkardım.
Kendi ırkımı ırkçılıkla suçlardim.

Türk olsam da bunu yapardim.

Cunku iki taraf da birbirinden nefeet ediyor.

Kürt olsam dağa çıkıp halkimin cehaletini daglardan izlemezdim. Halkimin komsulariyla degil halkimin cehaletiyle savasirdim. Ve bunu yaparken cahil birakildik edebiyatiyla degil ya da cahil kalmayi biz sectik daglar bizim evimiz oldu mantigiyla degil sadece sonuç odakli calisirdim.

Kurt olsaydim elime silah almazdim. Turk olsaydim da almazmdim. Dunyada sadece aptallarin savasci oldugunu fark edemiyor musunuz? Ben kurt olsaydim akil cagina yakisir bir mucadele verirdim. Elimde silahla degil.
koç gibi bi ülkem var deyip eğitimimi alır, işimi eşimi bulur, bu ülkenin nimetlerinden faydalanırdım hatta o kadar örnek bir insan olur ayıdan post kürtten dost olmaz ya da kapına kürt bulaşacağına yakana bit bulaşsın sözlerini söyleyenlerin boğazına tıkar utandırırdım onları...
ayrıca kürterin hepsi kötü değil türklerin arapların çinlilerin zencilerin de iyileri kötüleri yok mu sanki... her toplumdan gaddar şerefsiz insanlar çıkabiliyor işte..
bu acı ile yaşayamazdım ..
Kürdistan diye yırtınmazdım.
Hergün kaşlarımı alırdım. Ya da epilasyon yapardım, daha temiz olurdu. Lise zamanlarımda tarık adlı kürt bi arkadaşım vardı, biz sabahları tuvalette saçlarımızı düzeltirken o elinde jiletle kaşlarını alıyordu. Nedense o geldi aklıma, vesselam