bugün

okulu bitirip ailesinin yanına geri dönme durumudur.
aile ile yaşamayı unutmuş bir öğrenci için zor alışılacak durumdur. yıllarca kafasına göre yemiş içmiş, gezmiş tozmuş öğrenci kişisi evde unuttuğu sorumluluklarına geri dönmek zorunda kalır. sıkıntılı bir dönem diyebiliriz.
okurken bir an önce bitsin dediğimiz, bittikten sonra keşke 1 sene daha uzatsaydım denilen dönem.
çileli bir yolculuğun başlangıcıdır. iş bulma sıkıntısı, ne zaman evleneceksin diye eşin dostun saçma sapan soruları, askerliği ne zaman aradan çıkaracam sıkıntısı...
insana kendini doğasından koparılıp hayvanat bahçesine hapsedilen hayvan gibi hissettiren iğrenç durum.
lost gibidir. önce kurtulmak için çalışırsın. sonra dönmek için. *
çok kötü bir süreçtir. 4 sene kazandığım bütün alışkanlıklar yerle bir oldu sanki. yada ben hiç bu evde yaşamamışım gibi geliyor. alışamıyorum sözlük...
bitirebilirsem diyenler de vardır ki onlar için ödüldür.
çok zor bir dönüştür.
kendi evinden üniye giden benim gibi öğrencilerin yaşamadığı ama merak ettiği şeydir.
en az üç ay ağladığım günlerdir. sonrasında da anamın ağlayacağını bilirmiş gibi.

okulun bitip arkadaşlarımdan ayrıldığım için değil, altında başka bir şeyler olduğundan şüphelenmeye başlamıştı ailem.
4-5 senelik beyin ölümünden sonra mucize şekilde hayata dönmek.
birazcık hüzünlüdür ancak,iş bulma ümidiyle bir süre daha öğrenci evinde sürtme mantıksızlığından çok daha iyi olduğu kesindir.
ic burkar, yani uzuluncek bir tarafi yok aslinda ne guzel bitirmissindir okulu, devamdi, sinavdi,vs. streslerden kurtulmussundur ama insani yinede uzer.
diğer bir versiyonu için; (bkz: üniversiteyi bırakıp eve dönmek)
ev istanbul da ise "istikamet istanbul" tişörtünü illaki giymeytir. *
berbat bişeydir, uzun süre durumu kabullenemez ve bunalıma girersin..
4 senenin sonunda okuduğun yerden kopamazsın, sürekli bi bahane ile gider gelirsin.**
ufak çaplı depresyon sebebidir.
er kişiler için askerlik ile iş hayatı arasında seçim yapması gereken bir süreçtir.*
savaşta 75 kişiyi öldürüp mağrur bir şekilde tekrar sessiz sakin evinize dönülecek hissi verir. biraz dinlenme iyi gelir ama zamanla insan o aksiyonu özler.
menajerlik oyunlarındaki "x ülkesindeki yaşam stilini zor buldu" eşiğinin eğitimdeki versiyonunu yaşayan öğrencinin başına geleceklerini fark edemediği andır.
sorumluluklarla yüzleşme zamanıdır.

artık iş bulunup baba parası yemekten vazgeçme sürecine girilmiştir, iş bulamadığın her gün hiç yoktan derdin artar.
kişi bundan sonraki hayatında eşşek gibi çalışacağı için, 4 yıllık tatilini erkenden bitirmiştir. hem okuyup hem çalışanları tenzih ediyorum tabi. onların tatili belki emeklilikte. maaş kuyruklarında. evet.
artık herkesin sizden beklenti içine girdiği dönemdir. eğer bir iş bulamıyorsanız, direkt askere gidin. kızlar da kocaya.
üniversiteyi yaşadığım yerde okumamdan mütevellit yapamadığım eylem.
Hiç bir şeyin bıraktığınız gibi olmayacağı gerçeğini öğreneseye kadar bocalamaktır.