bugün

90 yaşına da gelsem bir ünivesiteden mezun olmak isterdim.
Mühendislik fakültesini bitirenler mühendis olur, tıbbı bitirenler doktor olur, işletmeyi bitirenler mezun olur.
Günümüzde hiçbir şeye sahip olamamaktır. Bunca zaman bu ülkede okumuş olmanın pişmanlığına sahibim. Senelerce ders çalış notlarını hep yüksek tut vs vs. Ee sonuç saçma sapan insanların çalışanı ol. Benim hayalim olan eğitim ve sonucu bu değildi. Tatmin olmadım eğer olacağım bir eğitim hayatı varsa sar başa lütfen
önemli olan yaptığın işi tutkuyla severek yapmak ve en iyisi olmaya çalışmak.
Olmak ya da olamamak, işte tüm mesele bu.
Vay anam ölen benmişem.
bir rahatlama hissetmektir. kuş gibi hafif olursunuz.
Doktor olarak mezun olmadığınız sürece türkiye şartlarında işe yaramayacak eylemdir. Her ilde türeyen üniversiteler sebebiyle üniversite mezunu olmak ayağa düşmüştür, kıymeti kalmamıştır. Okuyanlara tek tavsiyem işsizliklerini biraz daha ötelemeleri için okullarını uzatmalarıdır.
artık üniversiteye göre de değişmeyen olunca mutlu olduğun fakat sonunun hüsranla bittiği bir şey mezun olmak.
Kendi işini yapmadığın sürece patronu zengin ettiğinle kalırsın.
Günümüz Türkiye'sinde pek de mühim olmayan şey,eğer kaliteli bir üniversiteden mezun olunduysa işler biraz değişebilir.
Emekli oluncada hastalıklarla uğraşır kalp krizi geçirir geberir gidersiniz.
hiçbir boka yaramayan gereksiz zaman kaybı.
görsel böyle hoş manzaraların görmek için balolara gitmeye değmesi için gerekli olan koşul. 2 sene anaokuluyla ve 1 sene hazırlıkla beraber eğer ki dersten kalmaktan uzamazsa üniversite 19 yıllık eğitim hayatı olmuş olacak mezun olduğum zaman. ne uzun bir süre. okula gidip gelmede 15 yıldan sonrası bıkmaya başladım ama gene de seviyorum hala gezme olarak gördüğüm için. bıkmadan bitirmeye bakmanızı tavsiye ederim iyi mezuniyetler.
Not; evden dışarı çıktığım her an -iş için değilse- benim için gezme sayılır.
Yarım dönem erken bitirerek bugün resmen mezun oldum.

Üniversiteyi kazandığım zaman gibi, burda demiştim size. Beraber hayal ettiğim kimse yok yanımda diye.

Bugün yine aynı iyi mi.. Bugünü beraber hayal ettiğim kimse yok yanımda. Yine buraya yazıyorum.

Mezun oldum sözlük. Sevinçten çıldırasım, sokaklarda yuvarlanasım var.
Bazı sözlük bebelerinin daha yeni yaşadığıdır.
Liseden mezun olmaktan kötüdür sonuçta üniversite bir şirket gibidir aidiyet hissedersiniz oraya kimliğinizin bir parçası olmuştur bir daha bu kadar olgun ve kaliteli insanlar bulabilir miyim diye düşünürsünüz.

Bunların yanında lise kadar saçma olmasa da sonuçta okul olduğundan kısıtlayıcıdır tabi o yüzden en iyisi her şeyinden istifade etmeye çalışıp zamanında bitirmek uzatmamaktır.
genelde yapılanlar;

* internetten kamu sınavlarını takip etmek.
* kpss kitapları alıp soru çözmek.
* kariyernet, yenibiris, secretcv gibi sitelerden ilanlara bakıp uygun olanılarına başvuru yapmak.
* nedense acayip havalara girmek.
* ev, araba vs vs hayaller kurmak.......

sonuç; hüsran.
insan hayatındaki en büyük hatalardan birisi.

hata üniversiteye girmek değil, üniversiteden çıkmak, ayrılmak.

ey sen finallere hazırlanan öğrenci.. bırak o defteri kitabı, çık sokağa, gez, dolaş.. sonra biraz oksijen alınca hayatta ne yapmak istediğini düşün? tiyatroda yer almak mı istiyorsun.. hemen başvur amatör tiyatrolara.. ressam olmak istiyorsun.. hemen resim kurslarına, çizimlere başka.. sinemayla uğraşmak mı istiyorsun? kendine küçük senaryoları yaz, nasıl film çekeceğini öğren.. az parayla çok iş yaratmayı dene, yaparsın. son filmlerini çek yayınla.. ticaretle uğraşmak mı istiyosun? internetten ticareti, sanal alışverişi öğren.. ordan para kazan.. kendine para sirkülasyonu sağla, tek para kazanma kaynağını iddaa yapma..

gitmek istemediğin yerlere git, otobüse atla çadırlarda kal.. şehrin içinde alsancakta, bornovada sıkışık kalma.. üniversite zamanını tüketme..

çünkü üniversiteyi bitirip işe girince herşeyin tükenecek! bütün yaratıcılığının içine sıçacaklar.

iş yerinde yaratıcılığınızı excel tablo ve power pointte kullanabileceksiniz en fazla.. fazlası yok!

her daim patronun ağzından çıkan iki kelimeye bakacaksın! sen müthiş fikir üretsende patron "yok" derse yoksun.

kamu da isen kanun, yasa, yönetmelikle uğraşıp "siyasi" ilişkiler kurbanı olacaksın.özel sektörde ise kar marjının artmasını düşünen patronun iki dudak arasında olacaksın.. o sirkülasyonda gideceksin.

ayrıca her daim işe gitmek zorundasın.. 2-3 aylık tatillerin olmayacak, 2 hafta izin alabileceksin. o 2 hafta izni almak içinde bin dereden su getireceksin. "tecrübe kazanmak için çalışmak"la uğraşacaksın ama sonra bunun hiç bi işe yaramadığını, geçici olarak sömürüldüğü göreceksin.

her sabah masa başında oturacaksın.. tıpkı şu anda oturan sözlük yazarı olup çalışanlar gibi.. oturmakla bel ağrıları, hantallık, paslanma yaşayacaksın. cumartesi ve pazarı beklemekle geçecek hayatın.. evlenen, işe güce giren arkadaşlarına sosyal hayatında azalacak yavaş yavaş.

''olur mu yea akşamları sinemaya giderim", "işyerindekilerle de okuldakiler gibi çok iyi arkadaş olurum, nolcak ki, her yerde dedikodu ve hırs olacak değil ya", "yok yea, benim fikirlerim süper, civa gibiyim" diyorsan da... biz ne civalar gördük zaten hiç yoktular!
istanbul üniversitesinde okuyanlar için havuzlu da fotoğraf çekilerek son bulacak hadise.
Tam 3 dönem tek ders sebebiyle mezun olayıp, 4. Dönem ucu ucuna dersi verip geçtiğim için aradan geçen 10 seneye rağmen hala rüyalarıma giren durumdur.

öyle ki rutin olarak rüyamda beni üniversiteden ararlar ve o dersi aslında veremediğimi, fiilen hala öğrenci olduğumu bana açıklıyorlar. Fena halde bunalıyorum, daralıyorum ve sonunda uyanıp derin bir oh çekiyorum.

bıktım artık aynı rüyayı görmekten, hayır her seferinde de mezun olamadığıma beni inandırıyorlar.
hemen deli divane iş derdine düşün. zaten aylarca bulamayacaksınız, o süreyi de iyice uzatmayın. elinizdeki para iş bulana kadarki tüm bütçeniz olacak.

tabi bu arkadaş tavsiyeleri babası zengin olmayanlar içindi.
işsizlik sorunu ortaya çıkar Tabi ki kendini yetiştirmediyse .....
yaklaşık 2.5 ay köpekler gibi çalışmam sonucunda 5 saat önce resmi olarak gerçekleştirdiğim eylem.

elvada istanbul üni., elveda iü merkez kütüphanesi..
eğitim yılı sonu olan bugünlerde pek çok gencimizin tattığı bir mutluluk. gerçi işin daha başıdır, ama bu mutluluğu yaşarken de tadını çıkarmak gerekir.
haziran sonunda belli olacak baya üniversite hayatı bitiyor saçma sapan rutin bir hayat var gibi önümde yarın hiç sevmediğim bir hocanın dersinden finali var onu bile özlücem diye korkuyor gibiyim sözlük.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar