bugün

hayatımda duyduğum en ahmakça uygulama. tam lisedeki dayakçı hocalardan kurtuldum diye sevinirken paracı hocalara yakalanmaktır. efendim üniversite hocaları büte bıraktığı öğrenci başına belli bir miktar para almaktadır. o parada götüne girsindir. mantığı büt için ekstradan uğraşmasıymış. soru hazırlıyor, gözetmenlik yapıyor felan vah tontişim benim. uygulamanın en acı sonucu şöyle görülmüştür;

okulun en sinir hocası final sınavını yapmak üzere sınıfa girer. kağıtları dağıtır ve öğrencileri izlemeye koyulur. sorular karşısında şoka giren öfleyen püfleyen öğrencilere dönüp "boşuna kasmayın bu yaz arabamı yenileyeceğim" der. öğrenciler ikinci bir şoka girer.

sonuç: sınavdan kimse geçemez ve hoca açığa alınır.
büt sisteminin olduğu üniversitelerde öğrencilerin çoğunun büte kalma nedenidir. evet var böyle bir şey en azından kocaeli üniversitesinde.
Sağlam bir kaynaktan aldığım habere göre.Bütlerden hocalar para almıyor.Herkesin bildiği aksine sanırım 5 10 lira gibi vergi tarzı birşey ödeniyor akademisyenlere.
bütlerden değil yaz okulu uygulamasından para alındığı için yanlış bir önermedir. yaz okulu uygulamasının paralı olması ise doğal olarak şaibe yaratmaktadır.
biz üniversitedeyken bir hurafe vardı hocanın biri sınav sonuçlarından herkesi bırakınca hocaya sormuşlar hocam hadi ben kaldım bu*nasıl kaldı ?
bunun üzerine hoca çocuklar kusura bakmayın arabam çok eskidi demiş.
ee artık gerisini yazmaya pekte gerek görmüyorum.
aynen derste geçen konuşma hurafe falan da değil yeminle kulağımla duydum.

+hocam yaz okulunu neye göre açıyosunuz.
-bana soruyorlar hocam arabanızı yenilemenize gerek var mı diye, eğer ben var dersem açıyoruz.

evet aynen geçti bu.
hocanın yediği küfürün haddi hesabı yoktu o an. en azından ben çok pis sövdüm içimden.
Gerçekten doğru mudur değil midir diye düşünürken paat iktisat hocamızın "bu arabayı sizin sayenizde aldım" dediği ve sözüne hitaben "- benzininide biz dolduruyozdur o zaman." denilesi lanet uygulama. Koü' de yıllarca kalan ve tekrar tekrar bütlere giren öğrencilerin hakkıdır.

Edit: şunuda şuraya monta edeyim. Kendi k*çı kırık sınıfınızı düşünmeyiniz, bunun gündüzcüsü var, akşamcısı var, başka fakülteleri myo'ları var, senesi var atamızdan yadigar bizde atabarı var.
bizim okulda bu tip hocalar pek olmasada genelde duyuyoruz araba ev meselesini.misal farklı bir ornek vereyim bi arkadasım bute kalmamak icin hocaya 200 tl lik canta almıstı ki hoca begenmezse 200 liralık baska cantayla degistirsin. adamın dersini ba dusurmustu.
Eğer öyleyse büte kalmak kolaylaşır.
ben bütten para almıyorlar diye biliyorum ama finalde ve bütte bilerek bırakıp parayi yaz okulunda alıyorlar bazıları. Ama başka okullarda bütte De alıyorlarsa bilemem gerci bu bana pek mantıklı gelmedi De. Ama eger öyle bişey varsa da fiyati neyse söylesinler direk elden verelim de okul bitsin biz yabancı mıyız sanki.
para versekte geçirseler keşke. ama adamlar bi tutturmuş çalışmayan geçemez türküsü gidiyorlar.
Devlet üniversitelerinde okumanın özel üniversitelerde okumaktan daha pahalı olduğu ülkemizde gerçekleşen olaydır.
Verenini görmedim, kesin alıyorlardır pezevenkler.
ben üniversite okumakta kararsız kaldım.
biran önce kaldırılması gereken aşırı saçma uygulama. sırf bunun yüzünden hocalar finalde cebinde akrep misali not veriyorlar.
adam dönem boyu ailesinden memleketinden uzakta yaşıyor. sizin gibi ana baba parasıyla yiyip, sıçıp, sevişmiyor. çalışıyor, bütün gün boğaz patlatıyor, derslerine gömülüyor. doğal olarak para da hakkıdır.