bugün

yanlıştır. hani, bütün türk vakıflarına yardımını yaparsın da sıra somaliye gelir o zaman tamam.

ancak insanlar akp dedi diye, erdoğan yine ve yine dini duyguları harekete geçirdi diye gidip somaliye yardım yapıyor. üstelik parasının somaliye gittiği de mechul... hatta kesinlikle gitmiyor. deniz feneri gibi ceplere cukkalanıyor.

işte biz bu yüzden gelişemiyoruz. ulan somalidekiler için vicdanın sızlıyorda türkiye'de ki vatandaşların, ırkdaşların, soydaşların için neden vicdanın sızlamıyor!!!

cevap belli, (bkz: ve erdoğan somali dedi)
aziz türk milleti, tarih sahnesinde yer almaya başladığından beri görülen durumdur. türk milletinin karakterinde olan bir mefhumdur, olmalıdır, olacaktır. mazlum milletleri, avrupa ve amerika'nın köpekleşmiş vicdanlarına bırakılamaz.

not : akp taraftarı değilimdir. libya ve suriye politikalarını da son derece fena bulmaktayım. kuzey afrika projesinin eşbaşkanı olduğunu açıklayan bir başbakandan da farklı birşey beklenemezdi, liba ve suriye'yi emperyalizm'in kucağına bilerek ve istyerek atmaktadır.
Saçmalık. ilk önce kendi vatanına yardım yap sonra somalilerin derdine düşersin. kendi ülkendeki fakirleri düşünsen somalileri düşündüğün kadar bu ülke çoktan kalkınmıştı bile. zaten someliye yapılan yardımların çoğu ceplerde .
cydd gibi kurumlara verelim de pkk'ya mı yardım etsinler veya terör örgütü sempatizanlarına burs versinler.
nabalım bazılarının hoşuna gitmiyor bunlar ve basıyorlar hemen eksiyi ama kabullenin neye ve nelere inandığınızı.
adam açlıktan ölüyor ya. türkiye de açlıktan ölen varsa yollayın Allah şükür bir tas çorba koyarız önüne.
bizde yoksulluk var kebap yerine pide yiyoruz adamlarda açlık var ekmek yerine tezek yiyorlar. tabiki yardım edilmesi gerekir.
mümkündür fakat bunu rant için, gösteriş için, birilerinin reklamı için yapıyorsan o yardımın arkasında ne olduğu açıktır.
bu kadar kötü dediğiniz ülkede her gün milyon tane ekmek çöpe gidiyor. otellerde atılan yemeğin haddi hesabı yok. bu ülke aç değil, halimiz kötü değil. sadece çok iyi durumda değiliz. evimizde sıcacık yemek yiyebiliyoruz, oturup intternetten herşeye yorum yapabiliyoruz, o zaman bu ülkenin halinde bişe yok. hepimiz insanız ve onların da aşa ihtiyacı var hepsi bu. burdan oturup durumumuz kötü somaliye neden yardım ediyoruz yeaa diye demogoji yapmanın bir manası yok.
ülke o kadar kötü durumda ki sadece istanbul da günde yüzbinlerce ekmek çöpe dökülüyor. çöplerimizle tüm kıta afrikasını doyurmamız mümkün ey sevgili bilim adamları.
somalide ki bir ailenin aylık ihtiyacı olan kumanya değeri : 70 TL
1,135,000 / 70 = 16,214 aile ya da toplam 64,856 insan bir aylığına daha hayatta kalacaktır.

(bkz: fenerium un bir günde yaptığı ciro)
ülkemizin durumu ekonomik olarak avrupa'ya göre kötü olabilir.Ama somalili çocukları hiç görmediniz mi? nihat doğan bile çıkıp: biz insansak onlar ne, onlar insansa biz neyiz? dedi. nihat doğan kadarda mı insafınız yok be?
alışveriş merkezlerinde bedava dağıtılıyormuşçasına son model telefonlar, kıyafetler giderken, sırf fenerbahçeye destek için 1 milyon liralık alışveriş hedefleri varsa, yok efendim ülkemizin durumu öyle çok da fena değildir.

sadece geliştirilmesi gereken, eğitim sağlanması gerek yerler vardır.
e o da 3 çocuk projesi ile de mümkün değil.
hükümet karşıtlarının hükümeti kötülemek içi başvurdukları cümlelerden biri. ancak bunu hükümete değil devlete bağlamak gerektiği unutuluyor. zaten ülkenin o kadar kötü durumda olduğu falan da yok çünkü Türkiye' de açlıktan ve hastalıktan binlerce çocuk ölmüyor içecek su yiyecek ekmek hastane sıkıntısı çekmiyor en azından bu tür konularda muhalif kimlikleriyle değil insancıl olarak bakılması gerektiğini düşünüyorum.
paralarının gerçekten somaliye gittiğini düşünen zavallıların tepki gösterdiği başlıktır. emin olun yardımlarınız ulaşıyor zaten deniz fenerinde de ulaşmıştı.

üstelik fenerbahçe ile ne ilgisi vardır anlayamadım ya da çöpe atılan ekmeklerle ya da alışveriş yapmakla? bunu diyenlerin ekonomik bilgisinin koca bir sıfır olduğu aşikar keza kapitalizm denen şeyden haberleri yok! bunu yapan var evet ama yapamayan da var, sokakta aç yatanlar var merak ediyorum onlar ne zaman aklınıza gelecek... gazze, filistin, somali... bu listede kendi ülkeniz olan türkiye hiçbir zaman olmadı. olacağada benzemiyor. acı ama gerçek.
somali gibi ülkelere yardım eden bir kısmın sürekli olduğunu düşünüp, yatırımlarımızı yurt içine odaklamamızı bize anlatması gerekn durumun ta kendisi.
her gün sözlüğe girip boş boş bakınan birinin anlayamayacağı türden bişidir somaliye yardım etmek. o hala hayatı bilgisayar ekranında izlediği filmler gibi düşünüyordur.
(bkz: somali bu sene mi açlığın pençesine geldi)
(bkz: inanılmaz mantık hatası)
somali'ye yardım kampanyası; yeni kriz dalgası karşısında, tayyip'in akıl ettiği güzel bir taktiktir. ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek yani. gene de, yardıma ihtiyacı olan kim varsa, nerede olursa olsun yardım edilmeli, edene saygı gösterilmeli. doğru olanı; yardım yaparken en yakınından başlamak ve ihtiyaç derecesini gözetmektir.
aç ya da açıkta olmasa da, tok olmayan, güvende olmayan yurdum insanının haklı söylemidir. bu ülke de o kadar işsiz varken zor şartlarda okuyan varken günah çıkartmak isteyenler önce kendi memleketlerinde ki insanlara iş verip karın doyursunlar. böylece balık yemeyi değil balık tutmayı öğretirler. ille de balık yedirmek istiyorlarsa şuna bi bi baksınlar. *
ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya dedirten eylemsidir.
ilginç olan bu yardım değildir. ilginç olan, yardımın yapılacağı bölgeye gidildiğinde kameralara yansayan görüntülerde, halka tv'den gösterilen kaburgaları sayılan çocukların olmamasıdır. bir üstadın dediği gibi;
(bkz: küçük hırsızlar elfeneri, büyük hırsızlar deniz feneri kullanır)
yakını göremeyip; uzağı görmek. Bir göz hastalığı.