bugün

ekşi sözlüğe girip, öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığından herhangi bir entry'i ctrl+c yapıp, uludağ sözlüğün aynı isimli başlığına ctrl+v yapmak tamı tamına 9 dakika sürüyor.

ingilizceye çevirip bi daha yazacaktım ama üşeniyorum.*
edit: bunun üzerinde bi entry vardı. capsi falan da var ama hadi bozmaya gerek yok.
Astronomlar 10,000 ışık yılı ötede 463 milyar kilometre genişliğinde bir alkol bulutu buldu. Bu bulut 200 trilyon çarpı trilyon litre biranın içerdiği alkolü içeriyor.
DÜNYANIN BiR GÜNDE EN ÇOK iNDiRiLEN YAZILIMI
Mozilla'nın geliştirdiği internet tarayıcısı Mozilla Firefox'un 3. sürümü 17 Haziran 2008 tarihinde 8.002.530 kez indirilerek Guinness Rekorlar Kitabı'na "bir günde en çok indirilen yazılım" ünvanıyla girmeyi başardı.
Rendelenmiş limon kabuğu ile dişlerinizi fırçalarsanız , lekeler gider ve dişleriniz parlar .
1757. entry nin yaklaşık 1000 kadarını okuduktan sonra 2 değil galiba 2 milyona çıkmıştır.
selam yine ben.
birinci 15lik yazı: (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/#25761647)
ikinci 15lik yazı: (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/#25858548)
üçüncü 15lik yazı: (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/#25874519)
dördüncü 15lik yazı: (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/#26113690)
beşinci 15lik yazı: (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/#26461657)

aha bu da altı. mesajlarınızdan dolayı burdan da teşekkür etmek istiyorum. bir de niye her yazıda cinsellik var diyenler oldu, arkadaş spermden geldiniz, unutmayın lan. * ben aklıma geleni yazıyorum, bazen de sağda solda görüp hatırladıklarımı yazıyorum. o yüzden hep karmaşık bilgiler oluyor ama net bilgidir hepsi. çekinmeyin, okuyun.

76. orantısız güç nedir ne değildir? arkadaşlar aslında böyle bir şey yok. devletin, polisin halka empoze ettiği bi terimden ibarettir. gücün, kuvvetin hiçbir insan üzerinde yeri yoktur. ama devlet sanki varmış da fazlası zararmış gibi davranıyor. uyanık olun.

77. misyoner pozisyonu. en saf seks demektir. birçoğu, afrika'ya sömürgeye giden hristiyanların zencilere bu pozisyonu öğrettiği, ismi bu yüzden misyoner pozisyonu olduğunu zannediyor. alakası yok. en saf, en doğal, en eski üreme şekli olduğu için ismi budur. misyon adı üstünde. üreme bildiğiniz gibi içgüdüdür canlılarda. temel ihtiyaçtır. insanlarda da kadın altta, erkek üste üreme pozisyonu vardır ve çok eskidir.

78. ayrıca en sağlıklı çocuk yapma tekniğidir misyoner pozisyonu. erkek üstte olduğu için spermler yerçekimine meydan okuyamaz, daha hızlı ilerler. çocuk yapmak istiyorsanız daha önce de dediğim gibi regldan bir iki gün önce sevişin, misyoner pozisyonunda sevişin, -kadın-altınıza yastık koyun. boşalmadan sonra bir süre kıpırdamayın. çocuk yapmak öyle kolay bir iş değil. ilk seferde hamile kalma ihtimaliniz %7

79. içgüvenlik pakediyle insan hakları beyannamesinin ilk maddelerinden olan, "eylem/protesto insanların en doğal hakkıdır." ilkesine tamamen terstir. sosyal mesajı verdim, düşünmesi size kalmış.

80. nike'ın logosunu bundan 45 sene önce bir lise öğrencisi yarışma esnasında tasarlamış ve yarışmanın ödülü olarak 35 dolar almıştır. enflasyon falan baz alırsak şu anki parayla bin lira ediyor yani. ama daha sonra şirket çocuğa günümüz parasıyla bir milyon lira ödemiş.

81. hani deriz ya, "olm sabah ders çalışınca daha faydalı." bu bilimsel olarak da doğru. insan beyni en sağlıklı bilgiyi sabah alır. gece de en duygusal ve en yaratıcı olduğu andır. o yüzden geceleri şiir yazanlar var.

82. çok fazla kahve içen bi erkek olarak söylüyorum; kadınlar dikkat, günde 3 kupadan fazla kahve içmek göğüslerinizi küçültür ve biz erkekler küçük memeleri sevmeyiz. hıh.

83. sarılmak güzel şeydir. ama koala gibi ağaca sarılmayın. bi canlıya sarılın. sarılmaktan çekinmeyin. tanıdık, samimi bir yüz aramayın. fobiniz yoksa sıradan bi arkadaşınıza da sarılabilirsiniz. zira sarılmak, kan basıncınızı düşürerek insanı rahatlatır, sinirini alır, stresi mıktanıs gibi çeker alır.

84. dünyanın %71'i su değildir arkadaşlar yeter, atın artık şu bilgiyi beyninizden. ilkokulda kandırmışlar bizi. dünyanın sadece %2,1'i sudur. yeryüzü'nün %71'i sudur diyebiliriz ama evet.

85. bir yarışta birincinin kimi geçtiği kimse tarafından umursanmaz. yani ikinciyi kimse iplemez, birinci kahramandır. bu, ikinciye yapılan büyük haksızlıktır. oysa ikinci olan belki daha iyiydi? sonuç odaklı düşünmeyin, birincinin kimi elediğini gözardı etmeyin, bu gerçekten değerli bi bilgidir, nitekim faydasını da göreceksiniz.

86. bu yazıyı okuduktan sonra yatıp uyuyun. bilgiler kişi uyuyunca tazelenir, beyne iyice nüfuz eder, kalıcı olur. her şey uykuda gerçekleşir yani.

87. bir de bazılarınız "sen bakarken uyuyamam" diyor. o doğru arkadaşlar. beyin uyurken bunu da yapıyor amk. birinin sizi izlediğini algılayabiliyor. hatta uykudan uyandırıp, "kalk lan arkanda biri var" da dedirtebiliyor ruhunuza. bu da ispatlandı, hafife almayın.

88. BU bilgi erkeklere hitap ediyor biraz.

erkeklerin seksi kadın anlayışı aslında göreceli değildir. her erkeğin beğendiği kadın fiziği aynıdır. mesela ortak bölen adriana lima diyebiliriz.
şu video'da erkeklerin günümüze kadar hangi dönemde hangi kadın tipinden hoşlandığı anlatılıyor. izlerseniz sevinirim.
http://www.youtube.com/watch?v=Xrp0zJZu0a4
bana hitap eden kadın fiziği de 80lere aitmiş. hep demişimdir zaten, ben 1947 yılında doğmalıydım. gençliğimin baharında 68 kuşağını yaşamalıydım, 70lerde denizlerden olmalıydım, 80lerde darbeyi yaşamalıydım, 90larda baba olmalıydım. hehe neyse.
not: videoyu serdar kuzuloğlu'nun blogundan aldım.

89. ailbaba.com dahil birçok e-ticaret sitesi bundan sonra kargoları insansız hava aracı ile yapacak. drone adı da veriliyor. kargonuzu kapınızın önüne bırakacak. uçak yaklaştığında sizi otomatik olarak telesekreter arayıp, "lütfen kapıya çıkın kargonuz geliyor" diyecek. siz de aşağıya inip kapıda uçağın inmesini bekleyeceksiniz. dronelar'ın ebatı 50 cm-1m arası bir şey. yani uçak dedik diye kocaman devasa bi yapıt gelmesin aklınıza.

ayrıca drone ile geçtiğimiz aylarda oynanan sırbistan arnavutluk maçında stada giriş yasağı olan arnavut taraftarları sahaya bayrak göndermiştir.

drone'a iple bayrak asan grup sırbistan taraftarını feci şekilde tahrik etmiş, çıkan olaylar neticesinde maç iptal olmuştu.

mükemmel bence.

90. eğer şu an bilgisayarlar çökseydi, yani bilgisayar diye bir şey tarihten silinseydi, 20 yıl sonra çoğu bilgilerimiz kaybolacaktır. cd ve dvdlerin ömrü 20 yıllık oluyor çünkü. neyse ki her ihtimale karşı binlerce devasa boyutta kütüphanelerimiz hala duruyor.

bilgilerinizi, kitaplarınızı, özel şeylerinizi bilgisayarınızda değil, kitaplığınızda saklayın. yedek olarak pcye atabilirsiniz.

bitti. bugünlük bu kadar.
paris'ten sevgilerle... şaka şaka izmir'deyim çay içiyom amk.
Işık hızında seyehat etmenin imkansiz olması.
ben bir ateistim ama inanan arkadaşlara şunu hatırlatıp ufuklarını 2 katına çıkarmak istiyorum.

mezhepsel ayrılıklar yapmayın lakin dinde mezhep diye bir şey yoktur. evet yanlış duymadınız. hiç bir kitap yada ayette mezhep yazmaz çünkü böyle bir ayırım yok. insanlar yaratmıştır bu ayırımı. bir birinizi kırmayın.

hee biz ateistlerde bile ayrımlar var. mesela pozitif negatif ateizm, pratik, teorik ateizm falan ama bunlar mezhep değil ve hiç bir zaman bu ayrılıklar yüzünden birbirimizi öldürmüyoruz, incitmiyoruz. zaten ne gerenk var ki birbirimizi üzmeye. 2 günlük dünya insanca yaşayalım birlikte.

edit: 4de 4 eksi almışım. neden? o kadar çok yobaz var ki ufku 2 katına çıkınca zoruna gidiyor. kelle kesin desem 5/5 artı alırdım. cildini cibildiyetini avrat anların ayakları altındadır. lan bir küfür etmeyi bilsem neler derdim size ama neyse edemiyorum işte.
sözlükte takip edilecek tek başlığın bu başlık olmasına ve en çok entry buraya girilmesi gerekirken girilmediğini görmek.

hangi başlıkları takip ediyorsunuz bunu takip etmeyipte? itirafları mı? neyi ulan neyi?
Finlandiya'daki pizzacıların büyük çoğunluğunun Türk olması.
Almanyada hastanelerde dahi otopark ücreti alınması(otomatlar aracılığıyla)
Kedi ve köpek besleyenlerden yıllık min 100 euro vergi alması,(hani köpekler oraya buraya sıçıyor ya, onu temizlemenin ve köpeklerin kaldırımlarda, yollarda yürümesinin vergisi, o yüzdendir ki heryerde bolca köpek pisliği görürsünüz),
Ayrıca aylıkta hane başına 17 euro tv vergisi alınır.
Her şey dahil konsepti 1970lerde Karayiplerde başladı. Bu sistemin amacı, maliyeti düşürmenin yanı sıra tropikal destinasyonlardaki lüks tatil olanaklarını arttırmaktı.

Dünyanın en büyük oteli 30ar katlık 4 bloktan oluşan ve tam 7500 odası bulunan Izmailovo Hotel’dir. Moskova, Rusya’da bulunan otelin inşaası, 1980 Yaz Olimpiyatlarına yetiştirebilmesi amacıyla 1979 yılında tamamlanmıştır.

Dünyanın bilinen en ucuz oteli Kamboçyanın Siem Reap bölgesindeki Garden Village Guesthousetır. Çalı ve bambulardan yapılmış 3’er duvarı bulunan odaların çatıları da çalılardan oluşmaktadır. Gecelik fiyatı ise sadece 1 Dolar.

Dünyanın bilinen en pahalı paket turu 1,5 Milyon Dolar ücret ile 962 adet UNESCO Dünya Mirası’nı ve 150 kadar ülkeyi kapsamaktadır. Turu düzenleyen şirket ise Londra’da bulunmaktadır. Yaz tatiliniz için ayda kenara 100 TL para koyarsanız, 2875 yıl sonunda bu turu satın alabilirsiniz.

Bilinen ilk tur operatörü Avusturalya doğumlu olup ingiltere’de yaşamış olan Thomas Cook’tur. Thomas Cook, 1841 yılında marangozluğu bırakmış ve 20 km’lik bir mesafedeki festivale 571 kişiyi götürerek bilinen ilk turizm hamlesini yapmıştır.

Dünyanın en büyük AVM’si 892,000 m²’lik alanı ve 2350 dükkanlık kapasitesiyle New South China Mall’dır. AVM Çin Halk Cumhuriyeti’nin Dongguan şehrindedir. Fakat söylenene göre dükkanların çoğu boş kalmıştır.
uzay ve "uzaydaki yerimiz (boyutumuz)" bu "şey"lerin başında gelir. biraz inceleyip aslında ne kadar küçük olduğumuzu görebiliriz.

öncelikle güneş sistemimizden başlayalım:
genellikle gezegenlerin, güneşin etrafında aynı uzaklıkta döndükleri zannedilir. hal bu ki cm cinsine indirgeyip biraz oranlarsak daha iyi anlarız öyle olmadığını;

merkür : 1,9 cm
venüs : 3,6
dünya : 5
mars : 7,6
jüpiter : 26
satürn : 46
uranüs : 100
nüptün : 150
plüton : 200

görüldüğü gibi ilk üç gezegen 5 cm uzaklığın içinde iken plüton 2 metre ötede.

ve insan yapımı iki araç şimdilerde sanırım güneş sisteminden çıkmaktalar: voyager 1 ve voyager 2.

https://twitter.com/NASAVoyager

https://twitter.com/NSFVoyager2

biraz uzağa bakalım:

vy canis majoris isimli bir yıldız var dünyadan yaklaşık 3,840 ışık yılı uzakta ve güneşin 1 milyar (1.000.000.000) katı büyüklüğünde ki güneş, dünyadan 1.3 milyon (1.300.000) kat büyük.
eğer dünyayı 1 cm çapında var sayarsak, vy canis majoris yıldızının çapı 6,5 km büyüklüğünde oluyor.
bu arkadaş o kadar büyük ki, eğer saatte 980 km hızla giden bir araç, bu arkadaşın etrafında bir tur atmak isteseydi bu tur yaklaşık 1100 yıl sürerdi.

ve evrensel ölçeklendirme:

http://apod.nasa.gov/apod/ap120312.html

http://htwins.net/scale2/lang.html

http://joshworth.com/dev/...xelspace_solarsystem.html

http://onedio.com/haber/v...atacak-26-fotograf-406552

ve böyle bir sistemden daha da büyük bir şey var: bazı insanların egosu.

ek: pale blue dot:
http://onedio.com/haber/1...avi-nokta-si-dunya-474419
RT lütfen demek RECEP TAYYiP LÜTFEN DEmEK DEĞiLDiR. retwit lütfen demektir.

Euro'ya yıllarca YURO diyen halka zorla AVRO dedirten aklıevveller RT için bir çare bulmakta neden gecikti aceba?
çubuklu yaşar çubuklu değilmiş.
üniversite 2.sınıfta mayın tarlası oyunun anlamını öğrendim.yanlış anlaşılmasın ben kendi çabamla değil oynayan birini gördüm dedim ki:
-amk ne biçim oyun la bu?1,2,3 filan yazıyor ben bir türlü geçemiyorum.
+senin kafanı sikeyim onlar komşu karedeki mayın sayısı.bayrağı da emin olduğun yere dikiyorsun ki mayın olduğunu unutma.
böylece mayın tarlasında rastgele basma devri bitti.artık mayın eşeği değil bomba imha uzmanıyım.bilgi önemli şey kardeş.
boşluk tuşuna başparmağıyla basanların daha az yaşıyor olma sorunsalı. 1800 kişilik araştırma grubunda ve kadavralar üzerinde yapılan 5 yılı aşkın deneyler sonucunda ilginç veriler ortaya çıkmıştır.ilginç olan kısmı ise; boşluk tuşuna
başparmakla basıldığında oluşan şiddettin daha fazla olması ve bunun direkt kalbe gitmesinin kanıtlanması. Bu oran diğer parmaklarda %40 daha azdır.
yeryüzünün bittiği nokta avusturalya'nın nullarbor uçurumlarıdır.

görsel
(bkz: osmanlı nın sohbete düşkün ilk padişahı) benimki 22 katına çıktı şahsen.
Telefonu Uçak modu'na alıp şarja takarak %50 daha hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.
bir insanın zihninden günde ortalama 60000 düşüncenin geçtiği ve bu düşüncelerin %95'inin önceki gün düşündüklerimizle aynı olduğu.
evreni ne kadar farklı şekillerde algıladığımızdır.

herkes başkasının fikrini kendi fikrine uyduğu kadarıyla kabul etmesi olayıdır. alın size sorgulayan ve sorgulamayan yavru ördekler;

görsel

not: eminim biriler bu başlığı takip ediyordur. umarım bir şeyler öğrenmek isteyen insanlar vardır buralarda. hepsine selam olsun. umarım bir katkım olmuştur.

edit: ohaa nasıl bir yobazlıksa paso eksilemişler.
büyük ihtimalle ufkunuz iki katına çıkmayacak ama ben yinede söyleyeceğim. bu başlık ekşi sözlükten çalıntı.
victor hugo'nun sefiller adlı eserindeki 804 kelimeden oluşan cümledir.

biz essay yazmaya uğraşalım adam tek cümlede bir kaç essay yazıyor amuoayum.

http://www.luzumsuz.net/l...%20c%C3%BCmlesini-309.htm
özet geç piç diyenler için; bilimsel içerikli bir yazıdır.

gördüğümüz her şey ama her şey yani klavye, tuşları, laptop, odanın duvarları ve içindeki eşyalar, bina, bahçe, çiçekler, serçe parmağınız ve vücudunuzun geri kalanı, arabalar, fabrikalar, bulutlar, zihninizdeki bilgiler, hayalleriniz ve düşünceleriniz, kardeşiniz, amcanız ve diğer tüm akrabalarınız, ölmüş akrabalarınızdan geri kalan kemikler ve hatıralarınız, uçaklar, gemiler, deniz, oksijen, mineraller ve vitaminleri, bulutlar, kara delikler, diğer gezegenler, tüm evren!!!! evet bunların hepsi sadece ve sadece enerjiden ibaret. bir arkadaşınızın yanağına parmağınızla dokunmaya çalıştığınızda aslında dokunamazsınız çünkü atom çekirdeklerindeki ters kutup yüklü enerjiler birbirine iter ve kimseye dokunamazsınız. yani bir mıknatısı ters kutuplardan birleştirmeye çalışmak gibi bir şey olur. hissettiğiniz parmak değil itme gücüdür. düşünün beyninizdeki bilgiler bile enerjiden ibaret.

bilim adamları bu durumda kimi insanların tüm bilgilere ulaşabileceğini (bkz: laplace şeytanı) iddia ediyor. hani bazen size de olur ve dejavu dersiniz ya, işte aslında o sizin gelecekte olacakları görmeniz durumudur. yani o kadar çok bilgiye ulaşıyorsunuz ki geleceği tahmin edebiliyorsunuz. evet biraz karışık oldu ama şöy bir spoilerla açıklayayım gelecekte olacakların nasıl bir olasılık hesabı yapılarak bilinebileceğini;

--spoiler--
laplace şöyle diyor: nasıl ki astronomi de gezegenlerin hareket kurallarını bildiğimizde, hangi gezegenin ne zaman nerede olacağını biliyoruz..eğer evrende her parçacığın özelliklerini ortaya koyan yasaları çıkartabilirsek, neyin ne zaman nerede ne yapacağını kısacası geleceği önceden görmüş oluruz..

yani şöyle düşünelim. çok acaip gelişmiş bir bilgisayarda bir simülasyon programı yazdınız ve buna evrende var olan bütün yasaları ve evrende var olan her veriyi en ufak "parçasına" kadar girdiniz. en ufak bir "parça" bile atlanmamalıdır çünkü ufak bir değişiklik bile - kelebek etkisinden de bildiğiniz gibi - hiç beklenmeyen bir sonuç doğurabilir. bu bilgisayar "parçaların" birbirleriyle olan etkileşimini sürekli olarak girdiğimiz yasalar çerçevesiyle hesabetsin. işte o seçeceğimiz bir "parçanın" (insanda olabilir, bir toz parçası da veya bir meteor da) ne zaman nerede ne yapacağını, ne zaman yok olacağını bilgisayarın hesaplamaları sayesinde önceden görebiliriz. işte geleceği görme böyle birşey.
--spoiler--

hatta bir deneyde bir ada da bir maymunun öğrendiği bilgiyi diğer ada da bulunan maymunların da otomatik olarak öğrendiği söyleniyor ve buna (bkz: ortak bilinç) deniyor. lakin her şey ve herkes enerji. yani bir başkasının zihnindeki bilgiye ulaşılabilir. şimdilik bu hayal gibi gözükse de pek yakında artan bilgimiz ve teknoloji sayesinde bunlar gerçek olacak. kaldı ki yakın bir geçmişte kuantum fiziğini keşfetmemiz sayesinde ışınlamayı da gerçekleştirdik evet gerçekleştirdik. (detaylara buradan ulaşabilirsiniz: http://www.ntv.com.tr/arsiv/id/25349536/ ) dünya çok değişecek çok yakın çok. türkiye olarak bizde çok gelişiriz ancak 2 neden var önümüzde. 1ncisi; arap harflerini kaldırdılar bir gece de cahil kaldık. 2ncisi de yatıp kalkıp paralel ile uğraşıyoruz. tüm enerjimiz paralel yapı için harcıyoruz ama temizleyemiyoruz bunları. yoksa biz var yaa. ooooooo yani.... gençler gözümüzü açalım yarışta çok geri kalmayalım. batılılar teknolojiyi tekeli altına alıyor biz ise saçmalıklarla uğraşıyoruz. kuranda her şey yazmıyor emin olabilirsiniz. ben dindar değilim evet ama dindarların inançlarının sömürülmesini de istemiyorum. bir ilerleme kat edeceksek dindarı, ateisti , agnostiği deist'i hep beraber kat edeceğiz. bilime ilime yönelelim. elimizde ki çok ama çok kısıtlı imkanlarla çok şeyler yapabiliriz http://www.on5yirmi5.com/...mkanlar-buyuk-basari.html

bir başka örnek http://www.haberimport.co...lk-kez-konustu-326785.htm

umarım ufuk ayarlarınızla oynayabilmişimdir.