bugün

(bkz: çalışmadım sınav kötüydü deyip 100 alan öğrenci)
ilk ve orta okul dönemlerinde; okulda haşarılıklar yapan, öğretmenleri çileden çıkaran, okuldan kaçan, su savaşı yapan, kopya çeken, lgs, oks yada sbs * hazırlanan...

lise döneminde; ilkokulda yaptıklarına ek olarak ufak ufak oğlanlardan hoşlanmaya * *, aşık olmaya başlayan, öss ye hazırlanan...

üniversite döneminde; attık kapağı oh be modunda gevşeyen, yeni insanlar tanıyan, yeni arkadaşlıklar edinen, yeni aşklar yaşayan *, öğrenci evinin tadını alan *, orada yaşanan anıları hiçbir zaman unutmayacak olan, pazarlık yapmayı, hesap kitap yapmayı öğrenen, öğrenci indirimi yok mu abi?, ama ben öğrenciyim gibi cümleleri sık sık kullanmaya başlayan, batak, 51, king, poker vb oyunları öğrenen ve akabinde bulaşığına batak oynayan, kral tv izleyen, değişik metodlarla yemek yapabilen, soğuk suya bağışıklık kazanan, genelde sabaha kadar oturup derse geç kalan, vizelerle, finallerle ve acı acı bütlerle tanışan ve artık hazırlanması gereken bir değil birçok sınav olduğu kafasına dank eden varlıktır.
asla acınmaması gereken insan kitlesi.
Öğrenci her daim aç olandır.. Aile durumu ne kadar iyi olursa olsun öğrenci açtır.
dün yanın en zor mesleğinin adıdır.
şöyle ki; maaş almazsın, ailene karşı sorumlusundur, öğretmenine karşı sorumlusundur, bu işteki başarın tüm hayatına direk etki eder.
beterin beteri de vardır eyvallah ama ne zalimsin be öğrencilik.
lise zamanlarında ortalama haftaiçi 07.30 ila 23.00 arasında uyanık kalan, okulda ilk dersten başlayıp son derse kadar bazen eğlenceli bazen sıkıcı ama çoğu zaman bir şeyler öğrenerek bir gün geçiren bünyedir.

üniversitede ise işler biraz daha farklıdır.
derslerden geçmek için dua etme işini de final dönemine erteleyen kişidir.
elektirikli sobayı yan yatırıp üzerinde yumurta pişiren insandır. lan olum bunu ilkokulda mı öğretiyorlar? yoksa üniversite ye girildiğinde kayıt sözleşmesinde felan mı yazıyor ben anlayamadım ki, komik mi şimdi bu?
16 yıl uzunluğunda, 5632 hafta çapında 192 ay genişliğinde günaydın ile yatıp iyi

dersler ile kalkan disiplin ile uslanan tost ile beslenen forma ile süslenen eski model

6 saat ders 5 tenefüs gücünde hocanın ileri itmesi müdürün geri tepmesi ile çalışan

cetvel ve elle dayak yiyebilen gömlek ve kravat arasına sıkıştırılmış çanta ile bağlanmış

bir gün " okul bitecek " diye kandırılmış allah'ın enaciz kuludur.

tüm öğrenciler okusun ki, ne olduklarını bilsinler !
Öyle zannediyorum hiç bir öğrenci yoktur ki, örnekse, verilen el işi ödevini yapmadığı halde evde unuttuğunu söylememiş olsun, buna müteakip öğretmeninden ''kendini de unutsaydın bari'' yi duymamış olsun.
görsel
eğitiminin bitmeyeceği insandır.
ev verilmek istenmeyen şahsiyettir.
görsel
beş parasız okul yollarında itten beter haliyle paşalar gibi yürüyen kişi.
ilk duyduğumda aklıma yurt ortamını getiren kelime.
hayatımın en övünç dolu ve mutlu yıllarında dahil olduğum sınıf.
aşk acısı çekmeye en münasip kişilik.
genelde parası hiçbir zaman yetmeyen ve kendisi çok dertli zanneden insan.sabah kalkmaktan nefret ederler ayrıca.
çok iyi çok ta güzel olmayan bir insan modelidir.
okula gitmemek için sabahları annesine hastayım derken sesini olabildiğince kötü çıkarmaya çalışan fakat bunu beceremeyen varlığa öğrenci denir.
oku yavrum oku sözüyle büyümüş kişidir.
Türkiye'de zavallı olarak da nitelendirilen kişi.
iki haftadır giydiğü tişörtünün üzerine meyve suyu dökülüp de aman boş ver iki gün kaldı zaten iki gün daha giyerim ben bunu diyen insandır.
kar yağıyormu diye tüm gece sokak lambasının ışığına bakan kişiye öğrenci denir.
erkek öğrenci:
1.ilk
2.Orta
3.lise
4.Üniversite diye 4 de ayrılan kütledir:

1-dert,tasa 5 sınıfta başlar.(bulvar gazetesinin varlığından haberdar olma dönemi felan)
2- dert,tasa 8 sınıfta.(yk dinlemek,bisiklette akrobatik haraketler geliştirmek, bileg eğzersizleri ve matamatiksel 31 rakamını 2 ile çarpıp 62 bulunca kızlara suç atma hallerinin varlığından haberdar olduğuna inanma iftiraları atmak.)
3-dert,tasa 3 yıl okuyanlarda 2. yıl 4. yıl okuyanlarda 3. yıl başlar dertler söz,ea,fen seçmeye çalışmak bu dönemlerde erkekler damarcı gençlik,esrarlı gözler, kahve hane oyunları vs...kızlar ben öpüştüm boynumu öptü çok hoşuma gitti diye arkadaşlara anlatma zibidi tiplere gönülü alamayacasına kaptırım 'çok çektim artık kimseyle duygusal anlamda bağ kurmak istemiyorum yalanının gelişim evresi'.
4-her yılında vardır belirli aralıklarda dert tasa aşk,ihanet,hayattan alınan dersler herreş vardır.Sürekli kapağı at kolay, at kolay, kolay lafları bu döneme başlamadan önce öğrenciye verilen en büyük itekleyici güç unsuru olmuştur.
2 yıllık üniversitelerde : ilçelerdeki menfaatçi esnaftan imdallah etmek,
kızların yerli halk tarafından sözlü tacizlere maruz kalması,
evleneceği insanı 'kızı' bulmak tek taş denilen takının ne kadar pahalı olduğunu öğrenmek.

kız öğrenci:
1.ilk
2.orta
3.lise
4.üniversite diye 4 de ayrılan kütledir

1.abilere hayranlık duyma,yaşıtlarına yüz vermeme
2.abilere aşık olma,aşıtlarına yüz vermeme
3.abilerle sevgili olma,aşıtlarına yüz vermeme
4.abilerle evlenme (3 yıl sonra eşi tarafından aldatılma hayal kırıklığı hüsran)
cebindeki değerli o son 1 lirayı kaybetme korkusu yaşayan, sürekli bir şeylere ihtiyaç duyan ancak onları gidermek için babasına el açmaya mahrum olan, sınav zamanı sinir - stres olan ve en önemlisi her daim hayallerini ertelemek zorunda kalandır öğrenci.
pek sevilmeyen insan.

görsel