bugün

yeterince paranin olmamasi.
Pısırık, beş parasız ve tipsiz olmak.
kızların bakmaması.
Kendini ifade etme eksikliği.
Genellikle aile kökenli bi sorundur. Aile çocuğuna sürekli sen karışma şeklinde yaptirimlarda bulunuyorsa bu çocuğun ileride kendini ifade edememesine yol açar.
Başarısız olurum korkusu.
Kendini ifade etmesine,aile içinde söz hakkı olmasına izin verilmeyen bireylerden başarılı bekleniyor ve bunu bekleyen gene aile. Çocuk sevmediği halde kendisine empoze edilen amacı gerçekleştirmeye çalışıyor fakat başarısız oluyor ve bu başarısızlık yine kendi suçuymuş gibi ona adlediliyor.

Yani lutfen kardeşiniz,kuzeniniz,Çocuğunuz neyiniz olursa olsun o çocukların fikirlerine ve amaçlarına değer verdiğinizi gösterin. Bi şey anlattığında onu ilgiyle dinleyin,fikirlerinizi yaşına bakmadan ona da danışın. Çocuk kendini değerli hissettiği taktirde bu geleceğini de yansıyacaktır. Benim telefonda bankayla konuşamayıp telefonu bana veren lütfen sen konuş diye yalvaran arkadasım var ve bahsettiğim temellerin hepsi kızda eksik,durumun böyle vahim olmasını istemiyorsanız mutlaka bu önerileri dikkate alın.
aile ve arkadaş çevresidir.
Kucuklukten beri alay konusu olmak.
çekinik egoya sahip olmalarından kaynaklanan bir kişilik geriliğidir.

şiddetle sevilmesi gerekir.
Yapamazsın, edemezsin, beceremezsin tepkileri gören çocuk, şeş kaza bir de başarısız olursa kabullenir. Şans da önemli, etrafında başarılı ve aşağılayan tipler varsa katlanır, birbirini pekiştirir.
öncelikle eğitim sistemimiz.
Kişinin bazı konularda hayatını değiştirmek için atak yapması başarısız olması ve birkaç deneme sonrası surekli başarısız olacağını düşünüp vazgeçmesi ve bunu genele yayması da güvensizlik sebebidir.
hep kaybetmek.
şansın hep ters tepmesi. hep eksilmek hiç artmamak...
kendinden başka her şeyi fazla önemsemektir. sonra gelsin öz hakiki güvensizlikler filan.
Küçükken çok utangaç ve özgüvensizdim bunu aşmanın bazı yolları var.
Mesela fiziki özelliklerinizden dolayı özgüvensizseniz takmayın kafaya fizik hayatta hiç bi şeydir.
Mesela bi iş yapın işe girin, para için değil sosyalleşmek adına kullanın bunu, kitap okuyun film izleyin.
Bazı fiziki özellikler değişmez ama başka özellikleriniz olursa bu açığı kimse görmez.
Özgüvensizliği aşmak istiyosanız naçizane yardımcı olabilirim.
Zamanında hiç sorumluluk almamak, işleri hep başkalarına yıkmak.
Herkes çocukluğunu tozpembe geçirmiyor ne yazık ki çocukken birçok şeyden mahrum kalmak bu akabınde sevgisiz ebeveynlere sahip olmanın sonucudur zannımca.
Kendim icin diyemem ama genel olarak

(bkz: anne)
(bkz: baba)

bu ikisinden buyuk etken tanimiyorum.
Özellikle Ailede ve okulda sürekli ezilmek. Bu kişilerde aynı zamanda gurur da olmaz, kendisine kötü birşey yapıldığında tepki vermez alışıktır normal gelir çünkü. Çocuğa bu kadar büyük bir kötülüğü yapan cahil, vicdansız büyükleri Allah'tan bulsun.
Korkmak. Ama özgüven kazanmak da basit. Tek ihtiyaç bir kıvılcım. Sonra sikerim dünyanızı diyerek hayata atılıyorsunuz.
Aile nin yetiştirme tarzından başka birşey değildir.
sebebi tamamen bazı angutların çevre yapabilmek adına sizin üzerinizden prim yapmasıdır. sizin onu dost bilip ona anlattığınız özel şeyleri ortamlarda taşşağa alıp sizi küçük düşürmesi ve de hepimiz insanız hiç birimizin diğerinden farkı yok siktiğimin dünyasında. hepimizin iyi olduğu konular elbet vardır. ama işte toplumda belli başlı özelliklere talep olduğu için hiç bir zaman içimizdeki yeteneği açığa çıkaramadık ve durmadan ezildik. olduğumuz gibi göründük dalga geçtiler. onlar gibi belli kalıp karakterlere bağlı kalmadık. doğal olduk neysek oyduk ama dal yaraklar her zaman dalga geçtiler. çünkü yetersiz ıq'larıyla espri yapma yetenekleri yoktu ki şunu asla anlamış değilim insanları daima güldürme isteğini. hiçmi konuşacak başka konu yokta durmadan taşak muhabbeti. boşa yaşıyoruz aga harbiden. özgüvensizliği kendimizi geliştirip hayatı bu sikkolardan daha geniş görmeye başladığımızda yeneriz.
öz güven başarıyla desteklenmedikçe gelişmez. adeta ana sütü gibi değerli bir besinidir başarı öz güvenin. bir şeyler başardıkça öz güveni gelir insanın ve bir sonraki aşamada daha da güvenir kendisine.
siz hiç özgüvenim az yea diyen bi karı gördünüz mü. olsa olsa utangaç olur, çekingen olur. özgüven hep erkekten beklenen bir şey. çünkü en berbatı bile erkek izin verdiği kadar erkeği peşinden koşturabilir. koştursun da zaten, özgüven herkese lazım. erkeğe hitap ediyorum o yüzden. adam, bak. evet reddedilmek, karıların bakmaması falan çok acayip moral bozucu, can sıkıcı şeyler doğru. fakat, bir redle ya da hadi 15 red olsun, ya da daha fazla olsun. 20 karı peş peşe sizi reddetsin. sen evine döndüğünde ne yapacaksın. naptın bu güne kadar. düşün bakam. sik gibi kendini mala vuranlar, içenler, işinden okulundan elini çekenler. kendini amaçlarına veremeyip abuk subuk işler peşinde koşanlar, söyleyeceği sözleri yutanlar, iletişimi artık anlamsız bulanlar, hiçbir ego savaşının yaşanmadığı loser ortamlarda ancak mutlu olabilenler. ama her daim karılara dair bir umut içinde bulunduranlar, gülücüğe, kuyruk sallamaya, hatta vermeme ama azıcık ucundan göstermeye amı götü dağıtanlar. dönüştük bunlara evet. işi düşmedikçe bu adama hiçbir karı bakmaz. napsın amk bunu. sen olsan napardın bunu. lan şimdi insanlar en yakın arkadaşlarının derdinden bile sıkılıyor. bakın, dertliyken beraber olmak başka şeydir. birini derdin içinden çekip almak başka şey. ikincisiyle kimse uğraşmaz. bi kere dener en fazla. ı ııh. olmuyorsa zorlamaz, belki iyi niyetlisi varsa bi kere daha şansını dener.

lan akşam çıkmış eve gidiyorum. saat beş falan altıya geliyo. kafa yorgun ama vücut dinç. hadi diyorum şurda bi kafede bi kahve içeyim. geçiyorum bi masaya, manzarası şansıma göre en elverişli olanına. ama amacım kahve içmek ve orada en fazla yarım saatim var. e sik gibi de yalnızım. biraz teli kurcalıyorum. amacım zaten kafayı boşaltmak, şişirmek değil tele dalamam. izliyorum sağı solu. aa, evet bi kontak sağlandı. kaçamak bakışlar yakalandı evet. gülümsendi tamam. gülücüğe karşılık geldi ok. bak, allah belamı versin ki bu olayı o kadar çok yaşamıştım ki önceden. hiçbir adım atmazdım. sikerim aq, hiçbir zaman karısız kalmadım ama istiyorsa eğer o gelsin diye düşünürdüm. bazı konuşma girişimlerim de olmuştu. onlar da artık karşılıklı dil atacak boyuta gelmişliğinden işin. yoksa siksen gitmem. hele de ayıksam, yoohh ittirseler gitmem. neyse. kızlar çok güzel değil, ben de çok yakışıklıyım diyemem aklınıza bir şey gelmesin. orada var ya, saatlerce oturduğumuz olmuştu zamanında. karı kalkar sonra kalkarız, arada en az 100 150 metre uzaklık kalacak şekilde peşinden gideriz. orospular da bilir ha. bunların götünde bile gözü olur. kendi götünde yoksa arkadaşının götünde vardır, o görür. bundan sonrası sikko sikko takip süreçleri. tam konuşacam dersin karı evine girer. iyi ki de girer. aha sorun da burda işte. karı girmese ne olacak. sıçıp sıvayacan. rezil edicen kendini. lan bu saltanat soyundan mı geliyor da sen peşine düşüp konuşma fırsatı kolluyon. kolluyon bi de o fırsat eline geçiyo, gidip hebele hübele yapıyon derdini anlatamıyosun. bunlar içinde başarılı olan varsa o da kızın şapşal sevmesindendir ki o da bi süre sonra şapşal sevdiğine, daha doğrusu sümsük de olsa bir erkekle oyun oynadığına pişman olur. üzülmezler, ama pişman olurlar. zamanları değerlidir.

evet başa döneyim, saat altıya geliyor. kahvemi içiyorum. bana bakana ben de bakıyorum. evet bir iki temas sağlandı. tamamdır. kalkışa hazırlan.

eee
kafamda ne var.
nabacam aq ben o gün. evet saat altı buçukta ben eve gelip hazırlanıcam, antrenmana gitmem lazım 7'de.
sonra. 2 tane programda iyi kötü seviye atlamam lazım, fazla da hafta yok önümde.
sonra. sonra ertesi gün kurs var. notlara baktım mı? araştırdığım kaynağın neresinde kalmıştım. kütüphaneye ne zaman teslim edicem ben o kitabı. sahi, orda da çok güzel bi kız vardı. bunlar hep örnek. kafada bunlar ve benzerleri var. karı yok ki. eğlence var. heh. şimdi bu kafayla git istediğini de o masaya. ama şebeklik yap, ama karizmatik takıl. yarım saatin var orada. sonra kendi işlerine döneceksin. uğraşman gereken şeyler var. amını sikiyim kanka karıyla kesiştik, aq çok güzeldi gittim konuştum rezil oldum, içekmi ooof olum hiçbi şey yapasım yok kafasına giremezsin. devam ediyor hayatın. teslim etmen gereken şeyler var. yoksa da olsun bi zahmet bul.
evet red mi yedin. gül. gül ama sik gibi kendi kendine gülme. karılarla beraber gül. iyi denemeydi ama ehü mü dersin, batırdım di mi mehü mü dersin ne dersen de ama gül, geç. kendini tanıt, isim sor. verirse eklersin. boş vaktinde yürürsün hemen de atlama. atlamazsın zaten çünkü kafan yapman gereken işlerinde. bu yaptıkların sadece eğlence, ihtiyaç. çok mu iyi, çok mu güzel. sev o zaman. ama unutma. yapman gereken işlerin var. mağaraya ekmek götürecen sen, bebeler aç mı kalacak. seeennnn aslansınnnn sennnnn gaplansın çünkü unutma, bizonu indirecek kadar sivri taş yontman lazım senin. ama bağzı taşlar yontulmaya gelmez, dağılır. taşları tanımak senin işin. hangi sapa sokacan onu, hangi dal kırılmaz. hangisi esner. bunları bilmek senin işin. öreneceksin, zorundasın olum am peşinde koşuyon ya. ilerde yavruna anlatacağın bir hobin var mı sikik. onu balığa götürüp oltaları tanıtabilir misin. teknelere bakıp bu böyledir şu şöyledir diyebilir misin çocuğa. karı seni naapsın yani, yavruya ne verecen.

kadınlarla konuşmak da kolaay, sikmek de, atmak da kolay. gözünde büyütme bunları. zaten farkındalar ona nasıl baktığının. bir şeylerle meşgul olup ona bakamadığında sana bakmaya başlarlar. üstüne başına dikkat edip bir adet kuafer kanka edindiğini varsayarak söylüyorum, eğer işin gücün arasında bir kadına haftada iki-üç saat zaman ayırır, ilgi gösterir sonra da kendi alanına dönüp tüm dikkatini oraya verirsen hep hayatta başarılı olursun hem de o karı senle sikişmeden senin peşini bırakmaz. deneyin. 3-5-6 aya kadar kafayı hazırlayın, kendinize çeki düzen verin. atılın sonra uçsuz bucaksız denizlere. bol şans.
Hepsi olumsuz sebepler degildir. Kaybetme riskini almamak icin biraz cekimser olmak biraz korkakca da olsa kaybetmeyle karsilasmaktan daha zekicedir.
Ve ayrica cesaret bilgiden geldigi surece cesarettir cehaletten geldigi surece aptallik.
çevreden gelen olumsuz dış etkiler,içsel durumdan oluşan psikolojik sorunlar yada hiç olmadı çocuklukta yaşanılanlar sebepleri olabilir.
(bkz: sigmund freud)