bugün

özel hastanelerde ki doktorların hipokrat yeminlerini hiçe sayarak hastalardan abuk subuk ve gereksiz testler talep edilerek hastanenin parasına para katma misyonunu yerine getirmesidir.
bir tarafınızda küçük bir beze çıkar. devlet hastanesine gitseniz neşteri vurur geçerler. özel hastaneye bir gidiyorsunuz yok ultrason yok krem yok ilaç yok bilmem ne.... eskiden ultrason mu vardı lan vur neşteri geç işte sende. çok sinirleniyorum.
(bkz: allahtan korkmamak)
(bkz: para para para)
- beyefendi üzgünüm ama 100 dolar hastalığına yakalanmışsınız

+ anlamadım

- bi bokun yok lan 100 dolar ver git

+ vay arkadaş iyice soyguncu olmuş lan bunlar.
* abartılıyorsa bir nebze iyidir. zira hiç bir sorunu olmadığı hâlde alakasız yerlerinden ameliyat olanları tanıyorum.
- neyim var doktor bey?
+ hmmm.. beyefendi, panik yapmayın lütfen. şu testleri de yapalım önce.

yarım saat sonra:
- doktor bey sonuçlarımı getirdim buyrun.
+ aman tanrım!! gribal enfeksiyon. durumunuz oldukça kritik beyefendi.
- ne kritiği lan. bizim köyde bunun için doktora bile gitmezler. çorba içerim bişeyim kalmaz.
+ yo hayır yo. bir takım testlere daha tabii tutmalıyız sizi.
- la ne testi üşütmüşüm işte. yaz bi aferin, tylol.. bişeyim yok benim.
+ olmaz. bu testler şart.

- pardon hanımefendi, bu testleri ssk karşılıyor mu?
sekreter: ancak %30 nu karşılar beyefendi.
- test ne kadar peki?
sekreter: 200 lira.
- ohaa.. ah.. ıghhh.. hınhhh.. kardiyoloji ne tarafta?
- beyefendi bağırsaklarınızda bir şey bulduk

+ ne buldunuz

- bok bulduk

+ e normal

- ishal olmuşunuz 6 ay ömrünüz kalmış olabilir

+ yok artık

- hemen ameliyata almamız lazım

+ sitir lan ben gidiyorum

- yakalayın yakalayın 1000 dolar gidiyor güvenlik.
astım hastası olarak girdiğim hastaneden, alakası olmayan kortizonlu ilaçlar yüklenerek çıkmıştım. eğer prof. bir doktora gitmese idim başka hastalıklara yol açabilecekti. evet bunlar hep o hastane yüzünden. para için insan öldürürsünüz siz.*
(bkz: bok testi)
(bkz: çiş testi)
(bkz: kan testi)
(bkz: gebelik testi) *
kaburga kırığım için gittiğim özel hastaneden bana ayaklarında aksesuar kemikler var alınması gerekiyor demişti. ne kadar çok gülmüştüm.
özel hastanede yaşanan gerçek bir olaydır;

+hıummm...
-ne var? nedir o lekeler?
+boynuna 200 lira sıkışmış. birşey yok. alırız 2 dakikada. vezneye parayı yatırıp getir bana halledelim hemen.
-*
tamamen duygusal yaklaşımdan kaynaklanan abartma.
özel hastanelerde yapılan amelyatlar gelir kaynağı olduğu için birçok gereksiz amelyat yapılmaktadır, yani hastalıklar abartılmaktadır.

doktor bir yakınım hastalardan birinin gereksiz yere kalın bağırsağının alındığına (evet yanlış okumadınız) şahit olmuş ve bu şahit olduğu ilk vaka değil.

öncelikle üniversite/devlet hastaneleri tercih edilmelidir.
+ fena, çok fena.

- yoksa oğlumun ciddi bir hastalığı mı var doktor bey?

+ nasıl söylesem bilemiyorum.

- neyi var oğlumun? söyleyin!

+ dilimin ucunda.

- ha?

+ soğuk algınlığı amına koyim. oh be. adı aklıma gelmedi iyi mi?
-doktor bey başımda ağrı var.
+hemen röntgen, ekg çekilsin.
karın ağrısıyla başvurduğum hastanede apandist olduğunu söylediler.başka bir hastaneye gittiğimizde ise sadece üşütme olduğunu söylediler.kısacası apandist falan yokmuş.
Klasik bir yolma politikasıdır. Ancak şöyle de bir durum söz konusu; devlet hastenesine gittiğinizde çoğu zaman baştan savma cevaplarla elinizde bir reçete ile dışarı çıkmaktasınız. Bu yazdan hala çektiğim bir sıkıntı var ve artık gitmekten bıktım. Özele gitsek o kadar para da yok. E ne yapayım ben şimdi? Doktorunu bulmak dedikleri duruma insanın çoğu zaman ihtiyacı oluyor insanın.
tamamen duygusal.