bugün

sınavsız üniversite denir amenna, ama bu öğrenciler nereye gidecek kimse söylemez. devlet, üniversite açar tabela üniversitesi denir. özel üniversite açılır, protesto edilir. bu ne boktan bir dünya.
kore de olan olaydir.ekonominin hizli kalkinmasi icin devlet yuksekogretim kurumlarinin kapatmis,ogrencileri is gucune katmistir.tek kelimeyle yazik.
insanın en temel hakkı olan eğitim ve sağlığın; insanı kendine bağımlı kılarak bu kurumları ticaret hanelerine çevirmek, hastaları ve öğrencileri müşteri olarak düşünmek, sistemin bizlere dayattığı köleci zihniyetten farksızdır.
güzel yurdumun güzel insanlarına anlatamadığımız veya kendilerince anlamlandıramadıkları bir durum ; sosyal devlet ve görevleri.
eğitim ve sağlığın eşit ve parasız tüm yurttaşların yararlanabileceği duruma getirmek sosyal devletin görevidir.

özel hastane ve özel okulların kamulaştırılarak tüm yurttaşların kullanıma açılması gerekir.
ne kadar pratik olduğu konusunda bilgi sahibi olamasak da temel haklarla ilgili hizmetlerin eksiksiz ve istisnasız şekilde kamu tarafından verilmesi gerektiğinden mutlaka uygulanması gereken eylemdir. eğitim ve sağlık alınıp satılan değerler haline gelmemelidir.
milli eğitim bakanlığı' nı ve sağlık bakanlığı' nı koca bir çınara benzetirsek, özel dersane, özel okulları ve özel hastaneleri bu iki çınardan beslenen, bu koca çınarı içten içe kemiren kurtçuklar olarak görebiliriz. liseden mezun olabilecek bir bilgi birikimine sahip bir gencin, üniversiteye girmek için dersaneye ihtiyaç duyması çok acı bir gerçektir.
(bkz: 21 yüzyılda hala sosyalizm i savunan utanmaz)
Sosyalizme karşi çıkanlar birgün òyle bir zaman gelecekki karısını satıp özel hastane parasını ödeyecek insanlar olacak nedeni yavaştan kamu hastanelerini bitirme gayreti var.hersey özel olacak.dizilere bak bir tane kamu okullu yok hep özel bunlar beyin yikama projeleri.