bugün

Kanat veya antenleri olmadığı için böcek olmayan eklem bacaklıdır.

Canlıların sınıflandırmasına göre eklem bacaklılar şubesi içinde bulunan örümcekler pekçok kişi tarafından böcek zannediliyor. Böcekler de eklem bacaklılar arasında yer almaktadır fakat böcekler eklem bacaklılar şubesinin alt şubesi olan altı bacaklılar bölümünde yer alır bu nedenle bu özel alt şubeye girmeyen örümcekler için "böcektir" ifadesi bilimsel olarak yanlış olmaktadır.
örümcek gördüğüm andan itibaren tüm gün kaşınmaya başlıyorum. bir de bunu sabah sabah görünce beni uykudan uyandırınca bugünün nasıl geçeceği hakkında bir fikrim yok.

baya bir korktuğum canlı.
Yaklaşık 34 bin farklı çeşidi olan böcek türü.
Sevilmeyen canlıdır.

görüldüğünde değil de görüldüğü yerde tekrar görülmemesinde, korku ve dehşet saçan canlıdır.
Öldüğünde içinden santimetrelerce uzunlukta solucanlar çıkabilen canlı. Ölüsü de dirisi de kötü lan.

https://www.youtube.com/watch?v=4E5vUUtSWT4
Bugün bir adet Katlettiğimdir. Şehir dışı evlerin belası bu yaratıklar.
Araknofobi olayının ve spiderman kardeşimizin doğuşunu kendilerine borçlu oldugumuz karizmatik yaratıklardır.
Küçüklerinden korkmak gerekir. Önleri konu olan çok ünlü filmler vardır bunlardan en popüleri (bkz: örümcek adam) dir. Sinek yiyerek beslenen canlılardır.
Hayatta en çok korktuğum canlı.
7 sene önce köye gitmiştim babamla halamda bizimle ev boş tabi bayadır kullanılmıyo çişim gelmişti tuvalete giriyim dedim zaten göt kadar tuvalet kapıyı kapattım birde ne göriyim kafam kadar abartmıyorum gerçekten koskocaman örümcek allahım ölmek istedim kendimi nasıl dışarıya attım hatırlamıyorum bile çok pis yaratıklar.
(img:#1024061)
Yıllar önce , evimize ilk masaüstü bilgisayar geldi çin ' den. Niye çin ' den derseniz : Annem , çin menşeili bir şirkette çalışıyordu ve
burs olarak öyle bir şey yollamışlar ablama.ders notları çok iyiydi.

Biz ablamla çok heyecanlandık. Hemen kurduk masaüstünü. Internet falan yok tabi kurcaladık baya. Spidersolitaire oyunu çok hoşumuza gitti. Başladık oynamaya. Oynadık da oynadık yani. Sonra kalktım odadan çıkıyorken duvarda bu fotoğraftaki gibi bir örümcek gördüm. Şimdi oyunda iskambil kağıtlarının üstünde de aynısı var ya halüsinasyon sanıyorum. Fazla oyun oynamaktan sanıyorum. Öylece hareketsiz duvara bakıyorum. Ablam geldi yanıma " ne oldu ?" Demesine kalmadan pat diye fırladı gitti. Öyle kaldım. Örümceğe bakıyorum. Ablam , kaçtı ben kitlendim gidemiyorum . Annemi çağırmış o arada. Annem, geldi ben hala hareket edemiyorum. " çekil bakim " dedi elinde vileda fırçası.
Hala gidemiyorum. Örümcek bir duvarda bir yerde , bir duvarda bir yerde. Acayip zıplıyor anlatamam.
Şu güne kadar gördüğüm örümceklerin içinde en tehlikeli ve büyük olan oydu muhtemelen. Neyse annem 10 dakika sonra öldürebildi. Ölmesine üzüldük tabiki. Böcükcağız ta çin ' den gelmiş. Gayet değişikte bir şey ama çok korkunçtu.

Edit : Şu fotoğraftaki gibi bir şeydi diyorum " korktuğun halde nasil fotoğtaf çekiyorsun " şeklinde mesaj geliyor.
Bazi insanlarin beynine verilen sıfattır.
orumcek beyinli.
sanılanın aksine eklembacaklılar şubesinin böcek sınıfına değil de örümceğimsiler sınıfına dahildir. keza halk olarak karındanbacaklı yumuşakçaya bile sümüklüböcek demeyi tercih etmişizdir, çok da yadırgamamak lazımdır.
bu günlerde ufak tarzlarını yakalamakla boğuştuğum canlılardır. bu aralar mevsimden midir nedir hava sıcak olunca açtığım cam veya balkondan bir şekilde giriyorlar. girenler ufak tarzda, görünüşü öyle ürkütücü olmayan, yakalama esnasında zıplayan türdekilerden. gördüğümde hemen yakalayıp balkon veya camdan aşağıya atıyorum ki herhalde şu iki haftada 10 taneye yakın örümceği yakalayıp salmışımdır.

(yakalamak için taktik: bir kağıdı külah yapın, örümceği külahın içine almaya çalışın. içine girdiği an bu canlının koni şeklindeki bir yapının içinde kafası karışıyor ki herhalde, hareketsiz duruyor. sonra pencereden ve camdan salın gitsin bu eklem bacaklı arkadaşımızı)

bu arada askerlik yaparken kars'ta dağda sınırda bir birlikte asker olan bir arkadaşla tanışmıştım. adam bana dağda karşılaştığı zehirli türlerdeki örümceklerden de bahsetmişti. sırttaki çantalarda panzehir taşırlarmış ve zehirli bir böcek soktuktan sonra kısa zamanda bu panzehiri şırınga ile kendilerine enjekte ederlermiş. gene muş 'ta askerlik yapan kardeşim de döndüğünde bu tarz örümceklerin resmini o zamanlar çekip getirmişti. işte o örümcekler ürkütücüydü.

http://www.hurriyet.com.t...-orumcek-turleri-12066767
Ösym kalemliğiyle yakalamışlığım vardır bunlardan birini. Böyle duvar saatine ağ atmış aşağı sarkıyor ama görmelisiniz baya bildiğin komando amk. Neyse bunun tam indiği yere kalemliği açtım gelince de kapadım balkondan aşağı atayım dedim ulan o ne hayvan baya bildiğin iki kat aşağıda ama ağ var kalemlikte düşmeyip tırmanıyor. Tabi göz yummayıp attım aşağıya ama gerçekten saygı duyulacak yaratık vallahi.
ismi bile kaşınmama sebep oluyor.

Benden uzak olsun..
Korkutan bir hayvan. Birde bunun çok büyükleri var. Onları gören birisi olarak örümceklerden artık korkmamaya başladım. Onların adı yedi gardaş. Evet.
eve girince dokunmadığım iki hayvan varsa biri kelebek diğeri örümcek. zararsız bunlar çünkü. hatta bir ara evde bir örümcek gördüm ama o kadar mükemmeldi ki, biraz zararlıya da benziyordu kıyamadım atmaya kendi gitti. ancak çok güzeldi, keşke evcil hayvan diye besleseydim.
Fobim olan minik çok bacaklı hayvan.
Kurduğu o muazzam karmaşık ve bir o kadar estetik olan ağ çelikten 8 kat güçlüdür.
Bulunduğu eve zarardan çok yarar getirğine inandığım eklem bacaklı şey.
Evinize yerleşmez.
Kabile gibi kurulmaz.
Kurulu düzeninizi bozmaz.
Kokmaz.
ısırmaz.
Koparmaz.
Yatağı yorganı kemirmez.
Evin sineklerini yer.
izlemesi zevklidir, uçar gibi gezer. Yürürken izlerseniz kaçmaz, soytarı gibi dolanır önünüzde.
Evlerde bulduğunuz örümceklerin yüzde 95’i asla dışarıya çıkmamıştır.
tek korktuğum hayvan örümcektir. sanırım örümcek fobisi var bende. Ne zaman evde örümcek görsem annemi çağırır ona aldırırım. korkarım ama öldürtmem asla çünkü onunda bir canı var. dışarı bıraktırırım. tuvalette, banyoda tel koruma olsa da nasıl giriyorlar anlamış değilim.
*Örümcekler kendi ördükleri ağları yiyerek bu ağların geri dönüşümünü sağlayabilmektedir.
*Örümcekler suyun üzerinde yürüyebilir ve altında da nefes alabilirler.
--spoiler--
Yeryüzünde 46 bin çeşit örümcek türü bulunmaktadır ve bunlardan yalnızca 1 tanesi otçuldur.
--spoiler--
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar