bugün

8 bacaklı tiksinç ve korkunç haşere..bunlar birgün ormanda koloni halinde gezerken yeni düşmüş bir uçak görmüş ve o uçaktan kurtulan tek yavrucağı kendi çocuklarıymış gibi bağırlarına basmak suretiyle büyütmüşleridir..daha sonra bu velet dünyaca ünlü örümcek adam olmuş çıkmıştır başımıza..

(bkz: arakhnafobia örümcek fobisidir)
(bkz: aragog)
Hareketsiz durma, kamuflajda her zaman en iyi taktik değildir. Yaprağa benzer 'mantid'ler, ölü yaprakların hafif rüzgarda sallanması gibi görünmek için, kendilerini ileri geri hafifçe sallarlar. Bazı tropik örümcekler de ağlarını o kadar hızlı titreştirirler ki, örümceğin ağın ortasında durduğu görülemez. Ağ ise neredeyse görünmez bir bulanıklık şeklinde olur
Mikroskop altında örümcek ağının telleri pürüzsüz bir görünüm sergiler. Ancak liflerin dış katmanları soyulup bir çözücüyle yumuşatıldığında her bir telin yapay liflere taş çıkartan karmaşıklıkta bir yapıya sahip olduğu görülür. Lifin çekirdeği "nanofibril" adı verilen ortak merkezli minik ipliklerle çevrilidir. Bu nanofibriller kimi katmanlarda lifin ekseni yönünde yer almalarına karşın, kimilerinde sarmal bir merdiven gibi lifin çevresini sararlar. Böylesi bir düzen büyük miktarlarda enerjinin emilmesine yardımcı olur.
(bkz: spiderman)
(bkz: orumcek adam)
(bkz: örümcek kadının öpücüğü)
hiç suçları, günahları ve alakaları yokken, geri kafalı insanları isimlendirmek için kullanılan böcek türü (bkz: örümcek kafalı).
(bkz: yürüteç)
bebeklerin yürümesine yardımcı olduğu düşünülen; ama kas ve kemik gelişimini tamamlamadan oturtulan bebeklerde ileride sorun çıkartma olasılığı olan bir alet.
çok korkutucu olan iirenç şey. bir gün boyunca odamda oturamamı engellemiş tiksinç yaratık. gece çığlık atarak bütün apartmanı kaldırmamı sağlamış ve tekrar uyumama engel olmuş çok bacaklı haşere. ayrıca her gördüğümde gözlerimi karartıp nefes almamı engelleyen hakkaten korkunç bişi...

(bkz: araknafobia)
ağı, doğadaki en sağlam madde olan hayvan. örümcek ağı aynı kalınlıktaki çelikten dört kat daha sağlam ve oldukça esnektir. bu yüzden amerika'da bazı örümcek çiftlikleri vardır. burada örümcek ağları çelik yelek yapımında kullanılır.
(bkz: ankebut)
bunların bazıları o kadar büyük olur ki görüntüsü bile insanı ürkütmeye yeter. zira bugün bahçede 15 senedir orada olduğunu tahmin ettiğim odunları çekerken boşlukta yuva yapmış yaklaşık 8 10 cmlik bir örümcek kendini savunma pozisyonuna geçmiş ardından kafasına odunu yemiştir. devamında yaptığım tetkikler sonucu devasa ağında sivrisineklerden kelebeğe kadar çok çeşitli haşere ve bir adet yusufçuk* bulmuşumdur.
örümcekler, sanılanın aksine avını yemez.yakaladıkları avlarını mumyalarlar ya da daha doğrusu konserve yaparlar.fakat bu mumyalama işlemi avını canlı bırakacak şekilde yapılır.av,aylarca canlı kalabilir.kaçar demiyorum çünkü kaçamaz.zamanı geldiğinde de nokta ısırığı şeklinde mumyada delik açılır ve avın kanı içilir.sözün özü :örümcekler vampirdir.
gün itibarı ile sözlükten öğrenilenler ışığında, bu arada sözlüğüde öğretme misyonundan dolayı ayrıca tebrik ediyoruz, terbiyesiz hayvanın tekidir. bu ne kardeşim, dişisi erkeğini yer, yavrular anneyi yer. ne pis bir aleminiz varmış lan sizin. bundan sonra örümcek adam'a da selam verirsem şerefsizim.
özellikle menzoberranzan şehrindeki drowlar için kutsal olan hayvan... drow toplumunda bir örümceğe zarar vermek çok ağır cezalar getirir, hatta idam sebebi olabilmektedir.

tanrıları, kaosun tanrıçası, örümcek kralice lloth'dur
avı olan sineklerin davranışlarını iyi tahmin edebilen canlıdır, evde bir duvarın köşesine kurduğu derme çatma ağı yüzünden, hade leeyn o ağ çok baştan savma, 5-6 tel çekmekle kendini avcı mı sandın, ulan sinekler tavana gider bi kere salak aşağıda ağ mı kurulur gibisinden saatlerce dalga geçtikten sonra ertesi gün öğlen uyandığımızda bizi uyutmayan tüm sinekleri ağında gördüğümüz, nasıl yaa, olm nasıl bildi ya buraya geleceklerini, kesin hipnoza sokup çağırıyor sinekleri muhabbetleri sonucu adını kunteper koyduğumuz evimizin yeni üyesi.
bütün topları kapmasından ileri gelen mehmet topal'ın lakabı.

http://www.galatasaray.or...akimi/pages/oyuncu_12.php
çoğu örümcek türünün birinci öncelikli algılama biçimi dokunma hissi. gördüğüm yerde öldürdüğüm bu arkadaşlar
bulundukları yüzeydeki çok hafif bir titreşimi bile algılayabilecek düzeyde hassastırlar.

kimi örümceklerin de trichobothria isminde ek tüyleri var. bu tüyler de ses titreşimini algılıyor.
gözleriyle algılamaları ise bu hayvanların ikinci öncelikli algılama biçimi.
(bkz: eight legged freaks)
gokhan semiz'in inan ki teksin albümünden bir şarkisi. sözleri ise şoyle :

bana hiç sorma, uzak dur benden
boyle biriyim işte ben
cevap ortadai bir bak bana
yalnizim dogruyum ben
orumcek agi sarmiş her yani
seni kurtarmak lazim
mecbur muyum, mahkum muyum
bana ne, ne haldeysen
dort bir yandan kuşatmişlar bak seni
sonunda onlar gibi olmuşsun

kalbini orumcekler mi sardi?
pes bu kadari da yok olmaz olmaz
kendine yanliş bir yol begendin
bak en sonunda delirttin

yanima gelme, boyle mutluyum
deliyim, umutluyum
kendimi bildim bileli boyle
kimseden sorumluyum
dort bir yandan kuşatmişlar bak seni
sonunda onlar gibi olmuşsun

kalbini orumcekler mi sardi?
pes bu kadari da yok olmaz olmaz
kendine yanliş bir yol begendin
bak en sonunda delirttin

sardi orumcekler dort bir yandan
beş bir yandan
*
3 büyük bosstan biridir kabuslarımı süsleyen. diğerleri için (bkz: çıyan, akrep)
sozu muzigi sezen aksu'ya ait sarki. ozgun' un son albumu biz ayrildik 'in bence en kalıcı olacak sarkisi.
ince bacaklı, narin, hassas olanları tahammül edilebilir olsa da büyük, kıllı olanlarının cidden korkunç ve tiksinç olduğu sekiz bacaklı yaratıklar grubu. lakin bu hayvanları ağdan aşağı doğru sarkarken izlemek de ayrı bir keyiftir. canlı canlı spiderman hesabı...
özgün'ün 'biz ayrıldık' isimli 2009 tarihli albümünde yer alan, sözü ve müziği sezen aksu'ya ait şaheserin ismidir aynı zamanda. sözlerinden de belli eder kraliçenin kaleminden süzüldüğünü.

Gün gelir bir anda herkes benzeşir.
Dün dövüşenler tezgahlarda uzlaşır.
işler tıkırında ilişkiler sütliman.
Aynılaşırken ufak ufak yalnızlaşılır.

Ben sana uyanık ol demedim mi?
Bu elbise sana bol demedim mi?
Gitme bataklık yol demedim mi?
Demedim mi? Demedim mi?

inadına inadına dönüyor dünya.
Örüyor bak ağlarını örümcek.
Kolu kanadı kırık acıdan aşkın.
Hor görüldü ne zulüm gördü ah vazgeçene dek.

Ne bana benze, ne beni kendine benzet.
Olduğun gibi kal, bana da müsaade et.
Ne kadar çok yatak, o kadar pişmanlık.
Kendine benzemeyeni sevebilmekte marifet.

Ben sana uyanık ol demedim mi?
Bu elbise sana bol demedim mi?
Gitme bataklık yol demedim mi?
Demedim mi? Demedim mi?

inadına inadına dönüyor dünya.
Örüyor bak ağlarını örümcek..
Kolu kanadı kırık acıdan aşkın.
Hor görüldü ne zulüm gördü ah vazgeçene dek.
milyonlarca insanın kendisinden korktuğu küçük ama etkili yaratık.