tekrarı olan bir olayın ilkinde istenilenin gerçekleşmemesi durumunda söylenebilinecek söz öbeği
her duruma adapte olabilme özelliğine sahiptir.
züğürt tesellisinin futboldaki karşılığıdır.
(bkz: önümüzdeki maçlara bakalım)
(bkz: lig uzun bir maraton)
her maçtan sonra,hatta lig bittikten sonra bile fenerbahçe kaptanı Ümit Özat'ın söylediği cümledir.
türk futbolcularının zengin cümle dağarcığından hazine gibi bir örnek.
Olumsuz gelişen bir olaydan sonra söylenebilecek bişeydir.
Örneğin
iki arkadaş sevgilisinden ayrıldıysalar birbirlerine teselli amaçlı söyleyebilirler.
türk futbolunda her mağlubiyetle bitmiş maçtan sonra söylenmesi sanki gelenek olmuş laf öbeği..bir fenerbahçeli olarak bu sene önümüzde bakmamız gereken maç hangisidir, kiminledir hiç bir fikrim yoktur..
+evet sinan nediyorsun maç için, kötü bir maglubiyet oldu
-bu maçı unuttuk önümüzdeki maçlara bakıcaz
+gördüğün karta cok itiraz ettin, faul yokmuydu
-abi maçı unuttum diyorum ya, hatırlamıyorum hiçbirşey
+ :|
oynanan maçtan sonra mağlup gelen tarafın sıklıkla yaptığı beyandır.
bundan 2 yıl önceye kadar tüm futbolcuların klişe lafıydı. Artık söylenmiyor. *
maç kaybedildiği zaman takım kaptanı,antrenör ve futbolcularının klasik cümlesidir.
fatih terimin bu aralar sık sık baş vurduğu cümle.norveçten sora umarız önümüzdeeki euro 2008 maçlarına bakacağız der.
platonik aşkının her daim platonik olarak kalacağını idrak eden kişinin sarf ettiği, yeni aşklara yelken açma sözü.
bunu diyenlerin önlerindeki maçlarında da pek hayır olmayacağı gün gibi ortadadır.
vermesini umud ettiği bir kızın vermemesi sonucu erkeğin söylediği cümle.
yarışmacı arkadaşlar başarılar dilemekde lazım.
iddaa'da maçları bir bir tutan insanın söylemidir.
artık sıkan klişeleşmiş futbolcu cümlesi, hayır ulan zaten adamlardan ne bekliyoruz ki; felsefi konuşmalar, en son okuduğu kitaptan falan bahsetsin biraz, zor işte olmuyor basit bir cümle söyle kurtul tarzındalar, maçtan öncede sorsanız maçtan sonra da sorsanız aynı.

+evet hoşgeldin rıza maç hakkında ne düşünüyosun?,
-önümüzdeki maçlara bakıcağız artık
+sezonun son maçıydı rıza ama bu hele bir daha düşün hadi bakiyim.
-hemhemhem kekeke cızırt...
-şimdi stada bağlanıyoruz halil'den maç sonu röpörtajlarını alıyoruz halil sendeyiz
-evet selim maç bitti oyuncular şu an staddan çıkıyorlar gördüğünüz gibi gökhan şimdi yanımdan geçti arkada mahmut var fakat ben hiç biri ile konuşmuyorum çünkü biliyorum hepsi önlerinde ki maçlara bakıyorlar
-eee halil hehe ilginç bir yaklaşım peki galip takımın oyuncuları onlar.
-onlar da üç puan aldıkları için mutlu selim işte görüyorsunuz kolkola girmiş şarkı söyleyerek gidiyorlar.
-halil teşekkür ederiz aslında ben de düşünüyorum böyle birşey bu gudik yorumcular her hafta aynı şeyleri söylüyorlar nasıl hissediyorsun kendini şu an
-bence yapmalısın selim çok rahatladım bu iyi oldu iyi denk geldi.
klasikleşmiş maç sonrası cümlesi.
klişeden öte yalan da olmuş cümledir artık. bakıyor görmüyorsun diyorum bu cümleyi kuran arkadaşa.
yenilen takım oyuncusunun uzatılan mikrofana,boş gözlerle bildirdiği çaresizlik cümlesi.
futbolcu klişesidir. ayazın ortasında götü donan futbolcunun ağzına lak diye mikrofon uzatılması sonucu, refleks olarak söylediği düşünülür.

bir diğeri için;

(bkz: 3 puan için geldik)
muhabir- hasan zor maçtı 1 puan aldınız ne diyorsun?
hasan - evet abi zor maçtı iyi mücadele ettik ama olmadı önümüzdeki maçlara bakacağız artık
muhabir- önünüzde maç kalmadı ligin son maçıydı bu.
hasan- dumur olur ve hadi ya zaman ne çabuk geçiyor kaçıncı olduk biz şimdi?
muhabir- sonuncu.
hasan- ben transfer olmak istiyorum
bu maç afedersiniz yrak gibi oynadık cümlesinin kibar söylemidir.