bugün

"hayatının sona ermesinden değil, hiç başlamamasından kork..."

(john henry cardinal newman)
insanlar ölümden nasıl bir şey olduğunu bilmedikleri için korkarlar. ölünce insanları neyin beklediğini bilmemek ürkütücüdür, aynı zamanda kötü olsa da oturtulan düzenin bozulacağını düşündükleri için korkarlar.
yaşamayacağı için.
insanlar bilmediği şeylerden korkar.
en basit haliyle
(bkz: içgüdü)
ölümden değil ölümden sonra ki belirsizlikten korkar.
pamuğu takacak imamın elinin sert olma ihtimalini düşünmek korkutuyor beni.
insan bilmediğinden korkar. öldükten sonra ne olacağını bilmediği için korkar.
Çok korkuyorum ölümden
Ölüm degil amelimden
Korkum Azrailden değil
Cehennemin ateşinden.
bir hayvan neden korkuyorsa ondandır.

bunlar içgüdüsel davranışlardır.
bir mezarlığın önünden geçildiği zaman daha net anlaşılacak korkudur. erik akla gelince ağız sulanması gibi bir refleks te olabilir.yani yaradan nasıl bir ayarda yarattıysa artık .
her gününü korkarak geçirip, bugünde ölmedik diyip geçmesi.
belirsizlik.
belirsizlik,hazir olmadigini dusunme daha cok sey ve guzel seyler yasanilacagi umududur.
(bkz: acı çekmek)
Yeterince ahiret icin hazir olmamak.
ateş ve sonsuzluk. tüyler ürpertici. tabi tüyleri olanı ürpertir. beni değil. haha bugün de komik olamadım.
(bkz: i never fear death or dying, i only fear never trying.)
edit: noktalama
akıldan geçen "ahiret varsa ne bok yiycem acaba ben" sorunsalı. Yok ya, olamaz diyerek kendini rahatlatma.
hayata istem dışı ve habersizce gönderiliyor olmanın şaşkınlığı...
korku değil, inanın değil. hiç haberim olmadan atıldığım bu yerden, bir çöp gibi kaldırılıp götürüleceğim. acı değil, ironik.

görsel
belirsizliktir, insan hep bilmediği şeyden korkmuştur. bilinç halinin devam edip etmeyeceğinden emin olamadığı için de olabilir.
Egoistliktir..
Sebep aramak gereksizdir, ölümden korkmak ise yersiz. Ölene dek yaşıyor olacaksın gerek iyi gerek kötü, öldüğün anda korkacağın hiç bir şey var olmayacak, tıpkı senin var oluşunun sona ermesi gibi o an her şey bitecek senin için.
inanç zayıflığından gelen yok olma korkusu, aşırı inançtan gelen cehennemde yanma korkusunun birleşimi.
pis donla azraile yakalanmaktır tabii ki.