(bkz: kafası güzel yazar)
fildişinden kulelere yaslanmış bir günün içinden yayılır umut. sigara ve kahve ayinleriyle büyü'lemişken kendini, "her şeyi kaybetmiş birisi, her şeyi yapmakta hürdür!" sözünü hatırlatır duvarlar. yeraltından notlar'la değil, bizzat yeraltından bildiriyordur hayat.

çürümüş çiçek kokusu basar bilekleri. arka planda ise zamanı eğip bükerken sana pek aldırmayan tuhaf bir müziğin yatıştırıcı bildirgeleri.

sözler olmalı her şeyden önce. söylerken daha fazla nezle olmamıza yol açmayacak, her şeyi anlatacak sözler bulunmalı. yeni bir şey söyleyebilmek adına kimse ölmemeli. sonrasında belki dileklere gerek bırakmayacak beşinci bir mevsimin özlemi. hiç yakılmamış ve üzerinde hiç sigara söndürülmemiş bir beşinci mevsim.

umut etmenin en büyük umutsuzluk olduğu hatırlanmalı belki bir de. sınırsızlığın sınırında can verir gibi söylenirken, değişim dönüşüm ile tamamlanamazken uzaklaşmalı önce başkalarının bilgeliklerinden, kurmaca dünyalarından.

"zirveye ulaştığında, bir bilgeden daha aşağıda olmadığını ve de bir katilden de daha yukarda olmadığını hissedeceksin" demişti birisi bir zamanlar. umuttan önce, yenilenmeden önce bu hatırlanmalı. yapmacık beylik davranışlar bırakılıp yeniden bir çocuk gibi doğaçlayabilmeli her şeyi.

fakat en sonunda elimizde yine şu soru kalıyor, "bile bile rüzgara karşı yürüyen, en derin sulara inmek isteyen bir kişiyi çürümekten ne kurtarabilir ki?!"

"evlatlarını döver gibi seven bir sonbahar"ın içindeyiz.
(bkz: geyik entry girmek)
yükseklerde yapılması zafiyet belirtisi olup her ayın kızıl gökyüzünde yapılması farzdır. bünyeye yüksek dozajda verilmesi sonucu poliana hastalığına neden olur. çocuklara yapılması gereksiz ve sakıncalıdır.
umut ikmali süresini abartıp, umut deposu elde patlatılırsa umutsuzluk ihraç etmeye başlanabilir. dikkatli olmak lazım..
umut rusruleti oynamaktır. onun ikmali ise tek bir mermidir. (bkz: ben umuda inanmıyorum)
(bkz: umutsuzlugun içindeki umut)
Yılmadan yap.
Fırsatı kaçıracağın için değil, önünde yılgınlık göstereceğin
her kimsenin bir zorba veya bir zorba adayı olması yüzünden.
Yılma ki sıcaktan kavrulana gölgen,
suda boğulana elin erişsin.
Önce yap, sonra açıklarsın.
Bilgece yap.
Yani koruyarak, yani için titreyerek,
yani yıkılmasın diye.

Tutkuyla yap.
Sana verilen yaşama gücünü kullan.
Yılmadan, bilgece ve tutkuyla

ismet özel
hep denedin, hep yenildin. olsun, gene dene, gene yenil. daha iyi yenil. samuel beckett

bir şeyin çürümesi demek başka bir şeye dönüşüyor olması demek değil midir? babamı öyle biliyorum ben misal. uzundur yok. çürümekte, çürüdü belki. ama belki çok çiçek şimdi. ne güzel uyuyor şimdi. umudum bundan yana.

akşamları hafiften beyazlatan şey suyu. rakı değil ama. hani güldür güldür bir su gibi düşün umudu. içmeli kana kana.
tersi olmadan yaşamak mümkün değil.

umutsuzlukta umut vardır diyor ya süreya.*
hep anımsamak lazım.

size yeterinden fazlasını taşıyın ki, ihtiyacı olanlarla da paylaşabilelim.
hadi.
(bkz: dum spiro spero)