bugün

ilk olarak okumuş olduğum ve şiddetle tavsiye ettiğim "Zorluklara karşı kendini ateşle" kitabından duyduğum BENi ETKiLEYEN HiKAYEDiR:
Nebraska'da yaşlı bir adam yaşardı.. Patates ekini için bahçeyi bellemesi gerekiyordu, lakin bu çok zor bir işti.. Tek oğlu olan David ona yardım edebilirdi fakat o da hapisteydi.Yaşlı adam oğluna bir mektup yazdı ve sorunu açıkladı.
Sevgili David,
Patates bahçemi belleyemeyeceğimden kendimi çok kötü hissediyorum. Bahçeyi kazmak için oldukça yaşlanmış sayılırım. Burada olsan bütün derdim bitecekti. Biliyorum ki sen bahçeyi benim için hallederdin.
Sevgiler Baban... Bir kaç Gün sonra oğlundan bir mektup aldı.
Babacığım,
Allah aşkına bahçeyi kazma. Ben oraya cesetleri gömmüştüm.
Sevgiler David...
Ertesi gün sabaha karşı FBI ve yerel Polis çıkageldi ve tüm sahayı kazdı lakin hiçbir cesede rastlamadılar. Yaşlı adamdan özür dileyerek gittiler. Aynı gün yaşlı adam oğlundan bir mektup daha aldı.
Babacığım,
Şimdi patatesleri ekebilirsin.Bu şartlarda yapabileceğimin en iyisini yaptım.
Sevgiler David...* *
Okuyupta harika dediğimiz hikayelerdir. Çok var ama şimdi aklıma gelmio. *
Bir konuşma sırasında adamın biri kadının birine sormuş:
- Nasıl bir erkek istiyorsun?

Kadın bir süre sessiz kaldıktan sonra adamın gözlerinin içine bakarak sormuş:
- Gerçekten bilmek istiyor musun?

Adam biraz isteksiz,
-Evet demiş.

Ve kadın başlamış anlatmaya...

'Bugün ve bu yaşta bir kadın olarak, bir erkeğe onun benim için benim kendime yapabileceğimden fazla ne yapabileceğini soracak konumdayım. Kendi masraflarımı karşılayabiliyorum; bir erkeğin ya da bir başka kadının yardımına gerek duymadan evimi idare ediyorum. Böyle olunca, 'Sen masaya ne koyuyorsun?' sorusunu sorma konumundayım.'

Adam kadına bakmış.
Paradan sözettiğini düşünüyormuş.

Kadın hemen bu düşünceyi düzeltmiş:

'Sözünü ettiğim para değil. Ondan öte bir şey istiyorum. Hayatın her alanında mükemmelliyeti arayan bir erkeğe ihtiyacım var.'

Adam arkasına yaslanıp kollarını kavuşturarak kadından biraz daha açıklama istemiş.

Kadın başlamış anlatmaya:

'Kendini zihnen mükemmelleştirmeye çalışan birini istiyorum, çünkü sohbet ve zihnen uyarılma istiyorum.
Basit bir adama ihtiyacım yok.

Ruhen mükemmelleşmeye çalışan birini arıyorum, çünkü dengesiz bir birleşmeye ihtiyacım yok.

Bir kadın olarak yaşadıklarımı anlayacak kadar duyarlı, ayağımı sağlam basmamı sağlayacak kadar güçlü bir erkek arıyorum.

Saygı duyabileceğim birini arıyorum.Ona boyun eğmem için onu saymam gerekir.
Boyun eğme konusunda sorunum yok...
Yeter ki buna değer biri olsun.

Çünkü Tanrı kadını erkeğe eş ve yardımcı olarak yaratmış.

Kadın aklından geçenleri böyle döküverdikten sonra adama bakmış.

Adam yüzünde şaşkın bir ifadeyle oturuyormuş:

- Çok fazla istiyorsun, demiş adam.

Kadın bakmış , çapkın bir gülümseme ile

- ÇÜNKÜ DEĞERiM ÇOK FAZLA, demiş.....

alıntıdır.
Kırda oturan bir adamın ayağını köpek ısırdı, hem de öyle ısırdı ki, köpeğin dişlerinden kan damladı.
Zavallı adam acısından yatamazken, küçük kızı, babasına sert sert çıkışarak şunları söyledi:
"Babacığım, senin dişlerin yok muydu? Sen de köpeğin ayaklarını ısırsaydın ya!"
Babası, ayağının acısından ağlarken güldü ve dedi ki:
"Yavrucuğum, doğru, benim de dişlerim var ve köpeğin ayağını ısırmaya da gücüm yeter. ama, dişlerimin köpeğe değmesine gönlüm razı olmaz. Hatta kafamı kılıçla kesseler, yine de köpeğin ayağını ısırmam imkansızdır.
insan olan, köpeklik yapamaz. insan insandır, köpek de köpek."
Sadi Şirazi.
Kervanda yaya giden bir yolcu " benden daha aciz ve zavallı var mıdır acaba? " diye söyleniyormuş.
Yük taşıyan merkep, ona şöyle seslenmiş: "Anladık bineğin yok, ama şükret ki, hiç değilse yük altında giden eşek değilsin."
güncel Önemli Başlıklar